Hoppa till innehållet

Fakta om Storumans kommun

Storumans kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Lappland i Sverige. Centralort är Storuman.

Från Wikipedia-artikeln Storumans kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 577

−378 sedan 2014

Landareal

7 342 km²

0,8 invånare per km²

Hushåll 2025

2 852

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 576

641 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda4547453233
Döda9384869775
Inflyttade252281263217213
Utflyttade258267302281240
Invandrade3427383248
Utvandrade516183023
Folkökning−26−18−61−126−44

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,85 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
32
Sedan 2016
+56 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt27 %
Bostadsrätt12 %
Småhus66 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst494
Byggindustri348
Utbildningsväsendet322
Handel237
Jordbruk, skogsbruk och fiske205
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik194
Tillverkningsindustri180
Transport- och magasineringsföretag134

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 266 av 290

    5 543

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 150 av 290

    −34

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 254 av 290

    19,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 33 av 290

    31,1 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 179 av 290

    33,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 24 av 290

    23,1 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 230 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 202 av 290

    378 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 216 av 275

    13,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 83 av 290

    85,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 88 av 290

    224

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 211 av 290

    69,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 4 av 80

    150,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 2 av 211

    65 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 51 av 290

    3,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Ankarsunds fiskodling

Vattudalens Fisk AB, 5.10 Fiskodling och övervintring av fisk

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Fosfor–0 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten. Mer hos Naturvårdsverket

Svärtträskgruvan

Lappland Goldminers Sorsele AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kadmium–3,1 kg–
Nickel–24,7 kg–
Zink–852 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Storumans kommun som köpare (10)

Avtal för 23 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Storumans kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Stensele och Tärna (från 1903). I Stensele socken bildades när kommunreformen 1862 genomfördes i Lappland 1874/1875 Stensele landskommun. Tärna landskommun (och socken) bildades 1 maj 1903 genom en utbrytning ur Stensele landskommun.

Storumans municipalsamhälle inrättades 18 december 1936 och upplöstes med utgången av 1963. Stensele municipalsamhälle inrättades 30 april 1937 och upplöstes med utgången av 1964.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Storumans kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Stensele och Tärna landskommuner.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet är på umesamiska Lusspien kommuvnna och på sydsamiska Luspien tjielte.

Geografi

I Sverige gränsar kommunen i norr mot Sorsele, i syd mot Vilhelmina och i öst mot Lycksele. Västerut; i Norge gränsar den mot kommunerna Hattfjelldal, Hemnes och Rana. Kommunen är en av Sveriges till ytan största.

Topografi och hydrografi

I västra delen av kommunen finns en högfjällsterräng som sträcker sig över Hemavan. Därefter kommer en lägre förfjällsterräng som längre österut övergår i ett skogslandskap med sjö- och myrrik bergkullterräng. Längst i norr finns Vindelfjällen som inkluderar kalkstensberget Artfjället som har omfattande underjordiska grottsystem. Som en följd av den kalkrika marken på fjället finns där en rik flora med flera sällsynta fjällväxter. Umeälvens källområde finns i fjällterrängens sjörika vattensystem. Älven vidgas till sjön Storuman längre ner i bergkullterrängen. Vid östra delen av sjön Storuman finns ett märkligt kalspolat område som övergår i väldiga blockmarker.

Naturskydd

År 2022 fanns 16 naturreservat i Storumans kommun. Bland dessa återfinns det 23 617 hektar stora reservatet Blaiken som även sträcker sig över till Sorsele kommun. Reservatet inkluderar fjäll liksom skogsmark, myrområden och sjöar. Buberget är, förutom naturreservat, även klassat som Natura 2000-område. I reservatet växer den giftiga varglaven som är en av få lavar som nyttjats av människan. Vindelfjällens naturreservat är med sina 564 918 hektar "Sveriges största naturreservat och ett av de största skyddade områdena i hela Europa". Reservatet sträcker sig över till Sorsele kommun och är dessutom klassat som Natura 2000-område.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Stensele församling och Tärna församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Stensele och Tärna.

År 2015 fanns fortfarande samma församlingar än i årsskiftet 1999/2000, vilket distriktsindelningen är baserad på.

Styre

Mandatperioden 2010 till 2014 styrdes kommunen av en koalition bestående av Centerpartiet, Folkpartiet, Kommunlistan (Storumans kommun), Kristdemokraterna och Moderaterna, vilka samlade 22 av 41 mandat.

Efter valet 2014 fortsatte de fyra Allianspartierna styra, dock i minoritet. Alliansen samlade dock ihop till egen majoritet efter valet 2018 och partierna fick 16 av totalt 31 mandat. Efter valet 2022 styrs kommunen av en blocköverskridande koalition, bestående av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter. Mandatperioden 2022 till 2026 tillhör fyra Socialdemokraterna och två Moderaterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet. Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Gunilla Lundgren, Socialdemokraterna, 1 januari 1999–31 december 2006 Gunnar Åström, Moderaterna, 1 januari 2007–2008 Gunilla Lundgren, Socialdemokraterna, 2008–31 december 2010 Tomas Mörtsell, Centerpartiet, 1 januari 2011–31 december 2022 Ulrik Dahlgren, Socialdemokraterna, 1 januari 2023–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

En näring som under lång tid varit betydelsefull är skogsnäringen, men dess vikt har dock minskat. Bland de större lokala företagen är Rottne–SMV AB, som tillverkar delar till skogsmaskiner, och Compia Storumans Industri AB, som tillverkar byggsågar och vapenskåp. Kommunen är dock den största arbetsgivaren. I kommunen finns flera samebyar – Ubmejen tjeälldie, Vapstens sameby, Dearna, Vadtejen saemiej sijte, Vaapsten sijte och Álgguogåhtie.

