Hoppa till innehållet

Fakta om Säters kommun

Säters kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Säter.

Från Wikipedia-artikeln Säters kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 223

+337 sedan 2014

Landareal

573 km²

19,6 invånare per km²

Hushåll 2025

5 366

2,09 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 126

635 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda11510510610095
Döda141112115107104
Inflyttade700633611546543
Utflyttade613580582582592
Invandrade4346343253
Utvandrade2510152016
Folkökning688129−28−20

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,01 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
88
Sedan 2016
+41 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt5 %
Småhus65 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 106
Utbildningsväsendet508
Byggindustri370
Tillverkningsindustri357
Jordbruk, skogsbruk och fiske260
Handel250
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik186
Enheter för kultur, nöje och fritid184

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 202 av 290

    11 222

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 111 av 290

    −1

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 134 av 290

    22,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 93 av 290

    27,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 129 av 290

    36,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 87 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 238 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 99 av 290

    396 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 222 av 275

    13,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 74 av 290

    86,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 280 av 290

    198

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 68 av 290

    78,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 13 av 180

    125

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 102 av 211

    22 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 115 av 290

    1,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

  • VuxenutbildningenKommunal · Jönshyttevägen 4, Säter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Mer om Säters kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Gustafs, Silvberg, Stora Skedvi och Säter. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området fanns även Säters stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Silvbergs landskommun i Gustafs landskommun samtidigt som Säters landskommun uppgick i Säters stad medan Stora Skedvi landskommun förblev oförändrad.

Säters kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Säters stad samt landskommunerna Gustafs och Stora Skedvi.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Hedemora domsaga och kommunen ingår sedan 2001 i Falu domkrets.

Topografi och hydrografi

Kommunens norra och södra delar präglas av kuperade skogsområden och rika sjöar, medan mellersta delarna domineras av Dalälvens dalgång omgiven av odlade områden med fina sediment. Här har raviner som det imponerande Säterdalen med sin 40 meter djupa ravin och lövskogsvegetation bildats i sedimentjordarna. Centralorten kännetecknas av rullstensåsen Badelundaåsen, sträckande sig i nordvästlig–sydöstlig riktning, täckt till stor del av sediment och fungerar som öppen odlingsmark.

Naturskydd

År 2019 var ungefär 1,3 procent av Säters kommun skydd i form av naturreservat och biotopskydd med äldre naturskogsartad skog. Det bestod av 12 naturskyddade områden, omfattandes 801 hektar.

I kommunen finns fyra naturreservat: Säterdalens ravinsystem, flygsandfältet vid Dammsjön med flora och fauna formad av sanddynerna, sydväxtberget Bispbergs klack med häckningsområde för rovfågel och det mot Borlänge kommun gränsande Holmsjöarna, näringsrika slättsjöar med rikt fågelliv. Natura 2000-områden överlappar till stora delar med naturreservaten.

Bland Säters naturminnen, enskilda skyddsvärda naturobjekt, kan nämnas Våbäcks tvillingekar i Gustafs, Färje Galgan bildad av hopvuxna tallar nära Landaberget och Ollastallen, en klottall söder om tätorten Säger.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Säterbygdens församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Gustafs, Silvberg, Stora Skedvi och Säter.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en blocköverskridande koalition bestående av de rödgröna och Folkpartiet. Tillsammans samlade partierna 20 av 35 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 fortsatte en blocköverskridande koalition att styra; denna gång bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet. De två partierna fortsatte samregera även efter valet 2018. Efter valet 2022 inkluderades även Kristdemokraterna i styret. Partierna meddelade att fokus under mandatperioden skulle ligga på "barn och utbildning, företagande och på Säters ekonomi".

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Säters kommun består av 11 ordinarie ledamöter. Utöver det som enligt lag åligger kommunstyrelsen har den i Säters kommun även ansvar för ekonomi, näringsliv, kommunikation, konsumentfrågor, personalfrågor, IT-frågor och fritidsfrågor. För sitt arbete har de delat in sig i tre utskott om tre och fem ledamöter. Dessa är: arbetsutskottet, personalutskottet och fritidsutskottet.

