Hoppa till innehållet

Fakta om Vansbro kommun

Vansbro kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Vansbro.

Från Wikipedia-artikeln Vansbro kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 752

+58 sedan 2014

Landareal

1 548 km²

4,4 invånare per km²

Hushåll 2025

3 437

1,96 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 444

658 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6650655353
Döda109103858778
Inflyttade282291231214238
Utflyttade248269220262211
Invandrade5142401845
Utvandrade8991023
Folkökning−4−2524−7224

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,30 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
45
Sedan 2016
+108 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt70 %
Hyresrätt28 %
Bostadsrätt2 %
Småhus72 %
Flerbostadshus21 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri666
Handel633
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst561
Byggindustri317
Utbildningsväsendet294
Jordbruk, skogsbruk och fiske217
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik145
Civila myndigheter och försvaret136

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 255 av 290

    6 741

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 122 av 290

    −11

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 224 av 290

    20,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 82 av 290

    28,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 282 av 290

    26,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 92 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 194 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 251 av 290

    367 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 256 av 275

    12,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 277 av 290

    71,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 280 av 290

    198

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 265 av 290

    64,7 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 27 av 180

    92,5

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 32 av 211

    37 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 127 av 290

    1,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (5)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

SWEDECOTE AB Vansbro

SWEDECOTE AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–1,15 kg–
Nickel–3,99 kg–
Zink–4,33 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001-2015. Mer hos Naturvårdsverket

SWEDECOTE AB

SWEDECOTE AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–1,24 kg–
Nickel–1,59 kg–
Zink–3,86 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001-2015. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Vansbro kommun som köpare (3)

Avtal för 67 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vansbro kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Järna, Nås och Äppelbo. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vansbro municipalsamhälle inrättades 21 april 1911 och upplöses vid utgången av 1960.

Vansbro kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Järna, Nås och Äppelbo landskommuner.

Kommunen ingick från bildandet till den 1 september 2001 i Ludvika domsaga och ingår sen dess i Mora domsaga.

Topografi och hydrografi

Området som utgör kommunen är kuperat och till stor del bevuxen med skog. Genom kommunen flyter Västerdalälven. Granit med inslag av omvandlade vulkaniska bergarter utgör huvudsakligen dess berggrund. Ovanpå finns morän klädd med skog men också med stort inslag av myrmark. Vid Äppelbo finns rullstensåsen Äppelboåsen med isälvsavlagringar, sådana finns även vid deltabildningarna Haftahedarna samt utefter Vanån. Utmed Västerdalälven finns större sammanhängande sedimentområden, varpå kommunens jordbruksmark hittas.

Naturskydd

Ametistsjön Ärten är ett reservat som bildades 1976. Länsstyrelsen i Dalarnas län beskriver området som en geologisk skatt eftersom "Ärtens ametistfyndigheter är en unik företeelse inom vårt land eftersom det inte finns så många fler fyndigheter av liknande slag". Vid Busjöns södra strand hittas ett annat reservat, Lämåsen. Reservatet bildades 1978 och utgörs av en del av Äppelboåsen. Gönans naturreservat bildades 2017 och sträcker sig in i Leksands kommun. Reservatet utgörs av vattendraget Gönan, sjön Gösjön och de intilliggande skogarna. I Gönan finns arter som flodpärlmussla, öring, elritsa och den mer ovanliga bergsimpan. Området ingår i EU:s nätverk av skyddad natur, Natura 2000.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Järna med Nås och Äppelbo församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Järna, Nås och Äppelbo.

Styre

Mandatperioden 2010 till 2018 styrdes kommunen av Centerpartiet och Socialdemokraterna genom en valteknisk samverkan.

