Hoppa till innehållet

Fakta om Uppvidinge kommun

Uppvidinge kommun är en kommun i Kronobergs län. Centralort är Åseda.

Från Wikipedia-artikeln Uppvidinge kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kronoberg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 061

−161 sedan 2014

Landareal

1 177 km²

7,7 invånare per km²

Hushåll 2025

4 224

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 249

579 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda85961058581
Döda12794115103121
Inflyttade540550594510350
Utflyttade593615635653525
Invandrade6978909793
Utvandrade31403511680
Folkökning−90−49−31−155−202

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,34 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
58
Sedan 2016
+120 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt64 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt2 %
Småhus70 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri2 087
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst553
Byggindustri395
Utbildningsväsendet368
Handel263
Transport- och magasineringsföretag228
Jordbruk, skogsbruk och fiske217
Civila myndigheter och försvaret162

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 203 121 · Riket 10 605 529 · Plats 235 av 290

    8 911

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −230 · Riket 17 819 · Plats 253 av 290

    −150

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 141 av 290

    22,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 21,1 % · Plats 133 av 290

    26,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,9 % · Riket 48,5 % · Plats 276 av 290

    26,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 163 av 290

    21,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 150 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 225 av 290

    373 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 248 av 275

    13

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 118 av 290

    83,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 67 av 290

    228

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 277 av 290

    61,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 181 av 200

    25

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 115 av 211

    19 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,7 · Riket 3,0 · Plats 94 av 290

    1,9

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (6)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2021

0 ton

  1. 122012: 0 ton
  2. 132013: 0 ton
  3. 142014: 0 ton
  4. 152015: 0 ton
  5. 162016: 0 ton
  6. 172017: 0 ton
  7. 182018: 0 ton
  8. 192019: 0 ton
  9. 202020: 0 ton
  10. 212021: 0 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Elitfönster Produktion AB (fd Inwido)

Elitfönster Produktion AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen17 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Linneberga avfallsanläggning

Uppvidinge kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,0006 kg–
Bly–0,005 kg–
Kadmium–0,0002 kg–
Kväve–35 kg–
Fosfor–0,2 kg–
Arsenik–0,007 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2015: 0 kg
  2. 2016: 0 kg
  3. 2017: 0 kg
  4. 2018: 0 kg
  5. 2019: 0 kg
  6. 2020: 0 kg
  7. 2021: 0 kg
20152021

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Mer hos Naturvårdsverket

Inwido Produktion (f.d Elit Fö

Elitfönster Produktion AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2018
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen17 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: ISO 14001.

Linneberga avfallsupplag

Uppvidinge kommun, Deponering

Utsläpp 2014
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil0 kg––
Koldioxid, biogen430 kg––
Kvicksilver–0,0006 kg–
Bly–0,1 kg–
Kadmium–0,0005 kg–
Kväve–316 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2010: 0 kg
  2. 2011: 0 kg
  3. 2012: 0 kg
  4. 2013: 0 kg
  5. 2014: 0 kg
20102014

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Uppvidinge kommun som köpare (7)

Avtal för 267,1 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Uppvidinge kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Herråkra (del av), Lenhovda, Nottebäck, Granhult, Åseda och Älghult, alla i Uppvidinge härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Åseda municipalsamhälle inrättades i Åseda landskommun 31 augusti 1910 och upplöstes 1943 när Åseda köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen. Hohultslätts municipalsamhälle inrättades 12 juni 1942 och upplöstes vid utgången av 1954. Lenhovda municipalsamhälle inrättades i Lenhovda landskommun 1940 och upplöstes 1957 när Lenhovda köping bildades genom en ombildning av den då från 1952 med Herråkra landskommun (varur delar av då bildade Lessebo köping utbrutits 1939) utökade landskommunen

1916 bildades Nottebäck med Granhults landskommun av Nottebäcks landskommun och Granhults landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades "storkommunen" Lenhovda (av de tidigare kommunerna Herråkra och Lenhovda) medan Nottebäck med Granhults landskommun namnändrades till Nottebäcks landskommun. Åseda köping och Åseda landskommun samt Älghults landskommun förblev oförändrade.

Lenhovda landskommun ombildades 1956 till Lenhovda köping, en av de sista sådana ombildningarna i landet.

1965 införlivades Åseda landskommun i Åseda köping. Uppvidinge kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Åseda och Lenhovda köpingar samt Nottebäcks och Älghults landskommuner.

Geografi

Kommunen gränsar till kommunerna Högsby, Hultsfred, Vetlanda, Växjö, Lessebo och Nybro.

Topografi och hydrografi

Området som utgör Uppvidinge kommun är, i förhållande till övriga Sydsverige, en höglänt skogskommun. Granit, porfyr och hälleflinta utgör de huvudsakliga beståndsdelarna i berggrunden. Den dominerande jordarten är morän, vilken oftast är stor- och rikblockig i hälleflintområden så som Storasjöområdet söder om Lenhovda. Där finns även utbredda myrkomplex. Sprickdalen Uvaklöva med branta väggar hittas väster om Alsterfors i Alsteråns dalgång. Det är en rest från inlandsisens avsmältning som ledde till att sprickdalen eroderades fram. Nedströms finns isälvsavlagringar. I norr, samt vid Lenhovda, finns inslag av mindre odlingslandskap kring gårdar och byar.

