Hoppa till innehållet

Fakta om Storfors kommun

Storfors kommun är en kommun i Värmlands län i landskapet Värmland. Centralorten och kommunens största tätort är Storfors. Vid gränsen till Karlskoga kommun ligger tätorten Kyrksten. I kommunens västra delar finns småorten Lundsberg, där internatskolan Lundsbergs skola är belägen.

Från Wikipedia-artikeln Storfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

3 788

−318 sedan 2014

Landareal

394 km²

9,6 invånare per km²

Hushåll 2025

1 922

1,96 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 482

655 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda3135283124
Döda4440605356
Inflyttade261260226168215
Utflyttade281302278246231
Invandrade1432242445
Utvandrade5177512
Folkökning−24−42−66−81−13

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,06 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
37
Sedan 2016
+105 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt68 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt1 %
Småhus73 %
Flerbostadshus19 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Utbildningsväsendet224
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst195
Byggindustri170
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik64
Jordbruk, skogsbruk och fiske59
Handel53
Civila myndigheter och försvaret45
Enheter för kultur, nöje och fritid44

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 281 av 290

    3 777

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 122 av 290

    −11

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 277 av 290

    18,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 17 av 290

    32,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 285 av 290

    25,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 41 av 290

    22,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 105 av 290

    2,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 198 av 290

    379 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 77 av 275

    15,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 62 av 290

    87,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 133 av 290

    219

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 271 av 290

    63,3 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 236 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (2)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

EWGroup avfallsbehandling

EWGroup AB, Andra verksamheter med återvinning eller bortsskaffande

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve–7 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Miljöbolaget i Svealand AB

EWGroup AB, Andra verksamheter med återvinning eller bortsskaffande

Utsläpp 2020
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Fosfor–110 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001.

OSTP Sweden AB

OSTP Sweden AB, 27.32 Stål och metall

Utsläpp 2015
ÄmneTill luft
Kväveoxider1 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Outokomp Stainless Tubular Products AB

OSTP Sweden AB, 27.32 Stål och metall

Utsläpp 2011
ÄmneTill luft
Kväveoxider3 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Storfors kommun som köpare (10)

Avtal för 8,8 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Storfors kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bjurtjärn, Lungsund och en del av Kroppa. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades Ullvätterns landskommun av Bjurtjärns och Lungsunds landskommuner.

1967 införlivades Ullvätterns landskommun i Storfors köping. Storfors kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Storfors köping.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Kristinehamns domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar i söder till Kristinehamns kommun och Degerfors kommun (Örebro län/Värmland/Närke), i norr till Filipstads kommun, i väster till Karlstads kommun, i öster till Karlskoga kommun (Örebro län/Värmland) och i östnordöst till Hällefors kommun (Örebro län/Västmanland).

Topografi och hydrografi

I kommunen utgörs berggrunden främst av granit, vilket formar en relativt plan yta genombruten av huvudsakligen nord-sydliga sprickdalar. Ett antal betydande sjöar inom Letälvens vattensystem, såsom Ullvettern, Öjevettern, Stor-Lungen och Alkvettern, är samlade längs ett milsbrett dalstråk i nord-sydlig riktning.

Kring dessa sjöar finns uppodlade jordar, och det odlade landskapet kantas av dungar av lövskog och ängsmarker. Skogsområden bestående av tallskog och blåbärsgranskog sträcker sig väster och öster om dalstråket, där berggrunden till största delen är täckt av näringsfattig morän.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Storfors församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna som samlade 16 av 31 mandat i kommunfullmäktige. I valet 2014 rönte Sverigedemokraterna stor framgång lokalt. Även om Socialdemokraterna valde att bilda styre med Vänsterpartiet så samlade sig alla partier i kommunfullmäktige och konstaterade att man kunde samarbete med varandra om det innebar att Sverigedemokraterna inte fick inflytande över politiken. Efter valet 2018 behöll Socialdemokraterna och Vänsterpartiet den majoriteten.

