Hoppa till innehållet

Fakta om Vännäs kommun

Vännäs kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Västerbotten i Sverige samt en mindre del av kommunens sydvästra hörn i landskapet Ångermanland. Centralort är Vännäs.

Från Wikipedia-artikeln Vännäs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 132

+516 sedan 2014

Landareal

533 km²

17,1 invånare per km²

Hushåll 2025

4 125

2,23 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 128

562 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1071088010277
Döda83751029379
Inflyttade571528477585444
Utflyttade499515573515401
Invandrade4532424244
Utvandrade1721172510
Folkökning12557−919673

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,46 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
61
Sedan 2016
+66 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt9 %
Småhus58 %
Flerbostadshus34 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst669
Utbildningsväsendet618
Byggindustri432
Handel243
Tillverkningsindustri237
Transport- och magasineringsföretag178
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik168
Jordbruk, skogsbruk och fiske157

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 226 av 290

    9 225

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 61 av 290

    93

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 26 av 290

    25,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 215 av 290

    21,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 90 av 290

    41,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 11 av 290

    23,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 267 av 290

    1,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 89 av 290

    398 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 253 av 290

    13,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 117 av 290

    83,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 198 av 290

    212

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 123 av 290

    75 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 25 av 180

    97,1

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 157 av 210

    9 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 66 av 290

    2,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (4)

Fritidshem (4)

Komvux (4)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Vännäs kommun som köpare (12)

Avtal för 90,8 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vännäs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Vännäs socken där Vännäs landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Vännäs municipalsamhälle inrättades 25 september 1896 och upplöstes när Vännäs köping bildades 1928 genom en utbrytning ur landskommunen. Vännäsby municipalsamhälle inrättades 22 september 1939 och upplöstes vid utgången av 1959.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Vännäs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Vännäs köping och Vännäs landskommun. 1974 införlivades Bjurholms kommun i Vännäs kommun vars område sedan bröts ut igen år 1983 då Bjurholms kommun återbildades.

1973 överfördes ett område med 13 invånare och en areal av 7,1 kvadratkilometer, varav 6,9 land, från Nordmalings kyrkobokföringsdistrikt i Nordmalings församling i Nordmalings kommun till Vännäs.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Umebygdens domsaga och kommunen ingår sedan 1982 i Umeå domkrets.

Geografi

Kommunen ligger i Västerbottens läns sydöstra del och gränsar till Vindelns kommun i norr, Umeå kommun i öster, Nordmalings kommun i söder och Bjurholms kommun i väster.

Topografi och hydrografi

Sprickdalslandskapet som utgör terrängen domineras av breda dalstråk kring Umeälven och Vindelälven samt älvarnas biflöden. Höjderna, som består av urberg, är klädda med barrskog. Dalgångarna består odlade området med stora jorddjup. Vattendragen har, som en följd av landhöjningen, skurit sig ner i marken vilket bildat höga erosionsbranter. Den oreglerad Vindelälven drabbas periodvis av översvämningar vilket bildat stränder med rikt varierad växtlighet.

Naturskydd

År 2022 fanns 10 naturreservat och fyra områden som klassades som Natura 2000. Exempelvis var Vännforsen både naturreservat och Natura 2000-område. Dessutom var de tre områden utsedda som riksintresse för naturvård:

Orrböle – ett granskogsreservat med ovanlig flora, exempelvis orkidéarter, norna och guckusko.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område: Vännäs församling.

Styre

Under mandatperioden 2014 till 2018 styrde de rödgröna i en majoritetskoalition. Efter valet 2018 tappade dock koalitionen sin majoritet. I syfte att undvika att Sverigedemokraterna fick en vågmästarroll under mandatperioden 2018 till 2022 bildades en regnbågskoalition med de rödgröna och Moderaterna. Koalitionen fortsatte att styra efter valet 2022, men då utan Miljöpartiet.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 11 ledamöter, varav fyra tillhör Socialdemokraterna, två tillhör Centerpartiet och Moderaterna, medan Vänsterpartiet, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Lennart Nilsson, Centerpartiet, 1 januari 1971–1982 Rolf Thomasson, Socialdemokraterna, 1983–1990 Matts Lundgren, Socialdemokraterna, 1991 Åke Sandström, Centerpartiet, 1992–1994 Matts Lundgren, Socialdemokraterna, 1995–1 juli 2008 Johan Söderling, Socialdemokraterna, 1 juli 2008–28 februari 2020 Anna Frej, Socialdemokraterna, 1 mars 2020–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Internationella relationer

Politiken har pekat ut vikten av internationella relationer som en del av en globaliserad värld och konstaterat att "allt internationellt arbete bygger i grunden på upparbetade personliga kontakter och är ett mycket långsiktigt arbete". Som en del av detta har kommunen tre vänortsavtal vilka inledningsvis handlade om att bygga relationer och att lära känna varandras kulturer. Senare har relationen med vänorterna ändrats och handlar mer om affärskontakter, idéutbyten och skolsamverkan.

