Hoppa till innehållet

Fakta om Vindelns kommun

Vindelns kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Västerbotten i Sverige. Centralort är Vindeln.

Från Wikipedia-artikeln Vindelns kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 417

+34 sedan 2014

Landareal

2 648 km²

2,0 invånare per km²

Hushåll 2025

2 561

2,11 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 144

580 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7657485141
Döda8154897975
Inflyttade276293261223231
Utflyttade243258277250275
Invandrade3343312842
Utvandrade01719189
Folkökning6265−46−43−44

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,18 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
49
Sedan 2016
+71 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt69 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt2 %
Småhus73 %
Flerbostadshus18 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus4 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri628
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst446
Jordbruk, skogsbruk och fiske258
Utbildningsväsendet232
Byggindustri174
Handel141
Transport- och magasineringsföretag118
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik115

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 268 av 290

    5 421

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 106 av 290

    4

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 105 av 290

    22,7 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 89 av 290

    28,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 177 av 290

    33,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 11 av 290

    23,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 282 av 290

    1,7 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 199 av 290

    379 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 241 av 275

    13,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 83 av 290

    85,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 270 av 290

    200

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 183 av 290

    71,7 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 2 av 80

    189,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 114 av 211

    19,8 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 35 av 290

    4,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (2)

Fritidshem (4)

Komvux (2)

  • KomvuxKommunal · Storvägen 58, Vindeln
  • Komvux, SFIKommunal · Storvägen 58, Vindeln

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Vindelns kommun som köpare (6)

Avtal för 83,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Vindelns kommun

Administrativ historik

Kommunens område hörde ursprungligen till Umeå socken. När Lycksele församling inrättades 1606 fördes även bondbyarna Tegsnäset, Granö, Kussjö, Tväråträsk och Hjuken dit, men de återfördes till Umeå socken 1617 då Lycksele första pastorat upplöstes. Degerfors församling bildades genom utbrytning 1768 som kapellförsamling. Omkring 1800 var

Degerfors socken etablerad. Vid kommunreformen 1862 bildades Degerfors landskommun.

Granöns municipalsamhälle inrättades 21 november 1941 och upplöstes vid utgången av 1958. Hällnäs municipalsamhälle inrättades 30 juli 1937 och upplöstes vid utgången av 1962. Vindelns municipalsamhälle inrättades 12 december 1924 och upplöstes vid utgången av 1958.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

1969 namnändrades kommunen till Vindelns landskommun. Vindelns kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Vindelns landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Umebygdens domsaga och kommunen ingår sedan 1982 i Umeå domkrets.

Kommunen ingår sedan 2019 i förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på samiska är Vyöddalen kommuvdna.

Topografi och hydrografi

Myrområden liksom moränmarker klädda med barrskog dominerar den kuperade urbergsterrängen. De djupare sprickdalarna går från nordväst till sydöst och sjöar och vattendrag följer dessa. Längs de stora älvarna, Umeälven och Vindelälven, fylls dalgångarna av grusiga, sandiga isälvsavlagringar, vilka ofta är bevuxna med tallskog. Vindelälven är ännu oreglerad och har på vissa sträckor bildat höga nipor och sidoraviner där den skurit ner i sedimenten. Odlingsmark återfinns primärt kring älvdalarna samt enstaka sjöar.

Naturskydd

År 2024 fanns 55 naturreservat i Vindelns kommun. I Vorrbergets finns både gammelskog och sumpskog med träd som är över 300 år gamla. Där trivs växter som den sällsynta orkidén skogsfru och de hotade arterna lappticka och rynkskinn. I anslutning till Vindelns samhälle ligger Vindelforsarnas naturreservat, som även är klassat som Natura 2000-område.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Vindelns församling.

Styre

Fram till 2014 hade kommunen genomgående styrts av borgerliga partier – Centerpartiet och Folkpartiet. Efter valet 2014 bildade Socialdemokraterna tillsammans med Vänsterpartiet en knapp majoritet med 16 mandat mot oppositionens 15. Politiskt drev de frågor om bostadsbyggande, ungdomar och personalfrågor. Efter valet 2018 tog ett blocköverskridande styre bestående av Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet makten. Partierna enades om att politiskt driva frågor om bland annat personalens arbetssituation, fritidssektorn, privatisering av välfärdstjänster och att utveckla näringslivet.

