Hoppa till innehållet

Fakta om Vaxholms stad

Vaxholms stad var en stad och kommun i Stockholms län.

Från Wikipedia-artikeln Vaxholms stad, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Stockholm och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 822

+493 sedan 2014

Landareal

58 km²

204,1 invånare per km²

Hushåll 2025

5 033

2,31 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 210

441 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8381826466
Döda8799758890
Inflyttade724945732626674
Utflyttade841825847698665
Invandrade67113765990
Utvandrade7255434568
Folkökning−117110−97−825

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
8,24 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
102
Sedan 2016
+25 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt47 %
Bostadsrätt39 %
Hyresrätt14 %
Småhus53 %
Flerbostadshus44 %
Specialbostäder2 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik488
Utbildningsväsendet434
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst323
Byggindustri293
Handel282
Civila myndigheter och försvaret172
Hotell och restauranger169
Enheter för kultur, nöje och fritid141

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 2 486 251 · Riket 10 605 529 · Plats 192 av 290

    11 636

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 12 944 · Riket 17 819 · Plats 267 av 290

    −186

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,9 % · Riket 22,4 % · Plats 83 av 290

    23,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 17,2 % · Riket 21,1 % · Plats 154 av 290

    25,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 57,2 % · Riket 48,5 % · Plats 14 av 290

    59,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 272 av 290

    19,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,6 % · Riket 3,1 % · Plats 222 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 435 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 5 av 290

    504 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 197 av 275

    14,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 10 av 290

    92,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 7 av 290

    256

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 35 av 290

    81,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 163 av 200

    32

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 209 av 225

    0 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,3 · Riket 3,0 · Plats 182 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 78 % · Riket 80 % · Plats 6 av 287

    88 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Fritidshem (4)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Vaxholms stad som köpare (44)

Avtal för 2 017,3 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vaxholms stad

Administrativ historik

Staden inrättades som kommun, enligt Förordning om kommunalstyrelse i stad (SFS 1862:14) den 1 januari 1863, då Sveriges kommunsystem infördes. Vaxholm omfattade ursprungligen endast Vaxön. Rindö tillfördes 1913 från Värmdö landskommun.

1 januari 1950 (enligt beslut den 10 december 1948) överfördes till Vaxholms stad från Värmdö landskommun och Värmdö jordregistersocken i kommunalt hänseende och i avseende på fastighetsredovisningen den till Vaxholms församling hörande delen av Värmdö landskommun och jordregistersocken eller öarna Ramsö, Skarpö och Tynningö och Långholmen omfattande en areal av 8,59 km², varav 8,31 km² land, och med 385 invånare.

Den 1 januari 1952 (enligt beslut den 16 mars 1951) överfördes till Vaxholms stad och församling från Östra Ryds landskommun och församling ett obebott område bestående av den nordväst om Vaxön belägna Myrholmen och den söder om Vaxön belägna Pålsundsklippan (den del som inte redan tillhörde staden) omfattande en areal av 0,01 km², varav allt land.

Vaxholms stad ombildades 1971 till Vaxholms kommun. Efter en sammanslagning och sedan utbrytning av Österåkers kommun kom Vaxholms kommun från 1983 att vara större än den kommun som bildades 1971.

Judiciell tillhörighet

Den egna jurisdiktionen med magistrat och rådhusrätt upphörde 1948 då staden lades under landsrätt i Södra Roslags domsaga och Södra Roslags domsagas tingslag.

Sockenkod

För registrerade fornfynd med mera så återfinns staden inom ett område definierat av sockenkod 0109 som motsvarar den omfattning staden hade kring 1950.

Stadsvapnet

Blasonering: Sköld kluven av rött och silver med en av en vågskura bildad stam av motsatta tinkturer samt i främre hälften framstäven av ett från skuran framkommande och på stammen seglande skepp av silver samt i bakre hälften ett på stammen stående rött fästningstorn.

Geografi

Vaxholms stad omfattade den 1 januari 1952 en areal av 15,37 km², varav 15,08 km² land. Efter nymätningar och arealberäkningar färdiga den 1 januari 1955 omfattade staden den 1 januari 1961 en areal av 16,30 km², varav 16,09 km² land.

Från Wikipedia-artikeln Vaxholms stad, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vaxholms stad

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.