Mandatperioden 2018–2022 styrdes kommunen av Centerpartiet tillsammans med Kristdemokraterna, Moderaterna och Landsbygdspartiet Oberoende. Efter valet 2022 och efter långa förhandlingar bildades ett nytt styre med Socialdemokraterna och Moderaterna. Socialdemokraten Marcus Kock är sedan dess kommunalråd.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Vansbro kommun består av 11 ordinarie ledamöter. Över tid har nästan alla kommunens nämnder avskaffats och kommunstyrelsen har därför kommit att ta över ansvaret för nästan all frågor i den kommunala verksamheten. Det betyder till exempel att kommunstyrelsen fungerar som Arbetslöshetsnämnd, Krisledningsnämnd samt att den har personalansvar.

Näringsliv

Det lokala näringslivet har sedan början av 1900-talet dominerats av jord- och skogsbruk samt träindustri. Fram till början av 2020-talet har näringslivet breddats med företag inom branscherna metall, plast, elektronik och livsmedel. I början av 2020-talet fanns cirka fem procent av kommunens arbetstillfällen inom jord- och skogsbruk, 23 procent inom tillverkningsindustrin och 18 procent inom vård och omsorg. Fåmansföretag dominerade bland kommunens företag, men bland större företag hittades Orkla Foods Sverige AB och Monark Exercise. Det fanns även en stor mängd hantverkare inom trä, lera och sten.

Skönhetsjätten Lyko(en) har sedan man började med e-handel sitt centrallager i Vansbro och är idag en stor arbetsgivare precis som Orkla.

= Transporter =

Genom kommunen går riksvägarna 26 och 71. Kommunen genomkorsas även av järnvägen (Borlänge–) Repbäcken–Malung och Inlandsbanan.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 6 729 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 255:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Följande länder är de 10 vanligaste födelseländerna för befolkningen i Vansbro kommun.

Språk

Vid sidan av rikssvenska talas flera dialekter i kommunen. De huvudsakliga dialekterna är äppelbomål, nåsmål och järnamål, vilka hör till de nedre västerdalsmålen. Dessutom talas en rad olika invandrarspråk.

Under 1600-talet började de stora skogarna på Nås, Äppelbo och Järna finnmarker befolkas av skogsfinnar, vilka talade finska dialekter. Numera är finskan helt utdöd på finnmarken. Dessa finnmarkers historia och arkeologiska lämningar efter skogsfinnarna har dokumenterats genom projektet Finnmarkens Miljö & Kulturarv.

Historiskt har det även funnits resandefolk och samer i kommunen. Bland annat har byn Lappheden i Äppelbo fått sitt namn efter samer som uppehöll sig där. Carl von Linné beskrev en samisk bosättning utanför Äppelbo som han besökte under sin Dalaresa 1734. Byn Strömsheden i Järna var en resandebosättning, där bland annat flera glasförare vid Johannisholms glasbruk i Venjan bodde.

Kulturarv

Från stenåldern har ett 30-tal fornlämningar hittats, däribland åtta stenyxor. Under järnåldern kom järnproduktionen igång och rester från järnframställning har hittats på ett 100-tal platser, främst kring Dalälven. Även andra fynd från järnåldern har hittats, exempelvis gravar, rösen och stensättningar.

I huvudsak fem sorters bebyggelseformer: den fasta agrara bebyggelsen, fäbodställena, finnmarksbebyggelsen, bruksanläggningar och industrisamhällen. Gemensamt för dessa är att de alla på olika sätt nyttjar naturen. En vanlig byggnad är sidokammarstugan, speciellt i fäbodarna. Industrisamhällena härstammar dels från 1800-talets järnbruk och dels från sågverk som etablerades i slutet av 1800-talet.

Sport

Sedan 1950 anordnas årligen Vansbrosimningen, ett 3000 meter långt lopp i öppet vatten. Startåret hade tävlingen 10 deltagare och nästan 70 år senare 14 000 deltagare.

