Hoppa till innehållet

Fakta om Vaggeryds kommun

Vaggeryds kommun är en kommun i Jönköpings län. Kommunen uppger sig ha två centralorter, Skillingaryd och Vaggeryd. Kommunledningskontoret har sitt säte i Skillingaryd.

Från Wikipedia-artikeln Vaggeryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jönköping och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

14 825

+1 596 sedan 2014

Landareal

828 km²

17,9 invånare per km²

Hushåll 2025

6 353

2,35 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 231

555 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda180187173144142
Döda126125147144134
Inflyttade780864778651585
Utflyttade626719715704617
Invandrade738210485116
Utvandrade2622296980
Folkökning257214108−4314

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,23 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
113
Sedan 2016
+46 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt4 %
Småhus67 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 787
Transport- och magasineringsföretag839
Utbildningsväsendet695
Handel629
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst622
Byggindustri369
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik327
Civila myndigheter och försvaret326

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 369 722 · Riket 10 605 529 · Plats 159 av 290

    14 943

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −287 · Riket 17 819 · Plats 58 av 290

    118

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,5 % · Riket 22,4 % · Plats 29 av 290

    25,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 21,1 % · Plats 233 av 290

    21,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,1 % · Riket 48,5 % · Plats 139 av 290

    36,0 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 197 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 180 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 390 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 105 av 290

    395 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 82 av 275

    15,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 274 av 290

    72,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 257 av 290

    202

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 30 av 290

    81,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 34 av 180

    85,7

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 78 av 211

    27 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,1 · Riket 3,0 · Plats 93 av 290

    1,9

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2021 · Länet 85 % · Riket 84 % · Plats 112 av 290

    85 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (11)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (9)

Komvux (1)

  • Fenix Vux 1Kommunal · Verner Malmstens väg 1, Vaggeryd

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

6 246 ton

  1. 162016: 14 469 ton
  2. 172017: 8 360 ton
  3. 182018: 8 149 ton
  4. 192019: 9 718 ton
  5. 202020: 9 203 ton
  6. 212021: 8 314 ton
  7. 222022: 8 192 ton
  8. 232023: 7 649 ton
  9. 242024: 8 267 ton
  10. 252025: 6 246 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Waggeryd Cell AB

Waggeryd Cell AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil6 246 ton––
Koldioxid, biogen27 985 ton––
Kväveoxider21 ton––
Flyktiga organiska ämnen159 ton––
Bly–3,52 kg–
Kadmium–0,14 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 12 000 ton
  2. 2008: 13 134 ton
  3. 2009: 14 536 ton
  4. 2010: 15 402 ton
  5. 2011: 15 790 ton
  6. 2012: 16 631 ton
  7. 2013: 16 633 ton
  8. 2014: 16 404 ton
  9. 2015: 17 295 ton
  10. 2016: 14 469 ton
  11. 2017: 8 360 ton
  12. 2018: 8 149 ton
  13. 2019: 9 718 ton
  14. 2020: 9 203 ton
  15. 2021: 8 314 ton
  16. 2022: 8 192 ton
  17. 2023: 7 649 ton
  18. 2024: 8 267 ton
  19. 2025: 6 246 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län. Mer hos Naturvårdsverket

Cromtjänst Produktion AB

Cromtjänst Produktion i Vaggeryd AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2014
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,15 kg–
Nickel–0,057 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Vaggeryds kommun som köpare (28)

Avtal för 707,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vaggeryds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bondstorp, Byarum, Hagshult, Svenarum, Tofteryd och Åker. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vaggeryds municipalsamhälle inrättades i Byarums landskommun 28 juli 1911 och upplöstes vid utgången av 1951 när landskommunen upplöstes. Skillingaryds municipalsamhälle inrättades i Tofteryds landskommun 8 oktober 1920 och upplöstes vid utgången av 1951 när landskommunen upplöstes.

Vid kommunreformen 1952 bildades Vaggeryds köping av Byarums och Bondstorps landskommuner, Skillingaryds köping bildades av en del av Tofteryds landskommun vars resterande del införlivades i den då bildade Klevshults landskommun som också samtidigt införlivade Hagshults och Åkers landskommuner. Svenarums landskommun införlivades i Vrigstads landskommun.

Vaggeryds kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Vaggeryds och Skillingaryds köpingar, av delar ur Klevshults landskommun (Hagshult, Åker och del av Tofteryd) samt en del ur Vrigstads landskommun (Svenarum). Vid kommunsammanläggningen av Vaggeryds och Skillingaryds kommuner 1971 kunde man inte enas om den nya kommunens namn. Den kompromiss som nåddes var, att kommunen skulle få namnet Vaggeryd, men ha sitt administrativa centrum i Skillingaryds samhälle.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Värnamo domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Jönköpings domsaga.