Efter valet 2022 beslutade Socialdemokraterna och Krisdemokraterna att fortsätta samverka under kommande mandatperiod, medan Vänsterpartiet efter förhandlingar valde att inte ingå i styret. Bostäder, kulturskola, barnomsorg och näringsliv är områden som anges ska prioriteras under perioden.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 11 ledamöter och 11 ersättare. Dessa är fördelade enligt följande: fyra ledamöter tillhör Socialdemokraterna och tre Moderaterna, medan Kristdemokraterna och Centerpartiet har två ledamöter vardera. Kommunstyrelsens ordförande är även kommunens kommunalråd.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Per Jacobsson i Vindeln, Folkpartiet, 1971–1976 Lennart Wejdmark, Centerpartiet, 1977–1979 Jan-Ivan Nilsson, Centerpartiet, 1980–1982 Lennart Wejdmark, Centerpartiet, 1983–1985 Bengt Hörnberg, Centerpartiet, 1986–1989 Rune Sjöström, Centerpartiet, 1989–1996 Christer Lundgren, Centerpartiet, 1997–1998 Ewa-May Karlsson, Centerpartiet, 1 januari 1999–31 december 2014 Mathias Haglund, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–

Näringsliv

Vindelns naturtillgångar i form av skog har under lång tid utgjort basen för det lokala näringslivet. I början av 2020-talet var knappt var tionde förvärvsarbetande i kommunen sysselsatta inom jord- och skogsbruket. Men många av tillverkningsindustrierna var fortsatt relaterade till skogsnäringen genom exempelvis Cranab AB som tillverkar skogskranar, Rototilt Group AB som tillverkar tiltrotatorer och Indexator Rotator Systems AB som tillverkar rotatorer. I Avanäs finns också sågverket Martinsons. Kommunen är den största arbetsgivaren och bland andra offentliga arbetsgivare återfinns Vindelns folkhögskola samt LVM-hemmet Renforsen.

= Transporter =

Europaväg 12 följer Umeälven genom kommunen medan Länsväg 363 följer Vindelälven. I höjd med Åmsele är Länsväg 363, samt två andra mindre vägar i närheten, också gamla vägbaser. I närheten ligger också Åmsele flygbas, utbyggd enligt Bas 90 1985 som inordnades under flygflottiljen F15 i Söderhamn. Flygbasen avvecklades efter kalla krigets slut. År 2024 köptes dock flygbasen åter av Fortifikationsverket som rustar upp flygbasområdet åt Försvarsmakten som kommer att börja använda den med start från halvårsskiftet 2025. Genom kommunen går också järnvägen Ånge–Boden.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 5 400 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 268:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2015 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 502, eller 9,35 % av befolkningen (hela befolkningen: 5 371 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 221, eller 3,71 % av befolkningen (hela befolkningen: 5 960 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2015 utgjorde folkmängden i Vindelns kommun 5 371 personer. Av dessa var 441 personer (8,21 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Från Wikipedia-artikeln Vindelns kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vindelns kommun

  • Osttjärnbäcken

    Naturreservat, 3 786 hektar

    Visa på kartan
  • Hällnäs Hjuken

    Vattenskyddsområde, 2 705 hektar

    Visa på kartan
  • Tjäderberget

    Naturreservat, 1 248 hektar

    Tjäderberget ligger i Lycksele kommun på gränsen mot Vindelns kommun ca 2 km norr om Umeälven. Området är kuperat med ett antal större kullar och berg med mellanliggande svackor. På de övre delarna av bergen är jorddjupet grunt och det förekommer även rena hällmarkspartier. Berg…

    Visa på kartan
  • Stenbacksberget

    Naturreservat, 550 hektar

    Stenbacksbergets naturreservat ligger ca 15 km sydväst om Vindeln och utgörs av Stenbacksbergets topp och småkuperade område i väster samt en flackare del i öster. Området består av ett stort sammanhängande naturskogsområde med äldre barrblandskogar som domineras av omväxlande g…

    Visa på kartan
  • Yttre Fjälabodliden

    Naturreservat, 543 hektar

    Yttre Fjälabodlidens naturreservat ligger ca 4,5 km öster om Ekorrsele och 10 km söder om Åmsele på 235-325 m ö h. Området består av den branta nordostvända sluttningen av Yttre Fjälabodliden, den intilliggande Yttre Fjälabodtjärnen samt skogsmark intill sjön. Mindre hällar blot…

    Visa på kartan
  • Mårdselforsen

    Naturreservat, 413 hektar

    Visa på kartan
  • Strycksele

    Vattenskyddsområde, 390 hektar

    Visa på kartan
  • Långtjärnskogen

    Naturreservat, 351 hektar

    Beslut om nybildande av Långtjärnskogens naturreservat samt fastställelse av skötselplan.

    Visa på kartan
  • Tuskulum

    Naturreservat, 340 hektar

    Området ligger knappt tre kilometer öster om Vindeln på berget Mullkälen. Naturreservatet utgörs av en småblockig sydsluttning med naturskogsartad granskog på frisk-fuktig mark. Framför allt den övre delen av sluttningen uppvisar en hög grad av naturlighet med gamla träd, föreko…

    Visa på kartan
  • Vorrberget

    Naturreservat, 335 hektar

    Visa på kartan
  • Sandsjöberget

    Naturreservat, 316 hektar

    Sandsjöberget ligger ca 8 km ostnordost om Örträsk på gränsen mellan Lycksele och Vindelns kommuner. Området utgörs av toppen och nordostsluttningen av Stenberget, nord- och nordostsluttningen av Sandsjöberget samt ett skogs- och myrområde öster om bergen och utmed vattendraget …

    Visa på kartan
  • Degerö Stormyr

    Naturreservat, 300 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.