Hoppa till innehållet

Fakta om Tomelilla kommun

Tomelilla kommun är en kommun i Skåne län. Centralort är Tomelilla.

Från Wikipedia-artikeln Tomelilla kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Skåne och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

13 639

+632 sedan 2014

Landareal

397 km²

34,3 invånare per km²

Hushåll 2025

6 538

2,09 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 275

607 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda14613711211295
Döda151155150144178
Inflyttade989924956820857
Utflyttade942888828944847
Invandrade54666581114
Utvandrade3138473360
Folkökning4649100−152−21

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,25 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
135
Sedan 2016
+58 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt8 %
Småhus72 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst780
Handel745
Tillverkningsindustri678
Utbildningsväsendet581
Byggindustri557
Jordbruk, skogsbruk och fiske412
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik386
Enheter för kultur, nöje och fritid241

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 433 083 · Riket 10 605 529 · Plats 169 av 290

    13 669

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 457 · Riket 17 819 · Plats 89 av 290

    30

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,0 % · Riket 22,4 % · Plats 178 av 290

    21,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,3 % · Riket 21,1 % · Plats 106 av 290

    27,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,6 % · Riket 48,5 % · Plats 217 av 290

    30,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 238 av 290

    20,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 4,0 % · Riket 3,1 % · Plats 73 av 290

    3,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 385 500 kr · Riket 401 400 kr · Plats 279 av 290

    359 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 91 av 275

    15,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 161 av 290

    81,0 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 120 av 290

    220

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 283 av 290

    59,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 110 av 200

    54

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 174 av 211

    7 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,2 · Riket 3,0 · Plats 214 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (6)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Blenta AB, Stendala

Blenta AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak1 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ja. Mer hos Naturvårdsverket

Everöd

AM Svinproduktion AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak13 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Mer hos Naturvårdsverket

Gårstad svinproduktion

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak3 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Mer hos Naturvårdsverket

Ingelsta Gården AB

Ingelsta Gården AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak10 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Tomelilla kommun som köpare (18)

Avtal för 9 521,3 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Tomelilla kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Andrarum, Benestad, Bollerup, Brösarp, Eljaröd, Fågeltofta, Kverrestad, Onslunda, Ramsåsa, Smedstorp, Spjutstorp, Tosterup, Tranås, Tryde, Ullstorp, Östra Ingelstad och Övraby. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Tomelilla municipalsamhälle inrättades i Tryde landskommun 22 januari 1887 och upplöstes 1921 när Tomelilla köping bildades genom utbrytning ur denna landskommun och Ullstorps landskommun. Smedstorps municipalsamhälle inrättades 3 oktober 1890 och upplöstes vid utgången av 1954.

Vid kommunreformen 1952 bildades ett antal storkommuner i området: Brösarp (av de tidigare kommunerna Brösarp, Eljaröd, Fågeltofta, Andrarum och Ravlunda), Glemmingebro (av Bollerup, Glemminge, Ingelstorp, Tosterup och Övraby), Hammenhög (av Hammenhög, Hannas, Vallby, Östra Herrestad och Östra Ingelstad), Onslunda (av Onslunda, Spjutstorp och Tranås) samt Smedstorp (av Kverrestad och Smedstorp). Samtidigt uppgick landskommunerna Benestad, Ramsåsa, Tryde och Ullstorp i Tomelilla köping.

1969 införlivades i Tomelilla köping landskommunerna Smedstorp och Onslunda samt huvuddelen ur Brösarps landskommun (alla församlingar utom Ravlunda) och en del ur den då upplösta Hammenhögs landskommun (Östra Ingelstads församling). Tomelilla kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Tomelilla köping och delar ut Glemmingebro landskommun (Tosterups, Bollerups och Övraby församlingar).

Kommunen ingick från bildandet till 20 november 2001 i Simrishamns domsaga, före 1975 benämnd Ingelstads och Järrestads tingsrätts domsaga, och ingår sen dess i Ystads domsaga.

Topografi och hydrografi

Landskapet växlar från varierande skogsmarker med blandskog i norr till ett öppet, böljande jordbrukslandskap med bördiga moränleror runt centralorten i söder. Berggrunden skiftar också från urberg i norr till sandsten och alunskiffer, för att sedan övergå till lerskiffer i söder.

Längs den natursköna Verkeån i norr finns imponerande isälvsavlagringar vid Brösarps backar, där stäppartade torrängar och hedar breder ut sig. Den södra slättbygden genomsyras av den geologiskt och botaniskt intressanta Fyledalen, där de botaniskt värdefulla extremrikkärren vid Benestads backar pryder sluttningarna.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Brösarp-Tranås församling, Smedstorps församling och Tomelillabygdens församling.

Styre

Under mandatperioden 2010-2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna och Moderaterna tillsammans. De två partierna kom även överens om delat ordförandeskap för ordförande i kommunstyrelsen. Socialdemokraten Torgny Larsson var ordförande 1 januari 2011 till den 31 december 2012 och moderaten Magnus Björkman var ordförande från 1 januari 2013 till den 31 december 2014.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Tomelilla kommun består av 13 ordinarie ledamöter och lika många ersättare. Under kommunstyrelsen finns ett utskott, Arbetsutskottet.

