Hoppa till innehållet

Fakta om Vilhelmina kommun

Vilhelmina kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Lappland i Sverige.

Från Wikipedia-artikeln Vilhelmina kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 229

−619 sedan 2014

Landareal

8 094 km²

0,8 invånare per km²

Hushåll 2025

3 192

1,93 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 114

660 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6856603948
Döda87989897106
Inflyttade150219205167237
Utflyttade265239263278224
Invandrade1537344828
Utvandrade131218917
Folkökning−129−54−92−130−34

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,77 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
52
Sedan 2016
+62 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt9 %
Småhus63 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst605
Byggindustri432
Utbildningsväsendet312
Handel259
Jordbruk, skogsbruk och fiske239
Civila myndigheter och försvaret217
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik180
Tillverkningsindustri178

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 259 av 290

    6 172

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 175 av 290

    −57

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 235 av 290

    19,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 63 av 290

    29,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 246 av 290

    28,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 3 av 290

    23,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 158 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 268 av 290

    363 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 21 av 275

    17

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 111 av 290

    83,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 209 av 290

    210

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 88 av 290

    76,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 191 av 200

    20

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 121 av 211

    18 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 255 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (4)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Umlax AB avd Malgomaj

Umlax AB, 5.10 Fiskodling och övervintring av fisk

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Fosfor–6 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten. Mer hos Naturvårdsverket

Malgomaj fjällfisk AB

Umlax AB, 5.10 Fiskodling och övervintring av fisk

Utsläpp 2013
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Fosfor–10 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Vilhelmina kommun som köpare (10)

Avtal för 41,1 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vilhelmina kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Vilhelmina socken där Vilhelmina landskommun bildades 1875 när kommunreformen genomfördes i Lappland.

I landskommunen inrättades 23 mars 1917 Vilhelmina municipalsamhälle som upplöstes 1947 då Vilhelmina köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

1965 införlivades landskommunen i köpingen.Vilhelmina kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Vilhelmina köping.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska. Kommunnamnet på samiska är Vualtjeren tjïelte.

Geografi

Kommunen gränsar i söder till Dorotea kommun, i väster till Hattfjelldals kommun i Norge, i sydväst till Strömsunds kommun, i sydöst till Åsele kommun, i öster till Lycksele kommun och i norr till Storumans kommun. Centralort är Vilhelmina med 3 572 invånare som är kommunens enda tätort där 52,3 % av kommunens invånare bodde 2015. Det är den till ytan största kommunen i Västerbottens län.

Topografi och hydrografi

I östra delen av kommunen finns kuperad terräng täckt med skog och myrmark medan västra delen utgörs av fjällkedja med björkskog och trädlösa fjällhedar. Den högsta punkten ligger på Marsfjällen som når 1 589 meter över havet. Vattendrag och djupa sjöar så som Kultsjön, Malgomaj och Vojmsjön är belägna i de djupa dalstråken vilka tillhör Ångermanälvens övre avrinningsområde. I öster finns starrmyrar och sydliga moränsluttningar, dessa är de områden där det i huvudsak finns odlingsmark i kommunen.

Naturskydd

Det fanns 25 naturreservat i kommunen år 2022. Urskogsartad granskog hittas i det kuperade reservatet Björnberget medan ett av Sveriges största myrområden finns i reservatet Blaikfjället. Ett annat myrområde hittas i Främmermyran, ett ovanligt område med fyra källkupoler, varifrån järnhaltigt vatten strömmar fram ur marken. Detta gör att växter som fridlysta myrbräckan och mossa som käppkrokmossan trivs. Njakafjäll är inte bara naturreservat utan också klassat som Natura 2000-område. I områdets gammelskog växer bland annat garnlav och osttickor. Bland djur hittas ren, älg, järv och lodjur samt fågelarter som lavskrika, tretåig hackspett och lappmes.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område: Vilhelmina församling

Styre

Vid valet 2006 förlorade Socialdemokraterna makten. År 2010 fick Socialdemokraterna återigen makten, denna gång med egen majoritet men valde att samstyra med Vänsterpartiet. Efter valet 2014 tappade Socialdemokraterna återigen makten efter att ha gått från nästan 55 procent av rösterna i valet 2010 till 37,8 procent. Partiet kunde dock fortsätta styra genom att bilda majoritet genom en valteknisk samverkan med Vänsterpartiet och den politiske vilden Bengt Bergsten.

