Hoppa till innehållet

Fakta om Skinnskattebergs kommun

Skinnskattebergs kommun är en kommun i Västmanlands län. Centralort är Skinnskatteberg.

Från Wikipedia-artikeln Skinnskattebergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västmanland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

4 256

−178 sedan 2014

Landareal

663 km²

6,4 invånare per km²

Hushåll 2025

2 191

1,93 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 504

588 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda3425342827
Döda6943696680
Inflyttade311257289292232
Utflyttade333266233302278
Invandrade4145334225
Utvandrade131641619
Folkökning−27531−54−92

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,08 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
31
Sedan 2016
+34 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt7 %
Småhus66 %
Flerbostadshus28 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri570
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst304
Utbildningsväsendet177
Jordbruk, skogsbruk och fiske125
Byggindustri107
Transport- och magasineringsföretag105
Handel88
Hotell och restauranger77

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 280 756 · Riket 10 605 529 · Plats 278 av 290

    4 234

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −402 · Riket 17 819 · Plats 136 av 290

    −22

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,7 % · Riket 22,4 % · Plats 276 av 290

    18,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,5 % · Riket 21,1 % · Plats 37 av 290

    31,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,5 % · Riket 48,5 % · Plats 251 av 290

    28,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 66 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,3 % · Riket 3,1 % · Plats 68 av 290

    3,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 391 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 241 av 290

    369 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 271 av 275

    11,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 36 av 290

    89,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 82 av 290

    225

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 256 av 290

    66 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 128 av 180

    38,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 32 av 211

    37 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,5 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (1)

Grundskola (1)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Skinnskattebergs kommun som köpare (8)

Avtal för 16,9 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Skinnskattebergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Skinnskattebergs bergslag och dess socknar: Gunnilbo, Hed och Skinnskatteberg. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 sammanlades de tre kommunerna i Skinnskattebergs landskommun.

Skinnskattebergs kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Skinnskattebergs landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Köpings domsaga och kommunen ingår sedan 2001 i Västmanlands domsaga.

Topografi och hydrografi

Kuperad bergsslagsterräng utgör den nordvästra delen av Skinnskatteberg. I sydöst övergår terrängen till platt öppet landskap. Gnejsgraniter dominerar berggrunden i kommunen och malmförande vulkaniska bergarter med inslag av kalksten återfinns i nordvästra området. Den kalkrika berggrunden har gett grund till en näringskrävande flora. Ovan berggrunden finns morän beväxt med barrskog och myrmark. Flera isälvsavlagringar, så som rullstensåsarna Köpingsåsen och Malingsboåsen, löper genom kommunen. Öppna och odlade områden finns kring Hedströmmens sjösystem och Gunnilbo. Bland större sjöar återfinns Övre- och Nedre Vättern samt Långsvan.

Naturskydd

År 2022 fanns 20 naturreservat i kommunen. Flera reservat är knutna till Hedströmmen, vilken är hem för den hotade flodpärlmusslan. Exempel på sådana reservat är Baggå och Hedströmmen. Klockarbo är belägen vid Hedströmmens dalgång. Andra reservat är Vargberget med gammal skog, gransumpskog och myrar och Lappland som inkluderar "orörd vildmark med vidsträckta myrar och gles tallskog".

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo församling.

Från 2016 indelas kommunen i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Gunnilbo, Hed och Skinnskatteberg.

Styre

Mandatperioden 2014 till 2018 fortsatte kommunen styras av de rödgröna med 15 mandat mot Alliansens 14 och Sverigedemokraternas två mandat. Efter valet 2018 blev det ett svårt politisk läge. Inledningsvis ingicks ett majoritetssamarbete mellan Centerpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Men bara någon vecka senare valde Centerpartiet att kliva av samarbetet. Liberalerna och Moderaterna ställde då krav på Socialdemokraterna att utesluta Vänsterpartiet från samarbetet för att partierna skulle släppa fram ett socialdemokratiskt styre. Således styrde Socialdemokraterna i minoritet under mandatperioden 2018 till 2022.

