Hoppa till innehållet

Fakta om Säffle kommun

Säffle kommun är en kommun i Värmlands län. Centralort är tätorten Säffle.

Från Wikipedia-artikeln Säffle kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

14 899

−435 sedan 2014

Landareal

1 229 km²

12,1 invånare per km²

Hushåll 2025

7 449

1,98 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 808

591 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda167138120122112
Döda182224202220178
Inflyttade565814721575539
Utflyttade614761803714666
Invandrade9192110102134
Utvandrade6536548051
Folkökning−35−24−154−231−112

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,43 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
105
Sedan 2016
+53 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt58 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt10 %
Småhus61 %
Flerbostadshus33 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 262
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst973
Handel681
Utbildningsväsendet647
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik551
Byggindustri540
Jordbruk, skogsbruk och fiske441
Civila myndigheter och försvaret389

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 161 av 290

    14 756

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 247 av 290

    −143

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 228 av 290

    20,1 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 64 av 290

    29,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 227 av 290

    30,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 192 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 38 av 290

    3,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 255 av 290

    365 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 120 av 275

    15,3

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 286 av 290

    66,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 286 av 290

    195

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 58 av 290

    78,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 81 av 180

    57,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 86 av 211

    25 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 111 av 290

    1,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (9)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (2)

Fritidshem (8)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2023

0 ton

  1. 142014: 2 534 ton
  2. 152015: 3 264 ton
  3. 162016: 4 301 ton
  4. 172017: 5 479 ton
  5. 182018: 6 905 ton
  6. 192019: 7 469 ton
  7. 202020: 7 807 ton
  8. 212021: 11 933 ton
  9. 222022: 0 ton
  10. 232023: 0 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Ångcentral vid Nordic Paper AB

Nordic Paper Seffle AB, 40.51 Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Kväveoxider20 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Bergs Agrar

Bergs agrar AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak6 ton

Tillsyn: Säffle kommun. Mer hos Naturvårdsverket

Nordic Paper Seffle AB

Nordic Paper Seffle AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,15 kg–
Kadmium–0,1 kg–
Kväve–2 ton–
Fosfor–183 kg–
Arsenik–0,66 kg–
BOD7–15 ton–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 2 500 ton
  2. 2008: 1 730 ton
  3. 2009: 1 700 ton
  4. 2010: 2 542 ton
  5. 2011: 2 439 ton
  6. 2012: 2 227 ton
  7. 2013: 1 956 ton
  8. 2014: 2 534 ton
  9. 2015: 3 264 ton
  10. 2016: 4 301 ton
  11. 2017: 5 479 ton
  12. 2018: 6 905 ton
  13. 2019: 7 469 ton
  14. 2020: 7 807 ton
  15. 2021: 11 933 ton
  16. 2022: 0 kg
  17. 2023: 0 kg
20072023

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Säffle kommun som köpare (36)

Avtal för 813,3 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Säffle kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Botilsäter, Bro, By, Eskilsäter, Gillberga, Huggenäs, Kila, Långserud, Millesvik, Svanskog, Södra Ny, Tveta och Ölserud. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

1882 utbröts ur By landskommun Säffle köping som 1943 införlivade By landskommun. 1951 bildade köpingen tillsammans med Tveta landskommun Säffle stad.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Gillberga (av de tidigare kommunerna Gillberga och Kila), Svanskog (av Långserud och Svanskog) samt Värmlandsnäs (av Botilsäter, Bro, Eskilsäter, Huggenäs, Millesvik, Södra Ny och Ölserud) medan Säffle stad förblev opåverkad.

Säffle kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Säffle stad samt landskommunerna Värmlandsnäs, Gillberga och Svanskog.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Arvika domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen ligger vid Vänern och gränsar i sydväst till Åmåls kommun, i väster till Årjängs kommun, i norr till Arvika kommun och i nordöst till Grums kommun.

Topografi och hydrografi

I sydöstra delen av kommunen finns Värmlandsnäs. Där utgörs berggrunden av gnejs. Terrängen där är plan med glest bevuxna, låga hällmarker mellan uppodlade ler- och sandfyllda dalar. I östra delen av kommunen ligger kusten med tvärbranter och djupt vatten nära stranden. Halvöns flacka yta övergår i sydväst i en grund skärgård som består av ett fåtal större barrskogsklädda öar samt en mängd små, kala, fågelrika klippöar och skär. Som exempel kan nämnas områdena i reservaten Lurö skärgård och Millesviks skärgård.

Byälven är Säffles enda större vattendrag och väster därom vidtar ett kraftigare brutet skogs- och bberglandskap.Där utgörs berggrunden av granit, kvartsit och porfyr. Sjöarna Eldan, Aspen och Harefjorden finns i kommunens nord–sydliga sprickdalar.