Efter valet 2018 togs makten över av Centerpartiet, Kristdemokraterna, Moderaterna, Feministiskt initiativ och Politiskt alternativ under namnet Koalitionen. Styret sprack dock efter ungefär ett år och i början av 2020 bildades ett nytt styre med Centerpartiet och Socialdemokraterna. Valet 2022 ledde till ett oklart politiskt läge, men efter omröstning i kommunfullmäktige bildade Socialdemokraterna ett minoritetsstyre.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 15 ledamöter, varav fem tillhör Socialdemokraterna, fyra tillhör Kristdemokraterna, två tillhör Centerpartiet, medan Moderaterna, Sverigedemokraterna, Politiskt Alternativ och Vänsterpartiet har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Yngve Lauritz, Socialdemokraterna, 1971–1985 Karl Gustav Abramsson, Socialdemokraterna, 1985–1998 Annelie Nordström, Socialdemokraterna, 1998–2000 Agneta Lindström Berg, Socialdemokraterna, 2001–2002 Åke Nilsson, Socialdemokraterna, 2002–2006 Gunnar Hörnlund, Centerpartiet, 2006–1 maj 2009 Maria Kristoffersson, Centerpartiet, 2009–2010 Åke Nilsson, Socialdemokraterna, 2010–september 2017 Magnus Johansson, Socialdemokraterna, 1 januari 2018–2018 Annika Andersson, Centerpartiet, 2019–2022 Andreas Eliasson, Socialdemokraterna, 2022–

Näringsliv

Skog och fjäll har varit den traditionella basen för det lokala näringslivet, men tjänstenäringarna har med tiden vuxit och dominerar numer. 11 procent av befolkningen var sysselsatta inom jord- och skogsbruket i början av 2020-talet, vilket inkluderade rennäringen medan fem procent var sysselsatta inom tillverkningsindustrin som huvudsakligen bestod av små företag. Resterande andel, 84 procent, var sysselsatta inom tjänstenäringar och handel vilket inkluderade både offentliga och privata arbetsgivare. Turismen har blivit en allt viktigare del av tjänstenäringarna med arbetsgivare som exempelvis Hotell Vilhelmina och Marsfjäll hotell och konferens. Den enskilt största arbetsgivaren var dock kommunen.

= Transporter =

Från söder går E45 och riksväg 90 samman i en gemensam väg och passerar centralorten på sin väg norrut. Även Inlandsbanan genomkorsar kommunen. I kommunen finns även South Lapland Airport.

= Utbildning =

År 2022 fanns kommunala grundskolor i centralorten samt i Saxnäs och Dikanäs, två fjällbyar. I kommunen fanns även Strandskolan, en fristående skola som bedrevs av Vilhelmina Fria Församling. Malgomajskolan är kommunens gymnasieskola. På Vilhelmina Lärcentrum fanns yrkeshögskola, SFI och vuxenutbildning.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 6 171 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 259:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Mellan 1970 och 2015 minskade befolkningen i Vilhelmina kommun med 21,3 % jämfört med hela Sveriges befolkning som under samma period ökade med 18,0 %.

= Könsfördelning =

Den 31 december 2017 hade Vilhelmina kommun en könsfördelning på 1,05 män per kvinna. Fördelat på ålder såg könsfördelningen ut på följande sätt:

= Åldersfördelning =

Medelåldern i kommunen år 2016 var 44,5 år (varav 43,8 år för män och 45,2 år för kvinnor) vilket ligger över rikets genomsnitt på 41,2 år (varav 40,3 år för män och 42,2 år för kvinnor).