I oktober 2022 meddelades maktskifte där Moderaterna, Sverigedemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna gick samman i ett borgerligt styre. Två månader senare valde dock Centerpartiet att kliva av samarbetet, innan styret hann tillträda och ingick i valsamverkan med S och V. Strax innan poster i nämnderna skulle fördelas i december 2022 kom dock ett nytt besked; även Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna klev av samarbetet. Det hela kom att kallas "Storforssoppan i sandlådan". Resultatet blev att Socialdemokraterna tilldelades posten som kommunstyrelsens ordförande och ett majoritetsstyre mellan S, C och V tillträde.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Storfors kommun utgörs av nio ordinarie ledamöter. Under kommunstyrelsen finns två utskott; arbetsutskottet och individutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Stellan Lindskoog, Socialdemokraterna, 1986–1997 Dorothéa Sohlberg, Socialdemokraterna, 1998–1 februari 2010 Hans Jildesten, Socialdemokraterna, 1 februari 2010–31 december 2022 Eva-Lotta Härdig Eriksson, Socialdemokraterna, 1 januari 2023–

= Övriga nämnder =

Regionen och kommunerna i Värmland har samarbetat genom Hjälpmedelsnämnden i Värmland sedan 2004. Sedan 2010 ingår kommunerna i Värmland i en gemensam drifts- och servicenämnd inom Karlstads kommuns organisation. Syftet med nämnden är att förbättra samordningen inom länet. Sedan den 1 januari 2011 har Kristinehamn, Degerfors, Filipstad, Karlskoga och Storfors kommuner en gemensam överförmyndarnämnd, kallad Östra Värmlands överförmyndarnämnd. Den 1 september 2012 bildades även en gemensam administrativ nämnd för Filipstad, Karlskoga, Kristinehamn och Storfors kommuner. Nämnden, som är placerad i Kristinehamn, ansvarar för löneadministration. Detta innebär att sedan 1 mars 2020 finns en nämnd i kommunen som drivs i egen regi (förutom kommunstyrelsen) nämligen valnämnden samt fem nämnder som är gemensamma med andra kommuner.

Näringsliv

Fram till början av 1980-talet dominerades Storfors näringsliv av centralortens järnbruk. När bruket lades ned, övertogs rörproduktionen av flera fristående företag som idag utgör kärnan i kommunens näringsliv. Ett exempel är Structo Hydraulics AB, baserat i centralorten.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av flera viktiga transportleder. Järnvägen Kristinehamn-Daglösen är en av dessa. Dessutom löper riksväg 26 och länsväg 237 genom kommunen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 3 775 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 281:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

År 2023 utgjorde finländare 4,2 % av den utlandsfödda befolkningen, följt av tyskar 0,9 %, norrmän 0,8 %, och polacker lika mycket.

Från Wikipedia-artikeln Storfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Storfors kommun

  • Fridensborgshöjden

    Naturreservat, 238 hektar

    Naturreservatet Fridensborgshöjden utgörs av de centrala delarna av höjden som ligger strax öster om Bjurtjärns kyrka. Berggrunden består av sura intrusiva bergarter, främst granit, och är därmed svårvittrad. De västra delarna av reservatsområdet är en bergsbrant med hällmarksta…

    Visa på kartan
  • Stora Vilången

    Naturreservat, 112 hektar

    Visa på kartan
  • Stora Höjden

    Naturreservat, 33 hektar

    En markerad bergrygg och flera mindre berknallar gör att området har en mycket kuperad terräng och relativt tunt jordtäcke. Skogarna är runt 100 år och domineras av gran med påtagligt inslag av asp. Vissa delar har en grövre och glesare skog medan andra är mer stamtäta och slutn…

    Visa på kartan
  • Timmerhöjden

    Naturreservat

    Timmerhöjden ligger i ett kuperat och något blockigt terrängavsnitt av den värmländska Bergslagen. Läget i Bergslagen innebär att här bedrivits skogsbruk under långa tider, men de bestånd som står här idag har en ålder på 130-140 år med spridda tallöverståndare på 200-300 års ål…

    Visa på kartan
  • Stor-Älgsjön

    Naturreservat

    Området är variationsrikt och karakteriseras av en eutrof sjö med öar och stränder, samt en nyckelbiotop med äldre barrblandskog söder om sjön. Stränderna varierar mellan bergsbranter, flacka hällmarker och gungfly och det finns öar av flera storlekar, inklusive mindre skär. Sko…

    Visa på kartan
  • Vargtorpet

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lunnedet

    Naturreservat

    Naturreservatet Lunnedet är ett uppskattat friluftsområde nordväst om Karlskoga. Terrängen inbjuder till rekreation i form av skidåkning, cykling, bär- och svampplockning, bad, skogspromenader och mycket mera. Naturreservatet ägs och förvaltas av Karlskoga kommun.

    Visa på kartan
  • Baksjön

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Holmen ca 450 m öst Lövön

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Ullvettern

    Visa på kartan
  • Stockviksholmarna,den öst

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Ullvettern

    Visa på kartan
  • Holme 100 m N Korpholmarn

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Ullvettern

    Visa på kartan
  • Norra holmen, Sandängsvik

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Ullvettern

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.