Naturskydd

Libbhults ängar blev naturreservat 1971 och området utökades 2005. Det har karaktären av slåtteräng, naturbetesmark och odlingslandskap. Ängsmarken sköts genom slåtter, vilket gör att arter som exempelvis granspira trivs. I området hittas även slåttersandbi och slåttergubbemal. Soldatmossens naturreservat bildades 2000 och utgörs av en högmosse och sumpskog. Där hittas arter som mindre hackspett och järpe.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Lenhovda-Herråkra församling, Nottebäcks församling, Åseda församling och Älghults församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fem distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Herråkra, Lenhovda, Nottebäck, Åseda och Älghult.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen i koalition med Miljöpartiet som tillsammans samlade 18 av 35 mandat i kommunfullmäktige.

Efter valet 2014 fortsatte Centerpartiet att styra tillsammans med Kristdemokraterna, nu i minoritet. Detta genom ett samarbete med Socialdemokraterna.

Mandatperioden 2018–2022 styrs kommunen av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet genom ett valtekniskt samarbete med Moderaterna. Partierna meddelade att de skulle lägga gemensam budget. De var bland annat överens om att förbättra och påskynda bostadsbyggandet i kommunen. I juni 2020 valde Vänsterpartiet att lämna samarbetet, med anledning till politiska oenigheter mellan styret och partiet. I september 2021 bröts även samarbetet mellan Socialdemokraterna och Moderaterna på grund av oenigheter kring personalärenden.

Efter kommunvalet 2022 valdes ett nytt styre bestående av Sverigedemokraterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Landsbygdspartiet oberoende i minoritet in. I januari 2024 valde Landsbygdspartiet oberoende att lämna den styrande koalitionen.

På kommunfullmäktiges sammanträde den 10 september 2024 valdes ett nytt politiska styre fram, bestående av ett samarbete Socialdemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende.

Näringsliv

Kommunen har en lång tradition av industrier, främst inom trä, metall och glas. Exempelvis fanns ett järnbruk där man tillverkade spik vid Alsterån i Alstermo redan på 1700-talet. I närheten tillkom också pappersbruket med tillverkning av unikaboxen. År 1895 grundades Rosdala Glasbruk i Norrhult, det i närheten av Klafreströms bruk som lades ner på 1970-talet.

I början av 2020-talet arbetade knappt hälften av kommunens förvärvsarbetande inom tillverkningsindustrin. Kommunen hade många små och medelstora företag. Bland större företagen inom tillverkningsindustrin hittas exempelvis Elitfönster AB och ProfilGruppen AB. Ett annat företag är Rosdala glasbruk.

= Transporter =

Norra delen av kommunen genomkorsas från öst till väst av riksväg 23, varifrån länsväg 138 avviker i nordöst. I nordöst hittas även länsväg 125. Genom västra delen av kommunen löper riksväg 31 i riktning norr till söder. Den sammanstrålar med riksväg 28 i höjd med Sandsjön.

Den smalspåriga järnvägen mellan Växjö och Västervik lades ner den 19 augusti 1984, men 122 kilometer av sträckan blev kvar. Enligt uppgifter från 2021 används sträckan Åseda–Hultanäs som museijärnväg med möjlighet att cykla dressin och åka nostalgitåg.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 848 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 236:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 841, eller 19,96 % av befolkningen (hela befolkningen: 9 222 den 31 december 2014). Den 31 december 2021 utgjorde andelen med utländsk bakgrund 27,18 %.

Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 1 007, eller 10,51 % av befolkningen (hela befolkningen: 9 580 den 31 december 2002).

Från Wikipedia-artikeln Uppvidinge kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Uppvidinge kommun

  • Stocksmyr-Brännan

    Naturreservat, 2 313 hektar

    Länsstyrelsen förklarar med stöd av 7 kap. 4 § miljöbalken (1998:808) området Stocksmyr-Brännan som naturreservat. Gränsen för naturreservatet ska vara den gräns som utmärks i fält med till beslutet bifogad karta som underlag, med de eventuella mindre justeringar som förrättning…

    Visa på kartan
  • Storasjöområdet

    Naturreservat, 1 433 hektar

    Visa på kartan
  • Fagraholms fly

    Naturreservat, 1 160 hektar

    Visa på kartan
  • Hedasjön

    Naturreservat, 374 hektar

    Visa på kartan
  • Ekhorva

    Naturreservat, 282 hektar

    Visa på kartan
  • Singelstorps fly

    Naturreservat, 198 hektar

    Visa på kartan
  • Bockaskruv

    Naturreservat, 198 hektar

    Visa på kartan
  • Skäraskog

    Naturreservat, 163 hektar

    Naturreservatet omfattar efter utökningen huvuddelen av den historiska inägomarken samt ett stycke mellanliggande utmark tillhörande de två byarna Hjärtaskog och Skäraskog. I Hjärtaskog har huvuddelen av det område som nu skyddas övergått från ängsmark till lövskog, medan delar…

    Visa på kartan
  • Horshaga fly

    Naturreservat, 145 hektar

    Horshaga fly är en, för regionen stor, högmosse som ligger mellan Norrhult och Åseda. Mossen ingår i en värdefull helhetsmiljö med flera våtmarker som ligger i väster och norr. Området är en excentriskt välvd mosse med en yta på totalt ungefär 240 ha. Mossen har två höjdpunkter…

    Visa på kartan
  • Ravinen Domänreservat

    Naturreservat, 140 hektar

    Visa på kartan
  • Kärngölsområdet

    Naturreservat, 130 hektar

    Visa på kartan
  • Ösjöbol

    Naturreservat, 77 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.