Åldersfördelningen i Vilhelmina kommun enligt siffror från Statistiska centralbyrån avseende förhållandena den 31 december 2017:

Från Wikipedia-artikeln Vilhelmina kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vilhelmina kommun

  • Marsfjället

    Naturreservat, 114 440 hektar

    Marsfjällets vidsträckta naturreservat innehåller allt från kalfjäll och fjällbjörkskog till högt belägna myrplatåer, rishedar och urskog. Här finns möjligheter till olika friluftsaktiviteter året runt. Reservatet har många leder som bjuder på storslagen natur. Reservatet bjuder…

    Visa på kartan
  • Blaikfjället

    Naturreservat, 85 177 hektar

    Blaikfjället består av en närmare fem mil lång lågfjällsutlöpare som ligger på gränsen mellan Vilhelmina och Dorotea kommuner. Blaikfjället är den största och bäst utbildade förfjällsplatån längs vår fjällkedja. Reservatet sträcker sig i nordvästlig riktning från Sagatun i sydos…

    Visa på kartan
  • Satsfjället

    Naturreservat, 46 111 hektar

    Satsfjällets naturreservat ligger strax söder om Kultsjön mellan Klimp¬fjäll och Saxnäs. I söder gränsar reservatet mot Doroteas kommungräns. Naturreservatet utgörs av ett större sammanhängande fjällområde med flera sjöar och vattendrag. Reservatet är variationsrikt med avseende…

    Visa på kartan
  • Södra Gardfjället

    Naturreservat, 38 972 hektar

    Södra Gardjällets naturreservat ligger strax norr om Kittelfjäll och består av ett större sammanhängande fjällområde. Reservatets morfologi är starkt präglad av skollstrukturen och glacial erosion. Reservatet har flera ståtliga dalar bl.a. Grantonsskalet och dalgången mellan Gra…

    Visa på kartan
  • Vojmsjölandet

    Naturreservat, 6 035 hektar

    Vojmsjölandet är ett gammalt domänreservat som ligger på förfjällsplatån mellan Vojmsjöns och Malgomajs dalgångar. Det gränsar i nordväst till de allra ostligaste delarna av Marsfjällets naturreservat och sträcker sig 16 km åt sydväst ner mot Heligfjäll. I nordost ingår även Mås…

    Visa på kartan
  • Dainan

    Naturreservat, 5 942 hektar

    Dainan ligger ca 11 km öster om Stalon och ca 3,5 mil nordnordväst om Vilhelmina samhälle. Reservatet ligger i ett mycket flackt landskapsavsnitt som sträcker sig från sjön Stor-Dainan i nordväst till Huvudsjön i sydöst. Skogen i Dainan håller mycket höga naturvärden och består …

    Visa på kartan
  • Dalsån

    Naturreservat, 2 009 hektar

    Reservatet är ett utpräglat skogsmyrmosaikområde som ligger i en flack U-dal mellan byarna Matsdal och Björkenäs i Vilhelmina kommun. I området finns en blandning av fukthedar, topogena mjukmattedominerade kärr, blandmyrar och svagt välvda mossar. Längs den meandrande Dalsån fin…

    Visa på kartan
  • Dalasjö

    Vattenskyddsområde, 1 636 hektar

    Visa på kartan
  • Björnberget

    Naturreservat, 1 488 hektar

    Visa på kartan
  • Tjärnmyrliden

    Naturreservat, 1 267 hektar

    Skogen utgörs av granskog med inslag av björk på frisk mark av blåbärstyp med tydliga inslag av lågörter. I bäckdrågen finns en del inslag av högörter och i myrmosaiken finns sumpskogar av starr-fräkentyp. På höjderna är skogen förhållandevis välväxt. Den har en skiktad bestånds…

    Visa på kartan
  • Sjulsberget

    Naturreservat, 703 hektar

    Visa på kartan
  • Vännåt

    Naturreservat, 631 hektar

    Vännåt ligger ca 8 km öster om Stalon i Vilhelmina kommun. Öster om området ligger sjön Stor-Dainan och i andra änden av den ligger naturreservatet Dainan. Skogarna i området består till stor del av gamla och närapå orörda grannaturskogar med allmän förekomst av död ved. I övrig…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.