= Energi och råvaror =

Sedan 1950-talet har vattenkraften präglat Storumans kommun. De åtta vattenkraftverken som finns i kommunen har också varit viktiga för sysselsättningen. De åtta vattenkraftverken Klippen, Abelvattnet, Gejmån, Ajaure, Gardikfors, Umluspen, Stensele och Grundfors ägs av Vattenfall, Klippen ägs dock av Skellefteå kraft. Dessa producerar totalt 2 059 GW/år, vilket motsvarar hushållsel för 400 000 hem.

I Blaikenområdet, som även löper över till Sorsele kommun, byggs en av Europas största vindkraftsparker.

I kommunen finns fyra områden med råvaror som är intressanta för gruvdrift – Svartliden, Högland-Blaiken, Rönnbäcken och Barsele. I Svartliden finns förekomster av guld och i Högland-Blaiken finns stora förekomster av fluorit, en metall som av Europeiska kommissionens expertgrupp klassats som "kritisk metall". Den fjärde största kända nickelfyndigheten i världen finns i Rönnbäcken och guld finns även i Barsele.

= Turism =

Kommunen är en populär besökskommun och turismen är ökande, då i synnerhet området Hemavan – Tärnaby. Exempelvis noterades 191 000 skiddagar säsongen 2016/2017.

= Transporter =

De två europavägarna E12 (Blå vägen) och E45 går genom kommunen och möts i Storuman-Stensele. Väg 73 (Krutfjellsvägen) ansluter vid Trofors och går via Hattfjelldal till Tärnaby.

Inlandsbanan och Tvärbanan möts i Storuman-Stensele. En ny omlastningsterminal färdigställdes där i början av 2010-talet. Reguljär flygtrafik till och från Stockholm-Arlanda bedrivs vid flygplatsen Hemavan Tärnaby Airport. Vid flygplatsen förekommer även charterflyg under vintersäsongen. Flygplatsen är viktig för turismen i kommunen, men även för norska resenärer. Flygplats finns även i Storuman, denna har dock saknat reguljär trafik…

Från Wikipedia-artikeln Storumans kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Storumans kommun

  • Vindelfjällen

    Naturreservat, 564 876 hektar

    Vindelfjällens naturreservat är över 560 000 hektar och ett av Europas största skyddade områden. Reservatet beslutades 1974 och utökades 1988, 1993 samt 2017. Utökningen 1988 innebar att de mycket omfattande fjällnära barrskogarna Kirjesålandet, Matsorliden och Giertsbäcksdalen …

    Visa på kartan
  • Södra Gardfjället

    Naturreservat, 38 972 hektar

    Södra Gardjällets naturreservat ligger strax norr om Kittelfjäll och består av ett större sammanhängande fjällområde. Reservatets morfologi är starkt präglad av skollstrukturen och glacial erosion. Reservatet har flera ståtliga dalar bl.a. Grantonsskalet och dalgången mellan Gra…

    Visa på kartan
  • Blaiken

    Naturreservat, 28 270 hektar

    Naturreservatet Blaikens centrala delar ligger ca 30 km sydväst om Sorsele och 25 km norr om Storuman inom Sorsele och Storumans kommuner. Blaiken är ett storslaget vildmarksområde i form av ett långsträckt förfjällsmassiv med fjällhedar, i hög grad opåverkade myrar, sjöar och v…

    Visa på kartan
  • Ryfjället

    Naturreservat, 7 987 hektar

    Ryfjällets naturreservat ligger 70 km nordväst om Storuman i Storumans kommun. Det är ett mycket stort område på Ryfjällets (Ryvjeje) sydostliga utlöpare, mellan Umeälvens dalgång och Boksjödalen. Det är ett omväxlande landskap där flera skogsberg och deras sluttningar dominerar…

    Visa på kartan
  • Rönnberget

    Naturreservat, 2 509 hektar

    Rönnberget ligger ca 25 km västnordväst om Storuman, ca 5 km norr om sjön Långvattnet. Området innefattar Rönnbergets övre flacka delar, dess sydost- och sydvästsluttningar samt det flacka myrrika landskapet i söder. Den största myren, Långhalsen, ligger centralt i områdets södr…

    Visa på kartan
  • Buberget

    Naturreservat, 2 291 hektar

    Visa på kartan
  • Atoklimpen (Aatoklimpoe)

    Kulturreservat, 945 hektar

    Visa på kartan
  • Hemberget

    Naturreservat, 907 hektar

    Hembergets naturreservat ligger ca 3,5 mil sydost om Storuman i kommunens sydostligaste del. Området är ett stort sammanhängande naturlandskap med gamla granurskogar, grannaturskogar och urskogsartade talldominerade skogar. Området har mycket höga naturvärden knutna till det urs…

    Visa på kartan
  • Pauträsk

    Vattenskyddsområde, 706 hektar

    Visa på kartan
  • Kohobben

    Naturreservat, 309 hektar

    Kohobbens naturreservat ligger cirka 14 km öster om Storuman, strax nordväst om byn Barsele. Naturreservatet utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsområde med både…

    Visa på kartan
  • Båthusnäset

    Naturreservat, 251 hektar

    Båthusnäsets naturreservat ligger ca 8 km SO om Tärnaby vid sjön Luvlie Geavhta västra strand, och är synligt från väg E12 på andra sidan sjön. Reservatet…

    Visa på kartan
  • Stor-Fetögat

    Naturreservat, 221 hektar

    Stor-Fetögats naturreservat ligger ca 25 km nordväst om Storuman (Lusspie). Naturreservatet utgörs av ett sammanhängande naturskogsområde med lövbrännor och naturskogsartad barrbl…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.