Hoppa till innehållet

Fakta om Tranemo kommun

Tranemo kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Älvsborgs län. Centralort är Tranemo.

Från Wikipedia-artikeln Tranemo kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 839

+199 sedan 2014

Landareal

744 km²

15,9 invånare per km²

Hushåll 2025

5 465

2,17 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 915

584 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1151301069790
Döda135119127121127
Inflyttade618690670506552
Utflyttade645656656585576
Invandrade9477968866
Utvandrade2531104148
Folkökning−51523−57−44

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,42 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
102
Sedan 2016
+66 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt67 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt2 %
Småhus75 %
Flerbostadshus20 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri2 426
Handel579
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst572
Utbildningsväsendet532
Byggindustri481
Jordbruk, skogsbruk och fiske323
Civila myndigheter och försvaret263
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik212

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 190 av 290

    11 873

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 87 av 290

    34

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 116 av 290

    22,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 131 av 290

    26,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 213 av 290

    30,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 195 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 247 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 106 av 290

    395 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 197 av 275

    14,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 122 av 290

    83,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 155 av 290

    217

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 196 av 290

    71,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 67 av 200

    69

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 27 av 211

    40 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 201 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (4)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (11)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

58 175 ton

  1. 162016: 58 744 ton
  2. 172017: 65 625 ton
  3. 182018: 63 748 ton
  4. 192019: 63 017 ton
  5. 202020: 60 766 ton
  6. 212021: 60 352 ton
  7. 222022: 62 996 ton
  8. 232023: 64 341 ton
  9. 242024: 61 158 ton
  10. 252025: 58 175 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Ardagh Glass Limmared AB

Ardagh Glass Limmared AB, Glas, glasvaror och keramiska produkter

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil58 175 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider199 ton––
Svaveldioxid126 ton––
Flyktiga organiska ämnen9 ton––
Kvicksilver0,24 kg––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 47 406 ton
  2. 2008: 60 235 ton
  3. 2009: 55 456 ton
  4. 2010: 59 289 ton
  5. 2011: 60 857 ton
  6. 2012: 60 131 ton
  7. 2013: 63 599 ton
  8. 2014: 63 643 ton
  9. 2015: 63 979 ton
  10. 2016: 58 744 ton
  11. 2017: 65 625 ton
  12. 2018: 63 748 ton
  13. 2019: 63 017 ton
  14. 2020: 60 766 ton
  15. 2021: 60 352 ton
  16. 2022: 62 996 ton
  17. 2023: 64 341 ton
  18. 2024: 61 158 ton
  19. 2025: 58 175 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Tranemo kommun som köpare (19)

Avtal för 429,4 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Tranemo kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Ambjörnarp, Dalstorp, Hulared, Ljungsarp, Länghem, Mossebo, Månstad, Nittorp, Sjötofta, Södra Åsarp, Tranemo och Ölsremma. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades fyra storkommuner i området: Dalstorp (av kommunerna Dalstorp, Hulared, Ljungsarp, Nittorp och Ölsremma), Limmared (av Södra Åsarp, namnändring 25 januari 1952), Länghem (av Dannike, Länghem och Månstad) samt Tranemo (av Ambjörnarp, Mossebo, Sjötofta och Tranemo). 1953 överfördes sedan en del (Mossebo) från Tranemo landskommun till Dalstorps landskommun.

1967 införlivades Limmareds landskommun och delar ur Länghems landskommun (Länghems och Månstads församlingar) i Tranemo landskommun. Tranemo kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Tranemo landskommun. 1974 införlivades Dalstorps kommun.

Kommunen ingick från bildandet till 1996 i Sjuhäradsbygdens domsaga och ingår sedan 1996 i Borås domkrets.

Geografi

Kommunen är belägen i de sydöstra delarna av landskapet Västergötland och gränsar i nordöst till Jönköpings kommun och i sydöst till Gislaveds kommun, båda i Jönköpings län. I väster gränsar kommunen till Svenljunga kommun, i nordväst till Borås kommun och i norr till Ulricehamns kommun, alla i före detta Älvsborgs län. Ån Ätran rinner genom kommunens nordvästra del.

