Hoppa till innehållet

Fakta om Sölvesborgs kommun

Sölvesborgs kommun är en kommun i Blekinge län. Centralorten är Sölvesborg.

Från Wikipedia-artikeln Sölvesborgs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Blekinge och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

17 430

+471 sedan 2014

Landareal

186 km²

93,7 invånare per km²

Hushåll 2025

8 584

2,02 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

10 162

583 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda139147133138125
Döda191209216217200
Inflyttade899913843828691
Utflyttade847776799783705
Invandrade67627981108
Utvandrade4851434964
Folkökning484−26−39−45

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,19 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
160
Sedan 2016
+41 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt9 %
Småhus67 %
Flerbostadshus28 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 331
Tillverkningsindustri1 173
Utbildningsväsendet881
Handel672
Byggindustri613
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik545
Enheter för kultur, nöje och fritid340
Jordbruk, skogsbruk och fiske316

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 156 616 · Riket 10 605 529 · Plats 137 av 290

    17 405

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −607 · Riket 17 819 · Plats 139 av 290

    −25

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,4 % · Riket 22,4 % · Plats 240 av 290

    19,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,1 % · Riket 21,1 % · Plats 90 av 290

    28,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 43,5 % · Riket 48,5 % · Plats 133 av 290

    36,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 156 av 290

    21,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 147 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 393 300 kr · Riket 401 400 kr · Plats 112 av 290

    393 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 5 av 290

    18,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 240 av 290

    76,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 221 av 290

    208

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 69 av 290

    78,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 78 av 80

    19,0

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 167 av 211

    9 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,3 · Riket 3,0 · Plats 132 av 290

    1,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (9)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (3)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (9)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Atria Sverige AB, slakteridelen

Atria Sverige AB, Slakterier

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve––13 ton
Fosfor––202 kg
BOD7––35 ton

Tillsyn: Miljöförbundet Blekinge Väst. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Dot AB

Dot AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Stoft477 kg––
Bly–0,00086 kg–
Fosfor–0,17 kg–
Cl2,oorg-HCl765 kg––
Nickel–0,16 kg–
Zink13,8 kg0,23 kg–

Tillsyn: Miljöförbundet Blekinge Väst. Miljöledning: ISO 14000.

Ekebackens Lantbruk

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak4 ton

Tillsyn: Miljöförbundet Blekinge Väst. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Sölvesborgs kommun som köpare (27)

Avtal för 351 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Sölvesborgs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gammalstorp, Mjällby, Sölvesborg och Ysane. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området fanns även Sölvesborgs stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades "storkommunen" Gammalstorp (av de tidigare kommunerna Gammalstorp och Ysane) samtidigt som Sölvesborgs landskommun uppgick i Sölvesborgs stad medan Mjällby landskommun förblev oförändrad.

Sölvesborgs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Sölvesborgs stad samt Mjällby och Gammalstorps landskommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Sölvesborgs domsaga, före 1975 benämnd Listers och Sölvesborgs domsaga, och kommunen ingår sedan 2001 i Blekinge domsaga.

Geografi

Kommunen ligger i västra Blekinge och innefattar Listerlandet. Den gränsar till Bromölla kommun i Skåne län samt till Olofströms kommun och Karlshamns kommun. I sydväst har kommunen en havsgräns mot Kristianstads kommun i Skåne län.

Topografi och hydrografi

Den västra delen av kommunen omfattar större delen av den skogklädda urbergsryggen Ryssberget. Där växer en av Sveriges största sammanhängande bokskogar. Den östra delen inkluderar Hanö, Hanöbukten och Listerlandet och dess jordbruksbygd. Listerlandets berggrund utgörs av unga sedimentära bergarter med enstaka restberg av granit. Listershuvud som når 84 meter över havet är det mest framträdande. Genom förekomsten av omfattande strandvallar och klapperstensfält på dess sydsida kan man följa Östersjöns olika höjdnivåer. Hagmarker omgivna av ekbackar, bokbestånd och björkdungar karakteriserar kustpartiet med djupt inskurna vikar och halvöar.

Naturskydd

År 2023 fanns 15 naturreservat i Sölvesborgs kommun. Bland dessa återfinns det 11 hektar stora reservatet Spraglehall. Reservatet består av restberg med betesmark, avenbokskogar, hällmarker och hassellundar och strandängar. Området är även skyddar som Natura 2000. Ett annat exempel är Sölvesborgsviken. Reservatet skyddade 1939 och har bedömts vara av internationell betydelse då det är en övervintringsplats för vigg och salskrake. Även detta reservat är skyddat enligt Natura 2000.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i två församlingar: Mjällby församling och Sölvesborgs församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt: Gammalstorp, Mjällby, Sölvesborg och Ysane.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen utgörs av 13 ordinarie ledamöter. Dess ordförande och vice ordförande är kommunens kommunalråd medan dess andre vice ordförande är kommunens oppositionsråd.

Under kommunstyrelsen finns två utskott: Arbetsutskottet och Näringslivsutskottet.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Jordbruk som inkluderar stor broiler- och svinuppfödning har en lång tradition i Sölvesborg. I början av 2020-talet fanns också en stor andel av Sveriges minknäring i kommunen. Under lång tid har även fisket varit viktigt, dess betydelse har dock minskat fram till början av 2020-talet.

De största offentliga och privata arbetsgivarna var i november 2017 Sölvesborgs kommun med cirka 1 775 anställda respektive TitanX Engine Cooling AB med cirka 325 anställda.

= Turism =

Under sommarmånaderna besöks kommunen av turister som fördubblar kommunens invånarantal från dryga 16 000 till 30 000.

