Hoppa till innehållet

Fakta om Sunne kommun

Sunne kommun är en kommun i Värmlands län. Kommunens centralort är Sunne.

Från Wikipedia-artikeln Sunne kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

13 356

+257 sedan 2014

Landareal

1 295 km²

10,3 invånare per km²

Hushåll 2025

6 621

2,02 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 794

658 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda12211111410993
Döda159158142159157
Inflyttade547628661621672
Utflyttade518568584631611
Invandrade727811586137
Utvandrade3522563657
Folkökning292063−52−10

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,86 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
103
Sedan 2016
+55 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt65 %
Hyresrätt29 %
Bostadsrätt7 %
Småhus70 %
Flerbostadshus21 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 059
Tillverkningsindustri1 005
Byggindustri645
Utbildningsväsendet589
Handel543
Jordbruk, skogsbruk och fiske410
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik410
Hotell och restauranger285

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 173 av 290

    13 354

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 114 av 290

    −2

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 207 av 290

    20,7 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 100 av 290

    27,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 161 av 290

    34,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 198 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 249 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 194 av 290

    380 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 24 av 275

    16,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 195 av 290

    79,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 120 av 290

    220

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 82 av 290

    77,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 5 av 180

    146,5

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 57 av 211

    30 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 212 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 82 av 287

    83 %

Skolor

Förskoleklass (7)

Grundskola (8)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (2)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från de 2 anläggningarna 2025

644 ton

  1. 162016: 15 748 ton
  2. 172017: 14 361 ton
  3. 182018: 8 941 ton
  4. 192019: 10 ton
  5. 202020: 7 299 ton
  6. 212021: 7 679 ton
  7. 222022: 5 588 ton
  8. 232023: 1 962 ton
  9. 242024: 2 346 ton
  10. 252025: 644 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Holmby avfallsupplag

Sunne kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,004 kg–
Bly–0,025 kg–
Kadmium–0,001 kg–
Kväve–405 kg–
Fosfor–3,24 kg–
Arsenik–0,031 kg–

Tillsyn: Sunne kommun. Mer hos Naturvårdsverket

Rottneros Bruk

Rottneros Bruk AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil235 ton––
Koldioxid, biogen38 272 ton––
Kväveoxider25 ton––
Ammoniak1 ton––
Flyktiga organiska ämnen7 ton––
Kvicksilver0,07 kg0,2 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 20 ton
  2. 2008: 15 148 ton
  3. 2009: 14 565 ton
  4. 2010: 15 749 ton
  5. 2011: 10 872 ton
  6. 2012: 12 139 ton
  7. 2013: 11 932 ton
  8. 2014: 13 120 ton
  9. 2015: 15 399 ton
  10. 2016: 15 748 ton
  11. 2017: 14 361 ton
  12. 2018: 8 941 ton
  13. 2019: 10 ton
  14. 2020: 7 299 ton
  15. 2021: 7 089 ton
  16. 2022: 5 113 ton
  17. 2023: 1 483 ton
  18. 2024: 1 915 ton
  19. 2025: 235 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001:2015. Mer hos Naturvårdsverket

Rottneros packaging

Rottneros Packaging AB, 21.40 Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7––355 kg
COD-Cr––2 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Tetra Pak Sunne

Tetra Pak Packaging Material Sunne AB, 39.15 Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil409 ton
Koldioxid, biogen28 ton
Flyktiga organiska ämnen16 ton
Koldioxid, totalt437 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2021: 590 ton
  2. 2022: 475 ton
  3. 2023: 479 ton
  4. 2024: 431 ton
  5. 2025: 409 ton
20212025

Tillsyn: Sunne kommun. Miljöledning: ISO 14 001. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Sunne kommun som köpare (24)

Avtal för 269,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Sunne kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gräsmark, Lysvik, Sunne, Västra Ämtervik och Östra Ämtervik. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Sunne municipalsamhälle inrättades i Sunne landskommun 16 december 1904 och upplöstes vid utgången av 1919 när Sunne köping bildades som en utbrytning ur landskommunen. Köpingskommunen införlivade 1936 områdena Skäggeberg och Åmberg och 1940 områdena Leran och Sundsberg, alla från landskommunen.

Vid kommunreformen 1952 bildades "storkommunen" Stora Sunne (av de tidigare landskommunerna Sunne, Västra Ämtervik och Östra Ämtervik) medan Gräsmarks landskommun och Lysviks landskommun samt Sunne köping förblev oförändrade. 1963 uppgick dock Stora Sunne landskommun i Sunne köping.

Sunne kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Sunne köping och Gräsmarks och Lysviks landskommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Sunne tingsrätts domsaga och från 2005 ingår kommunen i Värmlands tingsrätts domsaga.

Geografi

Sunne kommun gränsar till kommunerna Arvika, Forshaga, Hagfors, Kil, Munkfors och Torsby.

Topografi och hydrografi

Topografi i kommunen präglas av skarpa kontraster mellan milsvida bergplatåer klädda med barrskog och dalgångar med som är öppna och uppodlade. Berggrunden består primärt av röda gnejser och är nästintill helt täckt av morän. I kommunen finns Frykensjöarna som ligger i den nord–sydliga sprickdalen Fryksdalen. Dalen vidgas vid förgreningen mot Rottnens dalgång i väster till en bördig lerslätt. Lerslätten fortsätter mot nordöst kring Björkälven, som ligger I en parallella sidodal. I dalstråken finns inslag av ädellövskog, björkdungar och örtrika ängsmarker, de finns också som isolerade öar i skogsbygden.