Näringsliv

Under 1500- och 1600-talen var området en betydande plats för gruv- och bruksverksamhet. Under 1900-talet har näringslivet i kommunen främst präglats av offentliga verksamheter, särskilt Säters sjukhus som senare blev känt som Skönviks psykiatriska klinik. I början av 2020-talet var sjukhuset fortfarande den största arbetsplatsen i kommunen. Näringslivet inkluderade även små och medelstora företag som Gustafs Scandinavia AB och Sittab AB (specialiserade på stolar), alla belägna i Gustafs. Kommunen och regionen var fortsatt de största arbetsgivarna.

= Transporter =

Riksväg 70 korsar kommunen och passerar genom centralorten och vidare mot nordväst mellan Mora och Enbacka. I norra delarna av kommunen går även riksväg 80 från öst till väst. Länsväg 266 korsar mellersta delarna av kommunen söder om Hyen. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Avesta Krylbo–Borlänge.

= Utbildning =

I kommunen fanns fram till våren 2017 Dahlandergymnasiet då de sista treorna gick ut. Skolan lades ned på grund av lågt antal sökande och från hösten 2017 finns enbart introduktionsprogram och vuxenutbildning på skolan.

Klockarskolan, som ligger i centrala Säter, är den enda högstadieskolan i kommunen, men det finns tre låg- och mellanstadieskolor; Kungsgårdsskolan (Säter), Enbacka skola och Stora Skedvi skola.

Kulturarv

Området som utgör Säters kommun har präglat av månghundraårigt bergsbruk i gruvor, hyttor och hammare. Längs kulturslingan Silverringen, som går genom Silvbergs och Säters bergslagområden, återfinns fem av de platserna: Jönshyttan, Öster Silvbergs gruva, Grängshammars bruk, Ulfshyttan och Bispbergs gruva.

I Skedvi kyrkby finns den byggnadsminnesförklarade Kaplansgården, som används som hembygdsgård.

Från Wikipedia-artikeln Säters kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Säters kommun

  • Bispbergs klack

    Naturreservat, 54 hektar

    Som en jätte reser sig berget över det omgivande slättlandskapet. Bergsmassivet består av tre höjder: Jätteklacken, Bispbergs klack och Griggers klack. Högst av de tre är Bispbergs klack, hela 315 meter över havet. Härifrån kan man vid klart väder se ända till hoppbackarna i Fal…

    Visa på kartan
  • Holmsjöarna

    Naturreservat

    Vid Torsång gör Dalälven en 90-graderssväng och fortsätter söderut. Här flyter älven lugnt mellan älvvallar, så kallade levéer. Dessa har bildats då jord och sand avlagrats och blivit högre och högre efter varje vårflod. Innanför levéerna finns sanka områden med flera sjöar. Den…

    Visa på kartan
  • Flygsandfältet vid Dammsjön

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Risshytte hage

    Naturreservat

    I kärret påträffas den ståtliga orkidén guckusko, som liksom alla övriga orkidéarter är fridlyst. Men i området finns mer än den pråliga guckuskon. Här växer till exempel den vackra ormbunken kambräken, vars blad är vintergröna. Det betyder att den alltså inte fäller bladen på v…

    Visa på kartan
  • Säterdalen

    Naturreservat

    Betraktad från ovan framträder vegetationen i Säterdalens ravinsystem som ett slingrande grönt stråk mot det omgivande slättlandskapet. Att det är så frodigt nere i ravinen beror på en kombination av gynnsamt klimat, näringsrik lövskogsförna och finkorninga jordar. Så stora och …

    Visa på kartan
  • Säterdalen

    Landskapsbildsskyddsområde

    Visa på kartan
  • Uppbo

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Solvarbo Uggelbo

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lövåsen

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Nyberget

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Nerigården

    Naturreservat

    Gammal betesskog som vuxit igen med gran men med mycket stor andel lövträd. Området är i sin merpart ogallrat. Aspar och björkar är i vissa partier grova och med bohål. Ett parti består av klibbalkärr med grova träd. Hela området är påverkat av översilning i ovanligt hög grad. M…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.