De största attraktionerna är Sweden Rock Festival och Hällevik Tradjazz Festival som varje år lockar tiotusentals musikälskare från hela världen till Sölvesborgstrakten. Rockfestivalen går av stapeln i Norje, en dryg mil nordost om Sölvesborg, medan jazzfestivalen som namnet antyder hålls i Hällevik, en dryg mil sydost om staden. Från Sölvesborgs resecentrum går bussar till/från båda festivalerna.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av Europaväg 22. Genom kommunen går även riksväg 15 och Länsväg 123. Även Blekinge kustbana genomkorsar kommunen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 17 398 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 137:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 2 244, eller 13,23 % av befolkningen (hela befolkningen: 16 959 den 31 december 2014). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 1 522, eller 9,31 % av befolkningen (hela befolkningen: 16 351 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Sölvesborgs kommun 16 959 personer. Av dessa var 1 882 personer (11,1 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

Utanför Nogersund ligger ön Hanö. Ön var under Napoleonkrigen en bas för engelska flottan och har därför en engelsk kyrkogård. Det går en färja dit.

Kulturcentret Konstnärsgården invigdes 28 juni 2008 och ligger på galleriet Karibakkas innergård. Här hade bland annat bildkonstnären Jonas Lundh tidigare en ateljé och verksamhet. I övrigt ordnas konserter, utställningar och kulturkaféer här.

Ljungbackastämman är en spelmansstämma som sedan 2013 hålls i juni i byn Ebbalycke i norra delen av kommunen.

Från Wikipedia-artikeln Sölvesborgs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Sölvesborgs kommun

  • Listershuvud

    Naturreservat, 794 hektar

    Listershuvud tillhör Listerlandets restbergs- och kritslättslandskap och är ett av områdets större restberg. Urberget överlagras i lägre liggande delar av kritberggrund och kalkrik jordmån. Här finns ett karstlandskap med doliner och grottan Hallahåle, Blekinges enda kalkstensgr…

    Visa på kartan
  • Valje

    Naturreservat, 275 hektar

    Naturreservatet Valje ligger strax väster om Sölvesborg och är på totalt 275,5 hektar, varav 61,5 hektar är land och 214 hektar vatten. Reservaten omfattar landskapet kring Valje herrgård och större delen av den Blekingska delen av havsviken Valjeviken inklusive öarna Vållholmen…

    Visa på kartan
  • Sölvesborgsviken

    Naturreservat, 199 hektar

    Det ombildade naturreservatet Sölvesborgsviken består till största delen av vatten med angränsande stränder. Den inre delen av viken är grund och har vidsträckta vassområden. Innanför vassbältet finns betade strandängar, torrängar och skogsdungar. Även några mindre öar ingår i o…

    Visa på kartan
  • Sillnäs

    Naturreservat, 193 hektar

    Naturreservatet Sillnäs är ett 117 ha stort land- och vattenområde på södra delen av Listerlandet i västra Blekinges kustbygd. På Sillnäs finns mycket höga naturvärden knutna till såväl bokdominerade ädellövskogar och alsumpskogar som till beteshävdade marker med lång hävdkontin…

    Visa på kartan
  • Långören, Gräsören, Kringflutne ör

    Djur- och växtskyddsområde, 140 hektar

    Visa på kartan
  • Stiby backe

    Naturreservat, 131 hektar

    Stiby backe är ett 131,5 hektar stort naturreservat som ligger strax norr om samhället Hällevik. Området är geologiskt intressant. Stiby backe är ett av Listerlandets restberg från kritatiden, för 100 miljoner år sedan. Bergets topp ligger 70 meter över havet. Landskapet fick si…

    Visa på kartan
  • Skinsagylet

    Naturreservat, 115 hektar

    Naturreservatet Skinsagylet ligger i en brant sprickdal på den norra delen av Ryssberget. Reservatet har stora höjdskillnader och en mycket brant sluttning. Högsta punkten är 125 meter över havet medan sjön Skinsagylet på dalgångens botten ligger 50 meter över havet. Sjön är 2 h…

    Visa på kartan
  • Malkvarn

    Övrigt biotopskyddsområde, 25 hektar

    Malkvarn är till största delen ett biogent rev. Artrikedomen är hög. Rev med musslor (biogena rev) erbjuder skydd för bland annat fisk och mindre djur och fungerar som viktiga födosöksområden. Förekomsten av fisk runt Malkvarn är anmärkningsvärt stor och plattfisk är beroende av…

    Visa på kartan
  • Hjalmar Sterns park

    Naturreservat, 4 hektar

    Ett litet ädellövområde med stora natur- och friluftsvärden. Området inehåller ädellövskog som varit orörd mycket länge, och som hyser ett stort antal rödlistade arter av svampar, lavar och insekter. Området har ett tätortsnära läge, och är ett uppskattat strövområde för närboen…

    Visa på kartan
  • Hanö

    Naturreservat

    Hanö är en ö i Hanöbukten, strax öster om Listerlandet, med variationsrik natur, höga geologiska värden och en rik kulturhistoria. Ön tillhör Listerlandets restbergs- och kritslättslandskap och är ett av områdets större restberg. Hanös marker är i huvudsak torra och kraftigt ste…

    Visa på kartan
  • Näsnabbarna

    Naturreservat

    Näsnabbarna har en lång historik som betesmark och har därför mycket höga naturvärden med en artrik flora. Det marina området innehåller utbredda, täta och hög…

    Visa på kartan
  • Falkaholmen

    Djur- och växtskyddsområde

    Falkaholmen utgör häckningsplats för ett flertal skyddsvärda och störningskänsliga arter. Ön hyser bl a länets största koloni med kentsk tärna (150¿300 par under åren 2015¿2018), en stor koloni med skrattmås (ca 3 000 par under 2018), svarthuvad mås (ett fåtal par), men även van…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.