Naturskydd

År 2023 fanns 21 naturreservat i Säffle kommun. Som exempel kan nämnas Gillbergasjön som bildades 1986. Reservatet, som även är klassat som Natura 2000-område, består av betade strandängar, vassar och sumpskogar. Området är mest känt för stora samlingar av sångsvanar men där trivs också arter som tofsvipa och storspov. Ett annat exempel är Kanan som bildades 2012. Länsstyrelsen i Värmlands län beskriver att reservatet utgörs av "fuktiga dalgångar med rörligt markvatten i ett grönstenspåverkat och kuperat terrängavsnitt". I reservatet trivs en speciell flora av marksvampar som lever i symbios med gran, så som blåtryffel.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i nio församlingar – Bro, Gillberga, Kila, Långseruds, Ny-Huggenäs, Svanskogs, Säffle, Södra Värmlandsnäs och Tveta församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en koalition bestående av Alliansen och Miljöpartiet. Dessa samlade 21 av 41 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 fortsatte Alliansen styra, men koalitionspartiet Miljöpartiet byttes ut mot Sjukvårdspartiet i Värmland (SIV).

Koalitionen Alliansen och SIV fortsatte styra i en majoritetskoalition även efter valet 2018. Även efter valet 2022 fortsatte Alliansen att styra. SIV byttes dock ut som koalitionspartner mot Miljöpartiet, vilket de även styrde med under mandatperioden 2010–2014.

= Övriga nämnder =

Mandatperioden 2022–2026 finns fem nämnder förutom kommunstyrelsen. Teknik- och fritidsnämnden är gemensam med Åmåls kommun. Nedan presenteras ordförande och vice ordförande för de egna nämnderna mandatperioden 2022–2026:

Vänorter

Tidigare fanns även ett vänortsavtal med Tørring-Uldums kommun i Danmark, men i och med den danska kommunreformen 2007 har samarbetet de facto avslutats. Kommunen har sedan år 2008 också ett partnerskapssamarbete med Telavi kommun i Georgien.

Näringsliv

I Säffle har massa- och pappersindustrin en lång tradition. Som exempel kan nämnas att pappersbruket Billeruds bruk (Nordic Paper Seffle AB) har dominerat näringslivet under många år. En annan viktig sektor i det lokala näringslivet är verkstadsindustrin med företag som AB Somas som sysslar med ventilproduktion och BTG Instruments AB som sysslar med bestrykningsmaskiner, mätgivare och specialventiler. I början av 2020-talet var dock kommunen själv den största arbetsgivaren.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av Europaväg 18 samt riksväg 45. Genom kommunen går även länsväg 175.

I kommunen finns Svanskogsbanan som.är den kvarvarande delen av den gamla Åmål-Årjängs Järnväg. Den används som museijärnväg och för dressintrafik.

Fem kilometer söder om Säffle tätort ligger Säffle flygplats, som ägs av Säffle kommun.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 14 659 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 162:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

I kommunen finns ett stort antal kända fornlämningar, samt grunden av den medeltida Ämmeskogs kyrka. Den sistnämnda ligger på Dalboredden i Dalsland.

Från Wikipedia-artikeln Säffle kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Säffle kommun

  • Lurö skärgård

    Naturreservat, 23 942 hektar

    Visa på kartan
  • Yttre Hedane

    Naturreservat, 1 129 hektar

    Det befintliga reservatet ligger i den sydligaste delen av västra Värmland, nära gränsen till Dalsland och är en rest av ett ålderdomligt odlingslandskap. Det utgörs av en sydsluttning med något i det närmaste unikt för Värmlands län, nämligen en löväng karakteriserad av slåtter…

    Visa på kartan
  • Gillertjärn

    Naturreservat, 273 hektar

    De tre östliga skiftena är till större delaräldre narturskogsartad granskog med förekomst av idegran. Bevarandet av områdets idegranbestånd är det huvudsakliga syftet med naturreservatet Gillertjärn.

    Visa på kartan
  • Kilafjället

    Naturreservat, 264 hektar

    Visa på kartan
  • Gillbergasjön

    Naturreservat, 239 hektar

    Visa på kartan
  • Olsmossen

    Naturreservat, 201 hektar

    Visa på kartan
  • Segolstorpshöjden

    Naturreservat, 200 hektar

    Visa på kartan
  • Gårdsviksfjället

    Naturreservat, 158 hektar

    Visa på kartan
  • Bjursjöhöjden

    Naturreservat, 153 hektar

    Visa på kartan
  • Fågelskyddsområdet Åkersholmarna

    Djur- och växtskyddsområde, 142 hektar

    Visa på kartan
  • Fågelskyddsområdet Stora Bratt

    Djur- och växtskyddsområde, 114 hektar

    Visa på kartan
  • Hösås

    Naturreservat, 51 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.