Från Wikipedia-artikeln Vansbro kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vansbro kommun

  • Bosarflötten

    Naturreservat, 1 155 hektar

    Haftahedarna utgörs av en vidsträckt isälvsavlagring intill Västerdalälven vid Äppelbo. Området är till stora delar ett isälvsdelta som inte byggts upp vid den dåvarande havsstranden som t ex Moradeltat. I stället har avsättningen utformats som ett randdelta, en god bit ovanför …

    Visa på kartan
  • Lämåsen

    Vattenskyddsområde, 614 hektar

    Visa på kartan
  • Lödersjön

    Naturreservat, 555 hektar

    Beskrivning av de redan inköpta delarna: Lödersjön är en stor skogsmyrmosaik i dalgången mellan de två bergen Lödersjöberget och Råberget, på gränsen mellan tre kommuner. Den södra delen av området utgörs av den blöta myren Pellkölen som har ett rikt fågelliv med arter som stors…

    Visa på kartan
  • Flögforsen Vansbro

    Vattenskyddsområde, 207 hektar

    Visa på kartan
  • Tjärnberget

    Naturreservat, 198 hektar

    Skogens variationsrikedom är stor med många trädslag i många åldrar. Särskilt imponerande är de stora asparna som troligen växt upp efter den senaste branden. Det finns också gott om döda träd som gynnar en rad olika lavar och insekter. Insektsrikedomen medför att hackspettarna …

    Visa på kartan
  • Gönan

    Naturreservat, 187 hektar

    Området utgörs av vattendraget Gönan och Gösjön. Gönan är ett relativt opåverkat vattendrag som till exempel inte nyttjats för flottningsändamål och därför inte heller har rensats, vilket är mycket ovanligt för regionen. Vattnet är klart, vattenfåran har en medelbredd av ungefär…

    Visa på kartan
  • Gransjöberget

    Naturreservat, 108 hektar

    Skogen på Gransjöberget, med toppen på 552,6 m, blev kvar oavverkad när trakten i övrigt avverkades i stor omfattning. Nu domineras sluttningarna av granskog med träd av mycket olika ålder och kondition. Granar med mer än 300 år på nacken förekommer och träd med toppbrott är m…

    Visa på kartan
  • Birtjärnsberget

    Naturreservat, 106 hektar

    Birtjärnsberget - ett Eldorado för insekter! Varför då? Jo, här finns allt en vedlevande insekt kan begära. Insektsfaunan hör faktiskt till de mest intressanta i landet. Skogen består till stor del av en drygt 100-årig barrblandskog. Den är både grov och naturskogsartad - dvs …

    Visa på kartan
  • Tönderberget

    Naturreservat, 69 hektar

    Tallskogen på Tönderbergets nordostsluttning domineras av ett stamtätt trädskikt på ca 130-140 år. Ett stort inslag av äldre tall i 175-225 års åldern förekommer i hela området. Äldsta borrade tallen var 283 år gammal. Det finns ett visst inslag av lövträd, främst i form av björ…

    Visa på kartan
  • Lakobergets naturreservat

    Naturreservat, 54 hektar

    Området ligger precis intill Lakoberg, närmare bestämt delvis på samma fastighet. Lållandsberg är två privata fastigheter intill varann med mycket gammal skog kvar på markerna. Hela området är väldigt skiftande ur habitatssynpunkt. Här finns ren tallskog, ren granskog, barrbla…

    Visa på kartan
  • Norr Skålö

    Naturreservat, 51 hektar

    Äldre tallskog med stor andel gamla träd i beståndet. Trädskiktet domineras av tall i åldrarna 150-200 år med inslag av ännu äldre träd i 250+ års åldern. På de flesta håll är skogen stamtät och under självgallring men i den västligaste delen är skogen något glesare. Granen före…

    Visa på kartan
  • 2004146 (W-id) Skogsfrulokalen i Äppelbo

    Naturminne, 4,4 hektar

    Typ av NM: Växtlokal. En av länets få kända lokaler för den sällsynta orkidén skogsfrun (Epipogium aphyllum).

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.