Hoppa till innehållet

Fakta om Smedjebackens kommun

Smedjebackens kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Smedjebacken.

Från Wikipedia-artikeln Smedjebackens kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 823

+111 sedan 2014

Landareal

953 km²

11,4 invånare per km²

Hushåll 2025

5 416

1,98 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 857

634 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9088938370
Döda153118130126134
Inflyttade531529536454436
Utflyttade539438544439488
Invandrade4729454644
Utvandrade1611122617
Folkökning−4079−11−9−90

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,50 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
129
Sedan 2016
+55 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt67 %
Hyresrätt27 %
Bostadsrätt5 %
Småhus70 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri824
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst673
Utbildningsväsendet408
Byggindustri348
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik284
Handel202
Jordbruk, skogsbruk och fiske138
Enheter för kultur, nöje och fritid120

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 205 av 290

    10 758

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 184 av 290

    −65

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 242 av 290

    19,7 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 47 av 290

    30,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 209 av 290

    31,0 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 70 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 131 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 57 av 290

    409 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 244 av 275

    13,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 8 av 290

    94,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 73 av 290

    227

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 22 av 290

    82,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 147 av 180

    29,0

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 199 av 211

    2 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 100 av 290

    1,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

OVAKO BAR AB

Ovako Bar AB, Stål och metall

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider43 ton––
Flyktiga organiska ämnen12 ton––
Kvicksilver5,83 kg––
Bly1,47 kg––
Dioxiner0,00021 kg––
PAH71,9 kg––

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001:2015.

BYLANDETS ARV

Smedjebacken Energi AB, 90.10 Rening av avloppsvatten

Utsläpp 2008
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve––28 ton
Fosfor––462 kg
BOD7––8 ton

Tillsyn: Smedjebackens kommun. Miljöledning: Smedjebackens Kommun.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Smedjebackens kommun som köpare (17)

Avtal för 146,3 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Smedjebackens kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Malingsbo, Norrbärke och Söderbärke. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Smedjebackens municipalsamhälle inrättades 7 juni 1895 i Norrbärke landskommun och upplöstes 1918 när Smedjebackens köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen.

Vid kommunreformen 1952 införlivades Malingsbo landskommun i Söderbärke landskommun.

1967 införlivades Norrbärke landskommun i Smedjebackens köping. Smedjebackens kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Smedjebackens köping. 1974 införlivades Söderbärke kommun.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Ludvika domsaga och kommunen ingår sedan 2001 i Falu domkrets.

Topografi och hydrografi

Smedjebacken är en kuperad kommun i Bergslagen med en berggrund som består av graniter och gnejser samt delvis malmförande vulkaniska bergarter. Terrängen är huvudsakligen täckt av barrskogsklädd morän. Den uppspruckna berggrunden bidrar till det kuperade landskapet, särskilt i södra delen inom det höglänta Malingsbo–Klotens naturvårdsområde, där sprickdalssjöar och myrmarker är vanliga. Här finns även den största isälvsavlagringen, Malingsboåsen. Runt sjöarna Norra och Södra Barken finns flera öppna och uppodlade områden med finkorniga sediment.

Kommunen är till största delen belägen i Kolbäcksåns vattensystem. Från Smedjebackens hamn i sjön Barken kan man med båt ta sig till Mälaren genom Strömsholms kanal via Fagersta, Virsbo, Surahammar, Hallstahammar och Kolbäck. De södra delarna av kommunen, omkring Malingsbo, hör till Hedströmmens vattensystem, som utmynnar i Mälaren strax söder om Köping.

Naturskydd

En sevärdhet i Smedjebackens kommun är Jätturns naturreservat med sin kända grotta. Stolltallen (även kallad Tandvärkstallen) är en cirka 180 till 200 år gammal tall som står vid södra änden av Stollbergs gruva. Enligt gammal folktro kunde tallen bota tandvärk. Tallen är ett svenskt fornminne med RAÄ-nummer Norrbärke 63:1.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i två församlingar: Norrbärke församling och Söderbärke församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet som tillsammans samlade 23 av 35 mandat i kommunfullmäktige. Miljöpartiet inkluderades i den styrande koalitionen efter valet 2014. Tillsammans fick de tre partierna 20 mandat i kommunfullmäktige. De tre partierna behöll makten även efter valet 2018.