Efter valet 2022 bildade Sverigedemokraterna, Liberalerna och Centerpartiet ett minoritetsstyre.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Måna Mattsson, Socialdemokraterna, 1994–2006 Carina Sándor, Liberalerna, –februari 2009 Lena Lovén Rolén, Socialdemokraterna, 1 januari 2019–31 december 2022 Ewa Olsson Bergstedt, Sverigedemokraterna, 1 januari 2023–maj 2024 Jonny Emtin, Sverigedemokraterna, september 2024–

Näringsliv

Den malmförande berggrunden gav upphov till järnhantering, men numera återstår endast välbevarade bruksmiljöer som vittnar om järnhanteringens storhetstid. Traditionellt är det skogen och träindustrin som utgjort basen för det lokala näringslivet. Bland de större företagen utom skogsnäringen återfinns tillverkningsindustrin Systemair.

= Transporter =

Genom östra delen av kommunen går Riksväg 68 från söder till norr medan Länsväg 233 löper in i kommunen från öster och passerar centralorten innan den viker av mot nordväst. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Frövi–Avesta Krylbo.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 4 183 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 278:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Museum

I kommunen finns Ekomuseum Bergslagen, ett friluftsmuseum som är 20 mil långt från norr till söder. Området inkluderar 68 besöksobjekt varav 14 finns i Skinnskattebergs kommun. Däribland Ebba Brahes lusthus som hörde till Bockhammars Bruk, Karmansbo bruksmiljö, Bastnäs gruvfält och Röda Jorden.

I kommunen finns också Galleri Astley i Uttersberg som både är museum och galleri.

Kulturarv

År 2022 fanns 176 fornlämningar registrerade hos Riksantikvarieämbetet som var knutna till Skinnskattebergs kommun. Det fanns också sex byggnadsminnen, däribland Skinnskattebergs stationshus, Karmansbo smedja och Skinnskattebergs herrgård.

År 2004 firade Skinnskattebergs kommun 650 år, med hänvisning till att "Källorna går ju tillbaka till 1354". Detta gav upphov till ett senare kulturarv, Minnesstenen.

Från Wikipedia-artikeln Skinnskattebergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Skinnskattebergs kommun

  • Lappland

    Naturreservat, 968 hektar

    Visa på kartan
  • Skommarmossen

    Naturreservat, 842 hektar

    Visa på kartan
  • Stora Flyten

    Naturreservat, 634 hektar

    Visa på kartan
  • Örtjärnsskogen

    Naturreservat, 200 hektar

    Reservatet omfattar barrskogsområden i kuperad terräng öster om Örtjärnen och söder om Örtjärnskullen. Friska gran- och barrblandskogar i sluttningsmarker dominerar, men även torrare tallbestånd runt områdets bergshöjder samt fuktig, delvis försumpad granskog i områdets dalsänko…

    Visa på kartan
  • Råmyran

    Naturreservat, 157 hektar

    Visa på kartan
  • Forsån

    Naturreservat, 139 hektar

    Naturreservatet Forsån i Skinnskattebergs kommun

    Visa på kartan
  • Hedströmmen

    Naturreservat, 76 hektar

    Visa på kartan
  • Matkullen

    Naturreservat, 70 hektar

    Visa på kartan
  • Grisnäs

    Naturreservat, 52 hektar

    Grisnäs är en välbevarad gårdsmiljö med omgivande skogsmark.Gården har anor i ett gammalt skattehemman noterat på 1600-talet, men bebyggelsen flyttades till sin nuvarande plats på 1800-talet. Endast skogsmarken ingår i det föreslagna reservatet och utgörs av både granskog, tallm…

    Visa på kartan
  • Sunnanfors

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Klockljungsreservaten domänreservat

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Klockarbo

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.