I oktober 2015 hölls ett nytt val av kommunstyrelsen för perioden 1 januari 2016 till 31 december 2018. Valet var nödvändigt då kommunstyrelsen samt vård- och omsorgsnämnden endast blev valda på ett ettårigt mandat.

Näringsliv

Näringslivet domineras av jordbruks- och serviceföretag. Bland de större företagen kan nämnas Skånemejerier, Swegon, Lindsténs Elektriska, Ingelsta Kalkon och lågprisvaruhuset Bo Ohlsson i Tomelilla.

= Transporter =

Riksvägarna 11 och 19 utgör viktiga förbindelser som genomkorsar kommunen. Österlenbanan är en annan viktig transportlänk.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2015 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 707, eller 13,00 % av befolkningen (hela befolkningen: 13 132 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 841, eller 6,76 % av befolkningen (hela befolkningen: 12 447 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2015 utgjorde folkmängden i Tomelilla kommun 13 132 personer. Av dessa var 1 395 personer (10,62 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som födelselandet tillhör.

= Bildkonst =

I Tomelilla kommun finns flera gallerier och konstnärer med egna ateljéer. I centralorten Tomelilla ligger Tomelilla Konsthall med en bildkonstskola för barn och ungdom, och Tomelilla Jazzarkiv för mogen ungdom.

= Musik =

Christinehofs slott i Andrarum norr om Tomelilla är välkänt för sina utomhuskonserter med internationellt berömda artister och andra publikdragande arrangemang.

= Film =

Tomelilla var centrum för AB Svenska Ords filminspelningar på 1970- och 80-talen, och på biografen Rio hade alla bolagets filmer världspremiär.

Kulturarv

Den tredje torsdagen i juli varje år hålls Tomelilla marknad i centrala Tomelilla. På Kronovalls slott vid Sankt Olof finns vintillverkning och andra kulinariska kulturvärden.

= Kommunvapen =

Det tog nära 50 år och ett antal kommunombildningar innan Tomelilla kunde anta ett kommunvapen som den sista av Skånes kommuner. 1954 låg flera förslag på bordet, varav ett med vildsvin. Inget accepterades. På 1960-talet gjordes nya försök, också de utan resultat. Som symbol användes sedan bilden av en staty som finns på torget i Tomelilla. Denna infogades också i en sköld och fungerade som vapen. Då bilden inte uppfyllde de heraldiska reglerna kunde den inte dock registreras som ett sådant och få det skydd en registrering innebär. 2002 kunde det nuvarande vapnet med en glada så äntligen antas av kommunen och senare registreras i PRV.

Även Glemmingebro hade ett vapen vars giltighet upphört 1971 i samband med att den tidigare landskommunen delades mellan Tomelilla och Ystad.

Från Wikipedia-artikeln Tomelilla kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Tomelilla kommun

  • Verkeån, delområde 1

    Naturreservat, 1 424 hektar

    Visa på kartan
  • Onslunda

    Vattenskyddsområde, 851 hektar

    Visa på kartan
  • Smedstorp

    Vattenskyddsområde, 180 hektar

    Visa på kartan
  • Hörröds- och Södra Lökaröds utmark

    Naturreservat, 137 hektar

    Naturreservatet Hörröds- och Södra Lökaröds utmark i Kristianstads och Tomelilla kommun utgör ett landskapsmässigt mycket viktigt område att restaurera till den utmark som den var för cirka 100 år sedan med alla de hotade arter som här kan återfå sin livsmiljö.

    Visa på kartan
  • Maglehems Ora

    Naturreservat, 130 hektar

    Spridningskorridor 50-70 meter bred för hotade arter som förekommer på Natura 2000 områdena Drakamöllan och Verkeån.

    Visa på kartan
  • Stenby djurskyddsområde

    Djur- och växtskyddsområde, 98 hektar

    Visa på kartan
  • Lillehem

    Naturreservat, 76 hektar

    Visa på kartan
  • Södra Lökaröd

    Naturreservat, 72 hektar

    Lökaröd 8:1 Sandmarksfält med massförekomst av tjärblomster, även väddklint, gulmåra, hedblomster, monke etc. Betet upphört. Bredbrämad bastardsvärmare (NT), mindre bastardsvärmare (NT), silversmygare (NT). Fler fjärilsarter bör finnas, då en, enligt Ulf Gärdenfors, bästa fjäril…

    Visa på kartan
  • Rölabackarna

    Naturreservat, 28 hektar

    Visa på kartan
  • Ljungavången

    Naturreservat, 14 hektar

    Visa på kartan
  • Toarpskärret

    Naturreservat, 11 hektar

    Ullstorpskärren utgörs av två små rikkärr i Örupsåns dalgång, vilken till stora delar är ett betat kulturlandskap. De två rikkärren är extremrikkärr, relativt välhävdade och ligger i ett område med kalkfuktängar, mindre högörtängar, ängsmarker och kultiverade fodermarker. Ovanl…

    Visa på kartan
  • Kumlan

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.