I valet 2022 fick Socialdemokraterna egen majoritet med 55 procent av rösterna. De valde dock att fortsätta styra tillsammans med Vänsterpartiet.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Smedjebackens kommun består av 13 ledamöter. Kommunstyrelsen har även ett arbetsutskott samt en egen förvaltning; Kommunstyrelseförvaltningen.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Leif Nilsson, Socialdemokraterna, 1 januari 2003–31 december 2014 Fredrik Rönning, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–

Näringsliv

Kommunen har en imponerande historia med sina många gruvor och hyttor, som vittnar om stadens gamla brukstraditioner. Trots förändringar i näringslivet är tillverkningsindustrin fortfarande en dominerande kraft, med företag som Ovako Bar AB och Morgårdshammar AB som representanter. Kommunen har en negativ nettopendling på &&&&&&&&&&&01300.&&&&&01 300 personer, med de flesta som pendlar till Ludvika för arbete.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av järnvägen Ludvika–Fagersta samt av riksväg 66. Genom nordvästra delen av kommunen går riksväg 60.

Kulturarv

Som en del av Ekomuseum Bergslagen har man tagit tillvara den gamla brukskulturens spår inom kommunen, bland dem:

Från Wikipedia-artikeln Smedjebackens kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Smedjebackens kommun

  • Getbo Smedjebacken

    Vattenskyddsområde, 792 hektar

    Visa på kartan
  • Söderbärke

    Vattenskyddsområde, 716 hektar

    Visa på kartan
  • Söppenmyren

    Naturreservat, 78 hektar

    Nära till tätort och bebyggelse, men ändå en lummig och fridfull plats. Vatten, beteshagar, fina promenadstråk och flera rastplatser - ett toppenområde för både hundpromenad och familjeutflykten! Reservatet är ett våtmarksområde av olika typer, både trädbevuxna kärr, öppna våtm…

    Visa på kartan
  • Gravbergsdalen

    Naturreservat, 64 hektar

    Gravbergsdalen är en ca 600 meter lång förkastningsspricka som löper i nordsydlig riktning över krönet på Gravberget. Förkastningsbredden varierar mellan 5 och 10 meter och den nästan lodräta förkastningsbranten är som mest 10 meter djup. Vegetationen i området utgörs av barrsko…

    Visa på kartan
  • Lustigkulle-Rågåstjärn

    Naturreservat, 50 hektar

    Rågåsen och åsen mellan Fisklösen och Ljustjärnan är rullstensåsar som bildats under istiden. Åsarna har ett skarpt krön eftersom de bildats över högsta kustlinjen och aldrig rundats av vågors svall. Högsta kustlinjen kallas den högsta nivå som havet nådde när de stora inlandsis…

    Visa på kartan
  • Limnäsudden

    Naturreservat, 36 hektar

    Limnäsudden skjuter ut i sjön Plogen och bidrar till en mycket tilltalande landskapsbild. Udden är med undantag för ett par öppna lindor skogbevuxen. Merparten av skogen utgörs av resligt barrblandskog eller av granskog med björkinslag. Mot udden är skogen gles och hagmarksartad…

    Visa på kartan
  • Jätturn

    Naturreservat

    Det natursköna reservatet omfattar området runt sjöarna Jätturn och Vitturn och består av skog, myr, äng och vatten. Ädla lövträd förekommer såsom alm och lönn. Ett tiotal sällsynta mossor och lavar har hittats här, detta p.g.a. kalken. Rikaste växtligheten återfinner man på ka…

    Visa på kartan
  • Hemshyttan

    Naturreservat

    I det trädrika naturskogsreservatet dominerar björken och aspen. Ofta finns de rödlistade arterna just på asparna t.ex. aspgelelav och storticka. Området har goda förutsättningar för rikt fågelliv. Här ses t.ex. hackspett, spillkråka, orre, sparvuggla och järpe. Här finns också …

    Visa på kartan
  • Slogfallet

    Naturreservat

    Slogfallet är ett litet berg med branta sluttningar som ligger på den östra sidan av Övre Malingsbosjön. Här växer en naturskogsliknande granskog med inslag av stora aspar. En del av reservatet är kalkpåverkat, vilket man ser på den rika floran. Det finns även sällsynta vedsvamp…

    Visa på kartan
  • Malingsbo-Kloten

    Naturvårdsområde

    Reservatet är ett höglänt och kuperat barrskogsområde i de centrala delarna av Bergslagen. Området har många sjöar och tjärnar. Här finns källorna till flera av Mellansveriges stora vattendrag. Här finns också mindre myrområden. Den näringsfattiga urberggrunden sätter sin prägel…

    Visa på kartan
  • Nedra Oppsveten

    Naturreservat

    På Nedre Oppsveten finner vi en av Dalarnas bäst bevarade och mest typiskt utformade slåtteräng av den sydliga typ där svinroten ingår som karaktärsart. Utöver de botaniska värdena har området betydande skönhetsvärden. Nedra Oppsveten är vackert beläget i en sydsluttning med uts…

    Visa på kartan
  • Snöån Smedjebacken

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.