Hoppa till innehållet

Fakta om Söderköpings kommun

Söderköpings kommun är en kommun i Östergötlands län. Centralort är Söderköping.

Från Wikipedia-artikeln Söderköpings kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Östergötland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

14 789

+521 sedan 2014

Landareal

676 km²

21,9 invånare per km²

Hushåll 2025

6 708

2,20 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 245

558 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda108148112103110
Döda175159147136152
Inflyttade851875896814809
Utflyttade789811723748841
Invandrade4074432171
Utvandrade4717202125
Folkökning−105716133−78

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
3,04 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
115
Sedan 2016
+29 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt36 %
Bostadsrätt4 %
Småhus63 %
Flerbostadshus33 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst819
Utbildningsväsendet686
Tillverkningsindustri575
Byggindustri570
Handel452
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik392
Jordbruk, skogsbruk och fiske267
Hotell och restauranger228

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 472 529 · Riket 10 605 529 · Plats 162 av 290

    14 741

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 83 · Riket 17 819 · Plats 164 av 290

    −48

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,2 % · Riket 22,4 % · Plats 76 av 290

    23,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,7 % · Riket 21,1 % · Plats 122 av 290

    26,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 46,5 % · Riket 48,5 % · Plats 96 av 290

    40,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 140 av 290

    22,0 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,8 % · Riket 3,1 % · Plats 234 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 65 av 290

    405 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 97 av 275

    15,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 103 av 290

    84,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 82 av 290

    225

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 92 av 290

    76,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 69 av 80

    27,6

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 2 av 210

    70 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,9 · Riket 3,0 · Plats 205 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 12 av 287

    87 %

Skolor

Förskoleklass (9)

Grundskola (9)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Söderköpings kommun som köpare (9)

Avtal för 287,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Söderköpings kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Börrum, Drothem, Gårdeby, Mogata, Sankt Anna, Skällvik, Skönberga, Västra Husby och Östra Ryd. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området fanns även Söderköpings stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades "storkommunerna" Aspveden (av de tidigare kommunerna Gårdeby, Västra Husby och Östra Ryd) och Stegeborg (av Börrum, Mogata, Sankt Anna och Skällvik) medan landskommunerna Drothem och Skönberga uppgick i Söderköpings stad.

Söderköpings kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Söderköpings stad och Aspvedens landskommun. 1974 införlivades Stegeborgs kommun.

Geografi

Kommunen är belägen i landskapet Östergötlands östra del med kust mot Östersjön och Sankt Anna skärgård. Den gränsar i söder mot Valdemarsviks och Åtvidabergs kommuner, i väster mot Linköpings kommun och i norr mot Norrköpings kommun.

Topografi och hydrografi

Landskapet varierar i olika delar av kommunen. I öster finns en omfattande skärgård, i norr finns en kraftig förkastning i öst–västlig riktning som genomkorsar urberget. Den småkulliga terrängen utgörs av höjder, vilka är beväxta med skog, som är ett tjugotal meter högre än sänkorna däremellan. I dalgångarna finns stora öppna områden med odlingsmark, de största återfinns kring Västra Husby och centralorten. Sankt Annas skärgård kan delas in i tre delar – innerskärgård, mellanskärgård och ytterskärgård. Den inre delen inkluderar skog och odlingsmark, mellandelen domineras av hällmarkstallskog och den yttre delen är örik med kalspolade hällar.

Naturskydd

År 2022 fanns 19 naturreservat i kommunen, varav ett flertal var klassade som Natura 2000-områden. Exempel på sådana är Herrborum, Sankt Anna och Vänsö.

Ramshults tallskogar, som bildades 2019, sträcker sig över till Valdemarsviks kommun och inkluderar gammelskog och den hotade arten garnlav. Delar av reservatet Uggelö är förbjudna att beträda under en stor del av året, men har stort naturvärde på grund av det rika djurlivet. Förutom djuren inkluderar reservatet exempelvis flera hundra år gammal skog.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Söderköping S:t Anna församling och Östra Ryds församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i 10 distrikt – Börrum, Drothem, Gårdeby, Mogata, Sankt Anna, Skällvik, Skönberga, Söderköpings Sankt Laurentii, Västra Husby och Östra Ryd.

Styre

Söderköpings kommun har en tradition av borgerligt styre. Under mandatperioden 2014 till 2018 förlorade dock Alliansen majoriteten och kommunen styrdes istället av en regnbågskoalition mellan Miljöpartiet, Moderaterna och Socialdemokraterna. Mandatperioden 2018 till 2022 hade dock Alliansen återigen majoritet och styrde kommunen. Läget inom lokalpolitiken beskrevs efter valet 2022 som "besvärligt". Alliansen förlorade den egna majoriteten i valet samtidigt som det nya vågmästarpartiet Söderköpingsinitiativet inte ville sitta i en styrande koalition. I oktober presenterades dock en blocköverskridande majoritetskoalition bestående av Socialdemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 13 ordinarie ledamöter. Under kommunstyrelsen finns en personalpolitisk beredning.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

I början av 2020-talet var kommunen den största enskilda arbetsgivaren. Turistnäringen har under lång tid varit viktig för det privata näringslivet, vilket kan härledas till det geografiska läget vid Göta kanal och Sankt Annas skärgård. Men också till exempelvis Söderköpings brunn som numer bedriver konferens- och hotellverksamhet. Inom tillverkningsindustrin finns många småföretag inom branscherna som exempelvis elektronik samt värme och ventilation. Modine Söderköping AB, som tillverkar värmeväxlare, var den största verkstadsindustrin.