Topografi och hydrografi

Kommunen domineras av dalgångar kring Jälmån, Månstadsån, Sämån och flera andra åar. I kommunen finns flera exempel på gammal odlings- och ängsmark. Det finns gott om småsjöar och myrmarker runtom i skogarna, se lista över insjöar i Tranemo kommun. Skogen i kommunen är främst gran- och tallskog, kring Torpa stenhus i nordväst finns dock gott om lövskog.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Dalstorps församling, Länghems församling och Tranemo församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen, vilka samlade 19 av 37 mandat i kommunfullmäktige. De fortsatte styra även efter valet 2014. Två år senare blev det dock maktskifte där Kristdemokraterna och Liberalerna bytte sida och gick samman med de rödgröna. Den nya blocköverskridande koalitionen fortsatte styra även efter valet 2018.

Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Efter valet 2018 fanns tre politiska vildar i kommunfullmäktige. Av dessa kom två stycken kommer från Moderaterna men gick gått över till Kristdemokraterna, men en var avhoppad Sverigedemokrat.

Näringsliv

Kommunen domineras av tillverkningsindustri, och i kommunen finns fabriker som bland annat producerar badrumsinredningar, glas, kabel, bildelar, färg och träprodukter. Tranemo hade 2007 landets lägsta arbetslöshet .

= Transporter =

Från nordväst mot sydost genomkorsas kommunen av riksväg 27 varifrån länsväg 157 tar av åt norr i Limmared. Länsväg 156 sträcker sig från väster mot nordöst. Från nordväst till sydöst sträcker sig även järnvägen Kust till kust-banan mellan Borås och Växjö som trafikeras av SJ:s fjärrtåg med stopp i Limmared. De numer nedlagda Falkenbergs järnväg och Västra Centralbanan passerade även de genom kommunen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 840 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 190:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Från Wikipedia-artikeln Tranemo kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Tranemo kommun

  • Ljungsnäs

    Vattenskyddsområde, 465 hektar

    Visa på kartan
  • Torpanäset

    Naturreservat, 200 hektar

    Visa på kartan
  • Torpanäset

    Djur- och växtskyddsområde, 143 hektar

    Visa på kartan
  • Skårtebo

    Naturreservat, 21 hektar

    Visa på kartan
  • Moghult

    Naturreservat, 3,9 hektar

    Visa på kartan
  • Komosse södra

    Naturreservat

    Objektet utgörs av våtmarkpartier som stäcker sig i flikar från befintligt natureservat Komosse södra fram till sjön Trehörningen. Våtmarken utgör en del av Bohestramossen som ligger i värdeklass 2 och i myrskyddsplanen. En stor del av skogen i området utgörs av gammal flerskikt…

    Visa på kartan
  • Torsbo

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Ekedal

    Naturreservat

    Ekedal ligger i sydligaste delen av Tranemo kommun, söder om Sjötofta. Naturreservatet är ett område med kuperade betesmarker, ädellövskog, bronsåldersgravar, och genomkorsas av Ekedalsån. De allra högsta naturvärdena i området är troligen knutna till de gamla grova ekarna som …

    Visa på kartan
  • Udde vid Sorgadalen

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde i sjön Torpasjön, Tranemo kommun. Tillträdesförbud 1 april-15 juli

    Visa på kartan
  • Grytteredssjön

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde vid sjön Gytteredssjön, Tranemo kommun. Förbjudet 1. att jaga fågel eller dit medföra redskap för sådan jakt eller hund; 2 att bortföra eller skada ägg, rom eller bo; 3. att ofreda djur genom fotografering eller liknande åtgärd.

    Visa på kartan
  • Storön

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde i sjön Bengtsbrohöljen, Bengtsfors kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 aug

    Visa på kartan
  • Vassgården

    Landskapsbildsskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.