Geografi

Vaggeryds kommun är belägen i de nordvästra delarna av landskapet Småland och gränsar i norr till Jönköpings kommun, i nordöst till Nässjö kommun, i öster till Sävsjö kommun, i söder till Värnamo kommun samt i väster till Gnosjö kommun och Gislaveds kommun.

Kommunen ligger i Njudung och Finnveden, två av Smålands traditionella små länder.

Topografi och hydrografi

Skogskommunen Vaggeryd är belägen på Sydsvenska höglandet. Granit, gnejs och syenit utgör dess, på många ställen är uppspruckna, berggrund. Morän utgör det primära täcket över berggrunden och moränen är i huvudsak klädd med barrskog. Dock är inslaget av myrmark stort, i synnerhet i de södra delarna. Kommunens sydvästra hörn ingår i Store mosse nationalpark. Isälvsavlagringar finns framför allt i Hokaån–Häråns dalgång, där vattendraget på flera ställen har ett slingrande lopp.

Naturskydd

Nationalparken Store Mosse utgörs av Sydsveriges största myrområde. Nationalparken bildades 1982 och är totalt &&&&&&&&&&&07682.&&&&&07 682 hektar. I anslutning till nationalparken finns naturreservatet Brokullen som även den omfattar myrmark. Stensjökvarnaskogen utgörs istället av skogsmark. Där har nio arter av taggsvampar hittats, av dessa var fyra rödlistade.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar:

Från 2016 indelas kommunen istället i sex distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Bondstorp, Byarum, Hagshult, Svenarum, Tofteryd och Åker.

Styre

Efter valet 2022 så ingick Socialdemokraterna och Moderaterna i ett majoritetsstyre efter att det tidigare styret bestående av allianspartierna och miljöpartiet inte uppnådde majoritet.

Näringsliv

Kommunen har en lång tradition av industrier. En betydande möbel- och åkdonstillverkning växte fram där under slutet av 1800-talet och i början av 2020-talet hade möbeltillverkningen fortsatt stor betydelse. Bland företag inom möbelindustrin hittas exempelvis kontorsmöbeltillverkaren Kinnarp AB i Skillingaryd och Swedstyle AB i Vaggeryd. Metall- och verkstadsindustri tillhörde en annan dominerande industribransch med företag som Uppåkra Mekaniska AB som tillverkar komponenter till fordons- och maskintillverkning i Skillingaryd.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas i nord-sydlig riktning av E4 varifrån länsväg 152 tar av åt sydväst söder om Skillingaryd. Genom kommunens östra delar sträcker sig riksväg 30 från norr mot sydöst. Järnvägslinjen Halmstad–Nässjö sträcker sig i en båge från söder mot öster. Den trafikeras av regiontågen Krösatågen med stopp i Klevshult, Skillingaryd, Vaggeryd och Hok. I Vaggeryd ansluter Vaggerydsbanan åt norr mot Jönköping, denna trafikeras också av Krösatågen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 14 959 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 159:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Bland kulturarv i kommunen hittas exempelvis Byarums kyrka, en kyrka med gamla anor. Den är troligtvis knuten till Byarums kloster som uppfördes på 1150-talet men som 1236 flyttades till Sko kloster i Uppland. Hooks herrgård är en annan byggnad med gamla anor. Åren 1894 och 1895 användes herrgården som rekreationsområde av drottning Sofia. På området finns Lindefors järnbruk som startade sin verksamhet 1728 och som på 1870-talet fortfarande var aktivt.

Idrott

Waggeryds IK har spelat i högsta divisionen i bandy och näst högsta divisionen i fotboll. Klubben spelar sina hemmamatcher på Vaggeryds IP. I Vaggeryd återfinns även Vaggerydstravet.

Från Wikipedia-artikeln Vaggeryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vaggeryds kommun

  • Store Mosse

    Nationalpark, 7 674 hektar

    Visa på kartan
  • Skillingaryd

    Vattenskyddsområde, 503 hektar

    Visa på kartan
  • Lyngemadssjön

    Naturreservat, 295 hektar

    Visa på kartan
  • Gärahovs storäng

    Naturreservat, 284 hektar

    Visa på kartan
  • Östermoskogen

    Naturreservat, 115 hektar

    Visa på kartan
  • Mässeberg

    Naturreservat, 54 hektar

    Mässeberg är en skiftande skog där hela området är småkuperat med inslag av berg i dagen och storblockighet. Höjdskillnaden mellan högsta och lägsta punkt är 30 meter. Flera fuktstråk finns i området. På stora delar dominerar gammal tall i kuperad miljö. Tallarna är glest ståen…

    Visa på kartan
  • Tjurhults mosse

    Naturreservat, 27 hektar

    Visa på kartan
  • Lilla Kungsbackens domänreservat

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Mölnarp 1:5, Starkeryd 1:7

    Naturminne

    Ön Törnahall i Linnesjön

    Visa på kartan
  • Trindö i Sandsjön

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Tre öar i Rasjön

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Norra Duveled

    Övrigt biotopskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.