Hoppa till innehållet

Fakta om Surahammars kommun

Surahammars kommun är en kommun i Västmanlands län. Centralort är Surahammar.

Från Wikipedia-artikeln Surahammars kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västmanland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 845

−73 sedan 2014

Landareal

346 km²

28,5 invånare per km²

Hushåll 2025

4 609

2,11 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 545

563 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda10199798673
Döda113120130121130
Inflyttade668703566501537
Utflyttade679685604577593
Invandrade4246424949
Utvandrade88183822
Folkökning−147−66−99−89

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,94 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
105
Sedan 2016
+48 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt26 %
Bostadsrätt18 %
Småhus59 %
Flerbostadshus35 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri770
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst562
Utbildningsväsendet336
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik219
Handel202
Byggindustri199
Civila myndigheter och försvaret118
Transport- och magasineringsföretag98

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 280 756 · Riket 10 605 529 · Plats 219 av 290

    9 733

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −402 · Riket 17 819 · Plats 227 av 290

    −112

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,7 % · Riket 22,4 % · Plats 97 av 290

    22,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,5 % · Riket 21,1 % · Plats 138 av 290

    25,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,5 % · Riket 48,5 % · Plats 233 av 290

    29,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 87 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,3 % · Riket 3,1 % · Plats 106 av 290

    2,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 391 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 113 av 290

    392 900 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 272 av 275

    11

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 21 av 290

    90,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 100 av 290

    222

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 98 av 290

    76,2 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,5 · Riket 3,0 · Plats 166 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

  • Im-enhetenKommunal · Österängsvägen 3, Surahammar
  • Viljan FriskolaFristående · Bergslagsvägen17, Ramnäs

Fritidshem (5)

Komvux (1)

  • KomvuxKommunal · Kommunhuset Surahammar, Surahammar

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Surahammars Bruk AB

Surahammars Bruk AB, 27.31 Stål och metall

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider3 ton––
Flyktiga organiska ämnen9 ton––
Krom–0 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västmanlands län. Miljöledning: ISO 14001:2015. Mer hos Naturvårdsverket

Ruukki Sverige AB

SSAB EMEA AB, 99.98 Stål och metall

Utsläpp 2015
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen177 kg
Zink162 kg

Tillsyn: Surahammars kommun. Miljöledning: ISO14001.

Air Liquide Gas AB Surahammarsanläggningen

Air Liquide Gas AB, Oorganiska kemikalier

Utsläpp 2008
ÄmneTill luft
HFC11 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västmanlands län. Miljöledning: I.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Surahammars kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Berg (mindre del av), Ramnäs och Sura, alla i Snevringe härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 införlivades en mindre del av Bergs landskommun i Sura landskommun samtidigt som Ramnäs landskommun införlivade hela Västervåla landskommun.

1963 bildades Surahammars landskommun av Sura och Ramnäs landskommuner, ur vilken Västervåla församling 1967 överfördes till dåvarande Fagersta stad (sedan 1971 Fagersta kommun).

Surahammars kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Surahammars landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Köpings domsaga och från 2005 ingår kommunen i Västmanlands domsaga.

Topografi och hydrografi

Kommunen är en del av det västmanländska skogslåglandet med en berggrund som domineras av granit, täckt främst av barrskogsbevuxen morän. Myrmarken är utbredd, med exempelvis det omfattande Stora Flyten i nordvästra delen av kommunen.

Längs Kolbäcksån sträcker sig rullstensåsen Strömsholmsåsen. Öppna och delvis uppodlade områden återfinns främst längs Kolbäcksåns vattensystem. Här ligger också sjöarna Gnien och Västersjön, omgivna av ängsmarker som periodvis översvämmas och skapar gynnsamma förutsättningar för ett rikt fågelliv.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Sura-Ramnäs församling.

Från 2016 indelas kommunen i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna:Ramnäs och Sura.

Näringsliv

Här finns företagen Surahammars Bruks AB, Air Liquide Gas AB, Lucchini Sweden AB och Sandvik Powdermet AB

= Transporter =

Järnvägsstationer med persontrafik finns i Surahammar, Ramnäs och Virsbo (Bergslagspendeln).

VL sköter busstrafiken till Västerås. Lokala linjer och busstrafik med Hallstahammars kommun trafikeras av den nolltaxerade Brukslinjen.

Kulturarv

Området som idag utgör Surahammars kommun har en gammal tradition av bruksverksamhet genom Surahammars Bruk. Byggnader som minner om dess storhetstid är bland annat Surahammars bruksmuseum och Surahammars herrgård.

Som en påminnelse om den tredje kolerapandemin i mitten av 1850-talet finns ett flertal kolerakyrkogårdar längs Strömsholms kanal. Ett exempel är Sura församlings kolerakyrkogård som första gången användes 13 september 1853.

Från Wikipedia-artikeln Surahammars kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Surahammars kommun

  • Hälleskogsbrännan

    Naturreservat, 6 411 hektar

    Visa på kartan
  • Naddennäset

    Naturreservat, 1 226 hektar

    Naddennäset är en udde omgiven av sjöarna Stora och Lilla Nadden samt Kolbäcksån/Strömsholms kanal. Det svagt kuperade Näset utgörs av ett par nord-sydorienterade moränhöjder, Hillersberget och de låglänta markerna däremellan. På Näsets yttre delar och kring Hillersberget är sk…

    Visa på kartan
  • Virsbo-Ramnäs Seglingsberg

    Vattenskyddsområde, 1 066 hektar

    Visa på kartan
  • Rövallsmossen och Stingsmossen

    Naturreservat, 954 hektar

    Visa på kartan
  • Stora Flyten

    Naturreservat, 634 hektar

    Visa på kartan
  • Acktjärnsåsarna

    Naturreservat, 469 hektar

    Naturreservatet Acktjärnsåsarna är ett större skogsmyrkomplex beläget nordväst om Ramnäs tätort. Området växlar mellan magra tallskogar, trädklädda och öppna våtmarker i ett&…

    Visa på kartan
  • Ulvsbomuren

    Naturreservat, 436 hektar

    Området är en kombination av asprika skogar i sent successionsstadium, sumpskogar, barrnaturskogar, öppna myrar och sjöar. De högsta naturvärdena är knutna till de asprika skogarna och dess rikedom av arter. Ett flertal av aspskogarnas arter gynnas av grova äldre träd, hög luft…

    Visa på kartan
  • Fermansbo urskog

    Naturreservat, 407 hektar

    Reservatsområdet har en för trakten typiskt omväxlande topografi där myrmarker av varierande storlek återfinns i lågt liggande partier och svackor och där barrskogar breder ut sig på de högre belägna torrare markerna. Generellt återfinns torra magra tallskogar på hällmarker och …

    Visa på kartan
  • Djupebo

    Naturreservat, 45 hektar

    Visa på kartan
  • Virsbo-Näs

    Naturreservat, 12 hektar

    Gammal grandominerad barrblandskog som fått stå orörd under åtminstone ett par decennier. Trädskiktet har sedan länge uppnått mogen ålder och är varierat med flera olika trädslag. Gran dominerar men även tall, björk och klibbal förekommer rikligt i delar av området. Markvegeta…

    Visa på kartan
  • Jan-Olsskogen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Gnien

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.