Hoppa till innehållet

Fakta om Torsås kommun

Torsås är en kommun i Kalmar län. Centralort är Torsås.

Från Wikipedia-artikeln Torsås kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kalmar och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 984

+59 sedan 2014

Landareal

470 km²

14,9 invånare per km²

Hushåll 2025

3 461

2,00 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 410

631 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7066606460
Döda100861029386
Inflyttade461378401328338
Utflyttade415403441341350
Invandrade1629573441
Utvandrade1221183420
Folkökning24−36−71−40−18

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,43 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
79
Sedan 2016
+91 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt72 %
Hyresrätt26 %
Bostadsrätt2 %
Småhus77 %
Flerbostadshus18 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri538
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst472
Utbildningsväsendet340
Byggindustri301
Jordbruk, skogsbruk och fiske236
Handel205
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik80
Enheter för kultur, nöje och fritid79

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 245 477 · Riket 10 605 529 · Plats 250 av 290

    6 919

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −875 · Riket 17 819 · Plats 184 av 290

    −65

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,3 % · Riket 22,4 % · Plats 249 av 290

    19,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,7 % · Riket 21,1 % · Plats 31 av 290

    31,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 39,7 % · Riket 48,5 % · Plats 186 av 290

    32,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 146 av 290

    21,9 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 202 av 290

    2,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 265 av 290

    364 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 265 av 275

    11,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 65 av 290

    87,0 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 143 av 290

    218

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 224 av 290

    69,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 177 av 180

    10,6

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 102 av 211

    22 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 42 av 290

    3,9

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Övraby 2:29

Djurhållning

Utsläpp 2018
ÄmneTill luft
Ammoniak26 ton

Tillsyn: Torsås kommun.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Torsås kommun som köpare (1)

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Torsås kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gullabo (från 1871), Söderåkra och Torsås. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, dock Gullabo landskommun bildades 1871 genom en utbrytning ur Torsås landskommun.

Torsås municipalsamhälle inrättades 3 mars 1916 och upplöstes vid utgången av 1957. Bergkvara municipalsamhälle inrättades 7 oktober 1921 och upplöstes vid utgången av 1955.

Torsås kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Torsås och Söderåkra landskommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Möre och Ölands domsaga och kommunen ingår sedan 1982 i Kalmar domsaga.

Geografi

Kommunen är Kalmar läns sydligaste och ligger vid Smålandskusten vid södra delen av Kalmarsund. Den gränsar i norr till Kalmar kommun, i väster till Emmaboda kommun och i söder till Karlskrona kommun i Blekinge län.

Topografi och hydrografi

I kommunens västra del utgörs berggrunden av urberg med en flack överyta. Den täcks av morän klädd med barrskog samt av isälvsavlagringar i form av rullstensåsar. Öster om centralorten utgörs berggrunden främst av sandsten. Landskapet domineras av en flack och öppen slätt som delvis är uppodlad eller brukas som betesmark. I Kalmarsund finns små öar bestående av flacka moränholmar med ett rikt fågelliv. Udden Örarevet är en utbildad rullstensås.

Naturskydd

År 2023 fanns tre naturreservat i Torsås kommun: Örarevet, Strömby och Gullaboås. Den förstnämnda bildades 2010 och är 239 hektar. Den utgörs av en rullstensås och är en hemvist för fågelarter som kanadagås, vigg, strandskata, roskarl, kentsk tärna och småtärna. Det är begränsad växtlighet men där hittas arter som strandkrypa, kustarun, bunge och klöverärt. Strömby bildades 2002 och är 108,1 hektar. Reservatet domineras av gammal skog. Där trivs flera signalarter och rödlistade växtarter så som vedtrappmossa, tallticka och gransotdyna.

Även Gullaboås bildades 2002. Reservatet omfattar 25,8 hektar och hyser skog i olika åldrar. I reservatet har signalarter som rörsvepemossa, blåmossa, långfliksmossa och gammelgranslav påträffats.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Gullabo församling, Söderåkra församling och Torsås församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Gullabo, Söderåkra och Torsås.

Styre

I Torsås styr en koalition bestående av Socialdemokraterna, Moderata samlingspartiet, Centerpartiet och Vänsterpartiet.

Näringsliv

Handel, sjöfart, jord- och skogsbruk var tidigare grunden för det lokala näringslivet. Dessa har kommit att överskuggas av tillverkningsindustri och turism, även om jordbruket på kustslätten och skogsbruket i inlandet fortfarande är av betydelse. Bland industriföretag kan nämnas Yaskawa Nordic AB samt fjädertillverkarna Spring Systems AB och Spinova AB.

= Transporter =

Längs kusten löper Europaväg 22 från söder till norr. Genom kommunen går även länsväg 130.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 6 909 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 251:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 679, eller 9,81 % av befolkningen (hela befolkningen: 6 925 den 31 december 2013). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 391, eller 5,36 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Torsås kommun 6 925 personer. Av dessa var 607 personer (8,8 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

Ett av kulturarven i kommunen är minnesstenen över freden vid Brömsebro. Den restes på en holme i Brömsebäcken, den bäck som utgjorde gränsen mellan Sverige och Danmark men som nu utgör gränsen mellan Kalmar län och Blekinge län. I kommunen finns Olssonska gården som är registrerad som den första handelsboden i Kalmar län. Byggnaden är uppförd på 1700-talet och var en av de ursprungliga gårdarna i kyrkbyn Torsås. Den är förklarad byggnadsminne.

Från Wikipedia-artikeln Torsås kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Torsås kommun

  • Bergkvara

    Vattenskyddsområde, 445 hektar

    Tätort: Bergkvara

    Visa på kartan
  • Örarevet

    Naturreservat, 239 hektar

    Beslut om utvidgning, ändrat beslutssyfte, ändrade föreskrifter samt fastställande av reviderad skötselplan.

    Visa på kartan
  • Koskär (100 m skyddszon saknas)

    Djur- och växtskyddsområde, 68 hektar

    Visa på kartan
  • Gullaboås

    Naturreservat, 26 hektar

    Visa på kartan
  • Brömsebäckens mynning

    Övrigt biotopskyddsområde, 0,5 hektar

    Brömsebäckens mynning är mycket skyddsvärd då området domineras av en högvuxen och varierad vegetation som kan erbjuda goda lek-och rekryteringsmiljöer för fisk, såsom gädda och abborre. Området är viktigt för fiskvandring av havsöring och kan även fungera som häckningsområde sa…

    Visa på kartan
  • Värnanäs skärgård

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Strömby

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Svarta Hällar

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Röskär

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lökaskärs kläpp, Lökaskär

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Västragårdsör

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Fimpan

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.