Bland berg i kommunen hittas exempelvis Blåbärskullen och Tossebergsklätten (Gurlita klätt) och bland vattendrag exempelvis Björka älv, Granån och Kymsälven.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fem församlingar – Gräsmarks, Lysviks, Sunne, Västra Ämterviks och Östra Ämterviks.

Från 2016 indelas kommunen istället i fem distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Gräsmark, Lysvik, Sunne, Västra Ämtervik och Östra Ämtervik. Antalet församlingar i kommunen förändrades inte mellan 1999 (sista året med statskyrkan) och 2015.

Naturskydd

År 2022 fanns fyra naturreservat i Sunne kommun – Gettjärnsklätten, Kalvhöjden, Sånebyklätten och Tiskaretjärn.

Gettjärnsklätten bildades 1976 och är skyddat som naturreservat på grund av "områdets rika fauna och flora". Kalvhöjden utgörs av ängsmark och syftet med reservatet, som bildades 1972, är att "bevara och vårda ett ålderdomligt odlingslandskap i finnbygden, samt att i största möjliga utsträckning göra detta med traditionella metoder och redskap". År 1989 bildades reservatet Sånebyklätten. Syftet var "att skydda och bevara det geologiskt intressanta området". Tiskaretjärn, liksom Gettjärnsklätten och Kalvhöjden, bildades på 1970-talet, närmare bestämt 1978. Syftet var att "bevara och vårda ett ålderdomligt odlingslandskap i finnbygden, samt att i största möjliga utsträckning göra detta med traditionella metoder och redskap".

Postadress

I kommunen finns sex postorter, som motsvarar orterna med omnejd. De mindre samhällena tilldelas alltså till någon av nedanstående orter. Postnumren är 686 XX. Postnumren 686 01 till 93 tillhör Sunne, 686 94 Rottneros, 686 95 Västra Ämtervik, 686 96 Östra Ämtervik, 686 97 Lysvik och 686 98 Gräsmark.

Styre

Centerpartiet har under lång tid dominerat kommunpolitiken. Sunne kommun styrdes fram till 2022 av Centerpartiet under cirka 50 år, undantaget några år efter valet 2014.

Från 2014 till 2016 styrdes kommunen av en koalition bestående av Socialdemokraterna, Hela Sunne, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Konstellationen delades dock under 2016 och den 1 september tog en borgerlig koalition över bestående av Centerpartiet, Moderaterna och Liberalerna med Gunilla Ingemyr som nytt kommunalråd.

År 2018 fick Centerpartiet inte igenom sin budget i kommunfullmäktige, vilket ledde till att Socialdemokraternas budget istället gick igenom. Detta eftersom Socialdemokraterna ensamma hade fler röster än Liberalerna och Centerpartiet tillsammans, medan övriga partier lagt ned sina röster. Förhandlingar efter valet 2018 ledde till att Centerpartiet och Socialdemokraterna bildade nytt majoritetsstyre i kommunen. Centerpartiet blev återigen största partiet och Kristdemokraterna tog plats i kommunfullmäktige.

Valet 2022 ledde till maktskifte och koalitionen Sunnesamverkan, bestående av Moderaterna, Liberalerna och Hela Sunne tog över makten i ett minoritetsstyre. Partierna uppgav att "fokus under mandatperioden kommer att ligga på vård, skola och omsorg".

= Mandatfördelning 1970–2026 =

För valresultat äldre än 1970, se respektive landskommun; Sunne köping, Lysviks landskommun eller Gräsmarks landskommun.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Sunne kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens kommunalråd. Under kommunstyrelsen finns tre utskott: allmänna utskottet, bildningsutskottet och socialutskottet.

Internationella relationer

Kommunen är med i den gränsöverskridande svensk-norska samarbetsregionen ARKO och tillhör samma lokala arbetsmarknadsregion som Torsby kommun. Vidare har kommunen två vänorter: Elverum, Innlandet fylke, Norge och Siilinjärvi, Norra Savolax, Finland.

Näringsliv

Skogsnäringen, med företag som pappersbruket Rottneros Bruk, har under många år dominerat det lokala näringslivet. Pappersbruket är fortfarande av vikt men med tiden har näringslivet blivit mer diversifierat. Bland viktiga företag i början av 2020-talet kan nämnas Anva Polytech AB, som tillverkar gummiprodukter, och Tetra Pak Packaging Material AB som gör förpackningar. Största aarbetsgivare var dock kommunen själv.

= Turism =

Turismen hade fram till början av 2020-talet vuxit och blivit allt viktigare, med besöksmål som minnesgården Mårbacka över Selma Lagerlöf, skulptur- och blomsterparken Rottneros park, skidanläggningen Ski Sunne, samt bad- och campinganläggningen Kolsnäsudden med festivalen Fryksdalsdansen.

Från Wikipedia-artikeln Sunne kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Sunne kommun

  • Kalvhöjden

    Naturreservat, 4,6 hektar

    Visa på kartan
  • Flyttblock

    Naturminne, 0,2 hektar

    Visa på kartan
  • Tall

    Naturminne, 0,2 hektar

    Visa på kartan
  • Tiskaretjärn (Atikullen)

    Naturreservat

    Gammalt finntorp med ängsmarker och små åkertegar.

    Visa på kartan
  • Gettjärnsklätten

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Sånebyklätten

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Fallet Lång-Johanstorp

    Övrigt biotopskyddsområde

    Biotopskyddsområdet Fallet Lång-Johanstorp utgörs av hackslåttmark med artrik ängsflora, t ex fältgentiana, brudsporre, jungfrulin, ormrot och kattfot. Stor förekomst av kulturhistoriska landskapselement.

    Visa på kartan
  • Öjervik

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Tossebergsklätten

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Visten

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.