Hoppa till innehållet

Fakta om Robertsfors kommun

Robertsfors kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Västerbotten i Sverige. Centralort är Robertsfors.

Från Wikipedia-artikeln Robertsfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 690

−34 sedan 2014

Landareal

1 302 km²

5,1 invånare per km²

Hushåll 2025

3 134

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 011

600 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5765544552
Döda9185947581
Inflyttade300324359275325
Utflyttade296283351282340
Invandrade3724363918
Utvandrade710102225
Folkökning138−27−19−50

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,41 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
61
Sedan 2016
+64 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt76 %
Hyresrätt23 %
Bostadsrätt2 %
Småhus80 %
Flerbostadshus16 %
Specialbostäder2 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst474
Tillverkningsindustri379
Utbildningsväsendet321
Jordbruk, skogsbruk och fiske280
Byggindustri225
Handel172
Enheter för kultur, nöje och fritid94
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik92

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 256 av 290

    6 595

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 216 av 290

    −95

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 168 av 290

    21,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 76 av 290

    29,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 154 av 290

    34,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 21 av 290

    23,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 242 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 174 av 290

    383 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 178 av 275

    14,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 149 av 290

    81,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 143 av 290

    218

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 16 av 290

    84,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2023 · Plats 213 av 214

    7

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 174 av 211

    7 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 196 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Robertsfors kommun som köpare (3)

Avtal för 138 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Robertsfors kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Bygdeå och Nysätra. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Robertsfors municipalsamhälle inrättades 28 oktober 1927 som upplöstes vid utgången av 1958. Ånäsets municipalsamhälle inrättades 14 november 1941 som upplöstes vid utgången av 1957.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Bygdeå och Nysätra kommuner bildades vid kommunreformen 1971 genom ombildningar av motsvarande landskommuner. Robertsfors kommun bildades 1974 av Bygdeå och Nysätra kommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Umebygdens domsaga och sedan 1982 i Umeå domkrets.

Geografi

Kommunen ligger i den östra delen av Västerbottens län och gränsar till Bottenviken i öst, Skellefteå kommun i norr och Umeå kommun i söder.

Topografi och hydrografi

En ganska flack myr- och granskogsrik urbergsterräng dominerar kommunen. I nordvästra delen av kommunen är området dock mer kuperat. Större delen av kommunen ligger under 250 meter över havet, och dessa områden har svallats av vågorna i samband med landhöjningen, i synnerhet i de nordvästliga området finns kalspolade hällar och klapperstensfält. Från kusten mot nordväst in i landet finns uppodlade dalstråk med finkorniga sediment. Området längs kusten är starkt uppflikat genom drumliner.

Kommunens kust är belägen mot Bottenviken. Från nordväst till sydväst rinner ett flertal åar, däribland Flarkån, Granån och Dalkarlsån. Rickleån har samma riktning och är den enda norrlandsskogsälv som inte stenrensats för timmerflottning. Det finns också många sjöar i kommunen.

Naturskydd

I kommunen finns sex naturreservat som samtliga förvaltas av Länsstyrelsen. Det mest välbesökta naturreservat är Klubben där bland annat Nettingforsen är belägen. Landhöjningen i området är nio mm per år och i reservatet kan man skönja hur nya skogsmark bildats ur den uppstigna havsbottnen. Naturreservatet Sjulsmyran består av tre myrar, Sjulsmyran, Gårdmyran och Orrmyran. I området finns barrträd som är mellan 120 och 200 år gamla.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Bygdeå församling

Från 2016 indelas kommunen i stället i tre distrikt– Bygdeå, Nysätra och Robertsfors.

Styre

Mandatperioden 2002 till 2006 styrdes kommunen till en början av Socialdemokraterna genom ett samarbete med Folkpartiet, Moderaterna och Miljöpartiet. I början av 2005 lämnade Socialdemokraterna dock makten efter att inte ha fått igenom ett förslag om att lägga ner skolor. I stället tog Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Moderaterna, över styret. De tre partierna fortsatte att styra tillsammans efter valet 2006.

Efter valet 2010 tog Socialdemokraterna över makten, och i valet 2014 fick partiet egen majoritet. I valet 2018 tappade Socialdemokraterna den egna majoriteten, men behöll makten genom en koalition med Vänsterpartiet. Partierna fortsatte styra efter valet 2022, men nu som minoritetsstyre.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen tretton ledamöter. Dess ordförande är kommunens enda kommunalråd och dess vice ordförande är kommunens oppositionsråd.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Hans Lindgren, Socialdemokraterna, 2001–31 mars 2005 Lars Bäckström, Centerpartiet, 1 april 2005–31 december 2010 Patrik Nilsson, Socialdemokraterna, 1 januari 2011–31 december 2022 Petra Andersin, Socialdemokraterna, 1 januari 2023–

= Övriga nämnder =

Förutom de obligatoriska nämnderna i Sverige har kommunen även följande nämnder:

De två sistnämnda, likväl som Överförmyndarnämnden, är gemensam med Umeåregionen.

Internationella relationer

Robertsfors kommun samarbetar idag med ett flertal olika kommuner. Samarbetena hanteras framförallt av representanter från kultur, ungdomar, skola och kommunens officiella organ. Vänorterna är:

Utöver vänorterna har kommunen också samarbete med Machakos i Kenya och Busia i Uganda. Samarbetena har drivits genom ett flertal projekt genom åren och har exempelvis haft fokus på ungdomar, hållbar utveckling och mänskliga rättigheter.

Näringsliv

Kommunen har en större del av sin arbetskår inom tillverkningsindustrin, ungefär 20 %. Därefter jobbar ungefär 8 % med jordbruksnäring. Det finns ungefär 900 olika företag i kommunen, en större del av dessa utgörs av småföretagare.

De vanligaste typerna av företag inom kommunen om inte jordbruksnäringen räknas med är gjuteri, elektronik och verktygstillverkning. Kommunen har även haft diamantproducenten Element Six som en av de större arbetsgivarna.

= Transporter =

Längs kusten genomkorsas kommunen av Europaväg 4. En väg som på sträckan mellan Djäkneboda och Bygdeå började breddas till en så kallad 2+1-väg under 2020.

År 1875 började en järnväg anläggas och stod klar 1899. Året därpå elektrifierades banan och blev då världens nordligaste smalspåriga elektrifierade järnväg. Den så kallade Bruksjärnvägen lades dock ner under 1960-talet. I samband med att Norrbotniabanan anläggs mellan Umeå och Luleå planeras banans sträckning genom Robertsfors. Därtill planeras för att anlägga regionaltågstation i centrala Robertsfors.

= Utbildning =

I kommunen fanns det fem grundskolor år 2022, varav tre löpte från förskoleklass till årskurs tre. Tundalsskolan är den enda skolan i kommunen med högstadium, skolan har elever från årskurs fyra. Gymnasieskola saknas och därför upphandlar kommunen platser på skolor i andra kommuner. De vanligaste skolvalen var fyra skolor i Umeå följt av två skolor i Skellefteå och en skola i Vännäs.

År 2021 hade 20,5 procent av invånarna i åldersgruppen 25-64 år minst tre års eftergymnasial utbildning, vilket kan jämföras med genomsnittet för Sverige där motsvarande siffra var 29,6 procent.

= Befolkningstäthet =

Kommunen hade den 31 december 2017 en befolkningstäthet på 5,2 invånare per km², medan den i riket var 24,8 inv/km².

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2016 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 677, eller 9,98 % av befolkningen (hela befolkningen: 6 784 den 31 december 2016). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma d…

Från Wikipedia-artikeln Robertsfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Robertsfors kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.