= Transporter =

Mellersta delen av kommunen genomkorsas av Europaväg 22, vilken löper från söder till norr. Från öst till väst går Länsväg 210. Genom norra delen av kommunen går Göta kanal, med slussar i Söderköping och Tegelbruket.

= Utbildning =

År 2022 fanns åtta kommunala grundskolor och två fristående. Förutom den kommunala gymnasieskolan Nyströmska skolan har kommunen även "samverkansavtal med samtliga kommuner i Östergötland, Tranås och Landstinget kring gymnasieutbildning".

År 2021 var andelen personer i åldersgruppen 25-64 år med minst tre års eftergymnasial utbildning 21,5 procent, vilket var lägre än genomsnittet för riket där motsvarande siffra var 29,6 procent.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 14 727 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 161:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Från stenåldern har enstaka fornfynd hittats i kommunen, så som stenyxor och flintavslag men inga bosättningsplatser. Ett exempel är en stenyxa, formad som ett djurhuvud, som återfanns i Östra Ryd och numer visas på Historiska museet. Andra föremål som visas på museet, men hittades i kommunen, är en guldhalsring som är daterad till järnåldern och en runsten som även den är daterad till järnåldern.

I kommunen finns ett stort antal gravrösen samt ett antal bosättningar och hällristningar, vilka tillkom under bronsåldern. Från järnåldern finns än fler gravfält och gravar i kommunen. Dessutom har omkring 16 fornborgar i kommunen dateras till järnåldern.

= Kommunvapen =

Blasonering: I blått fält tre balkar av silver, åtföljda av åtta sexuddiga stjärnor av guld ordnade 1.3.3.1.

Motivet kommer från ett sigill från 1430-talet. Vapnet fastställdes för Söderköpings stad av Kungl. Maj:t år 1946. Efter kommunbildningen valdes den namngivande enhetens vapen även för den nya kommunen, och det registrerades hos PRV 1975. Stegeborgs kommun hade ett eget vapen, utarbetat 1956.

= Kommunfågel =

År 2014 valde Östergötlands ornitologiska förening (Ögof) ut en fågel per kommun i länet. Där Söderköpings kommun direkt nappade. Svärta blev Söderköpings kommunfågel.

Från Wikipedia-artikeln Söderköpings kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Söderköpings kommun

  • S:t Anna

    Naturreservat, 7 367 hektar

    Länsstyrelsen planerar att utvidga Sankt Anna naturreservat från 1168 ha (varav 59 ha land) till ca 7300 ha (varav ca 90 ha land). Området utgörs av en karaktäristisk arkipelag i Östergötlands ytterskärgård och domineras av vidsträckta marina grundområden ned till drygt 20 meter…

    Visa på kartan
  • Svartdalen

    Naturreservat, 6 210 hektar

    Området består av gammal barrskog, delvis talldominerad delvis grandominerad, med tallhällmarker och sumpskogsstråk insprängda. Delar har karaktär av naturliga störningar (möjligen brand) och plockhuggningar sedan lång tid tillbaka. Skogens ålder är hög, drygt 150 år, vilket är …

    Visa på kartan
  • Mogata

    Vattenskyddsområde, 5 136 hektar

    Visa på kartan
  • Missjö

    Naturreservat, 1 916 hektar

    Missjö naturreservat är beläget inom en av Sveriges mest finskurna skärgårdar, Sankt Anna. Reservatet sträcker sig från Yttre Olsön i väster ca en landmil österut mot öppna havet där Norrbådarna är de sista skären. Marina miljöer är helt dominerande och landmiljöer upptar bara k…

    Visa på kartan
  • Ängelholm

    Naturreservat, 908 hektar

    Visa på kartan
  • Måsklabbarna, Lortryggen m fl

    Djur- och växtskyddsområde, 672 hektar

    Visa på kartan
  • Uggelö

    Naturreservat, 383 hektar

    Visa på kartan
  • Vänsö

    Naturreservat, 350 hektar

    Visa på kartan
  • Hälla

    Naturreservat, 336 hektar

    Visa på kartan
  • Östens sten, Runnskär m fl

    Djur- och växtskyddsområde, 330 hektar

    Visa på kartan
  • Bockskär

    Djur- och växtskyddsområde, 270 hektar

    Visa på kartan
  • Ramunderberget

    Naturreservat, 170 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.