I slutet på 1980-talet tecknades ett vänortsavtal med Hemnes i Norge och 1998 undertecknade Vännäs kommun ett samverkansavtal med en kommun i norra Italien – Cameri. Detta avtal övergick till ett vänortsavtal som undertecknades 2003. Den tredje vänorten är Isokyrö i Finland. Därtill har kommunen en annan typ av samarbete med Prokuplje i Serbien.

Näringsliv

Skogen och vattnet är kommunens naturresurser, dessa utgör också basen för det lokala näringslivet. Traditionellt har träindustrin varit en viktig del av näringslivet och bland företag inom branschen märks i början av 2020-talet Vännäs Dörr. I kommunen finns också kraftbolag samt de tågrelaterade företagen Green Cargo och Euromint Rail. Handeln har över tid vuxit och blivit allt viktigare. Kommunen utgör den enskilt största arbetsgivaren, men en stor del av de förvärvsarbetande invånarna pendlar till Umeå kommun.

Vännäsgalan, den lokala näringslivsgalan, syftar till att "inspirera, samt hylla och uppmärksamma företag, entreprenörer och ambassadörer i Vännäs". Galan arrangeras av Vännäs kommun och Företagarna Vännäs och vid varje gala delas följande priser ut: Årets företagare, Vännäs kommuns näringslivspris, Årets Vännäsambassadör samt Västerbottningens mediepris.

= Transporter =

Från öst kommer Europaväg 12 (Blå vägen) in i kommunen och vidare till grannkommunen i norr. Kommunen genomkorsas från öst till väst av riksväg 92. Tvärbanan Umeå–Vännäs linjen och Stockholm–Boden möts i centralorten.

= Utbildning =

I kommunen fanns tre kommunala grundskolor och en fristående grundskola år 2022. Liljaskolan är kommunens gymnasieskola och där bedrivs även vuxenutbildning. År 2022 studerade totalt 750 elever, varav 150 var vuxna, på skolan. Gymnasieeleverna var inflyttade från ett 40-tal kommuner och studerade med elever från hela Norden. På Liljaskolan bedrivs även Yrkeshögskola.

= Befolkningstäthet =

Kommunen hade den 31 december 2017 en befolkningstäthet på 16,6 invånare per km², medan den i riket var 24,8 inv/km².

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2016 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 728, eller 8,37 procent av befolkningen (hela befolkningen: 8 695 den 31 december 2016). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 341, eller 4,02 procent av befolkningen (hela befolkningen: 8 479 den 31 december 2002).

Från Wikipedia-artikeln Vännäs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vännäs kommun

  • Vindelälvsåsen

    Vattenskyddsområde, 11 445 hektar

    Visa på kartan
  • Starrberget

    Naturreservat, 157 hektar

    Beslut om naturreservat och fastställelse av skötselplan.

    Visa på kartan
  • Vännforsen

    Naturreservat, 135 hektar

    Visa på kartan
  • Långberget

    Naturreservat, 98 hektar

    Reservatet ligger ca 10 km nordnordväst om Vännäs och utgörs av hällmarks- och stavatallskogar på Långberget samt granskog på finsediment i ett ravinsystem ner mot Åkerbäcken. I området finns rikligt med naturskogsstrukturer i form av bland annat lövträd och död ved, särskilt i …

    Visa på kartan
  • Kronberget

    Naturreservat, 93 hektar

    Området ligger precis norr om Vännäs tätort på Kronbergets östra sluttning och består huvudsakligen av grandominerad barrblandskog med ett allmänt inslag av björk. I områdets centrala delar förekommer bitvis allmänt-rikligt med död ved av framförallt gran. Dessa delar karaktäri…

    Visa på kartan
  • Rävahidalen

    Naturreservat, 18 hektar

    Visa på kartan
  • Brånsjön

    Naturreservat

    Beslut om utökning, ändrat syfte/föreskrifter och skötselplan

    Visa på kartan
  • Kroksberget

    Naturminne

    Utsiktspunkt

    Visa på kartan
  • Selet

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Sunnanå

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Långsjöberget

    Naturreservat

    Området ligger ca 8 km V om Vännäs och utgörs av Långsjöbergets norra del, från Långsjön i väster, upp på hällmarkstopparna och ner i lägre liggande partier i norr och öster. Skogen är mestadels grandominerad med stort inslag av äldre tall och löv. På hällmarkerna dominerar tall…

    Visa på kartan
  • Trinnan

    Naturreservat

    Området ligger ca 2 km SO om Vännäs, och består av den flacka sluttningen NO om Fågelmyrberget samt Trinnåns ravinbranter. Skogen i området är högproduktiv och består av både granskog, tallskog och en del yngre lövsuccessioner. Södra delen av området består av äldre, till vis…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.