Hoppa till innehållet

Fakta om Vingåkers kommun

Vingåkers kommun är en kommun i Södermanlands län. Centralort är Vingåker. Västra delen av Läppe ligger i Närkes landskap.

Från Wikipedia-artikeln Vingåkers kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Södermanland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

8 750

−169 sedan 2014

Landareal

372 km²

23,5 invånare per km²

Hushåll 2025

4 135

2,09 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 056

578 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9290756663
Döda114127101114112
Inflyttade619553481459418
Utflyttade608617563584472
Invandrade5230497132
Utvandrade1012262335
Folkökning33−81−82−125−106

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,78 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
80
Sedan 2016
+46 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt4 %
Småhus63 %
Flerbostadshus32 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst743
Utbildningsväsendet442
Tillverkningsindustri440
Byggindustri329
Handel315
Jordbruk, skogsbruk och fiske166
Civila myndigheter och försvaret166
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik119

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 300 440 · Riket 10 605 529 · Plats 238 av 290

    8 666

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −1 102 · Riket 17 819 · Plats 207 av 290

    −84

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 185 av 290

    21,1 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 23,9 % · Riket 21,1 % · Plats 81 av 290

    28,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,8 % · Riket 48,5 % · Plats 268 av 290

    27,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 44 av 290

    22,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,6 % · Riket 3,1 % · Plats 53 av 290

    3,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 600 kr · Riket 401 400 kr · Plats 267 av 290

    363 900 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 131 av 290

    15,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 271 av 290

    72,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 198 av 290

    212

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 278 av 290

    61,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2022 · Plats 84 av 224

    57

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 23 av 225

    38 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,8 · Riket 3,0 · Plats 218 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 80 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

  • ViVAKommunal · Storgatan 55, Vingåker

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2015

114 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Nammo Vingåkersverken AB

Nammo Sweden AB, 90.190 Förbränning

Utsläpp 2015
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil114 ton
Koldioxid, biogen0 kg
Kväveoxider5 ton
Bly0,000022 kg
Kolmonoxid5 ton
Koldioxid, totalt114 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Södermanlands län. Miljöledning: ja.

Viks Avfallsupplag

Vingåkers kommun Tekn. avd., 90.310 Deponering

Utsläpp 2012
ÄmneTill luft
Antracen0 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Södermanlands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Mer om Vingåkers kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Västra Vingåker och Österåker, båda i Oppunda härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vingåkers municipalsamhälle inrättades 4 april 1903 och upplöstes vid utgången av 1962.

Vid kommunreformen 1952 införlivades Österåkers landskommun i Julita landskommun.

Vingåkers kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Vingåkers landskommun och en del ur Julita landskommun (Österåkers församling).

Kommunen ingick från bildandet till 2009 i Katrineholms domsaga och kommunen ingår sedan 2009 i Nyköpings domsaga.

Topografi och hydrografi

Kommunens flacka landskap utgör en västlig förlängning av Södermanlands sjöplatå. Berggrunden är främst gnejs med inslag av granit, och norr om Öljaren återfinns även urkalksten. Kommunen präglas av en betydande jordbruksproduktion och rymmer flera herrgårdsmiljöer, såsom kring Sävstaholm, Skenäs och Högsjö. Åkermarken avbryts av skogar och ett stort antal sjöar, som till övervägande del tillhör Nyköpingsåns vattensystem.

Vingåkersån flyter genom Vingåker och mynnar ut i sjön Kolsnaren, som i sin tur når ända bort till Marmorbyn. Även sjön Viren är sammanlänkad med Kolsnaren. Dessutom finns även sjön Tisnaren som ligger 1,5 söder om Vingåker. Hjälmaren, som är Sveriges till ytan fjärde största sjö, ligger också den inom Vingåkers kommun.

Naturskydd

År 2022 fanns tre naturreservat i Vingåkers kommun. Igelbålen, som även är klassad som Natura 2000-område, är mest känd för sina många och vackra orkidéer. Gammal, orörd barrskog hittas i det 110 hektar stora reservatet Perstorpsskogen medan Tomsängen inkluderar "vildvuxen lövskog och ståtliga hagmarker". Området är även klassat som Natura 2000-område.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Västra Vingåkers församling och Österåkers församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Västra Vingåker och Österåker.

Styre

Mandatperioden 2014 till 2018 bildade de rödgröna en majoritet. Detta genom att Sverigedemokraterna hade en plats i kommunfullmäktige som inte tillsattes och att ordförande, som var socialdemokrat, har utslagsrösten. Efter valet 2018 styrs kommunen av en regnbågskoalition bestående av Centerpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Socialdemokraterna. Det var i huvudsak skol- och tillväxtpolitiken som låg till grund för det gemensamma samarbetet. Till kommunalråd utsågs Anneli Bengtsson (S) och oppositionsråd Charlotte Prennfors (M).

2022 fick kommunen Offentlighetspriset från Tidningsutgivarna, för sitt tydliga uttalade mål om transparens – och att i praktiken efterleva det.

Efter valet 2022 styrs kommunen av Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Vingåkers kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens enda kommunalråd.

= Övriga nämnder =

Därtill finns Viadidaktnämnden och Räddningstjänstens politiska direktion. Båda dessa är kommungemensamma med Katrineholms kommun. Viadidaktnämnden ansvarar för vuxenutbildning och arbetsmarknadsinsatser.

Näringsliv

Textilbranschen har traditionellt utgjort basen för det lokala näringslivet och i viss utsträckning finns sådana företag kvar. Exempelvis Voith Fabrics Högsjö AB som sysslar med maskinbeklädnader. I början av 2020-talet var knappt en fjärdedel av de förvärvsarbetande invånarna sysselsatta inom vård och omsorg, medan 13 procent var sysselsatta inom tillverkningsindustrin. Omkring sex procent arbetade inom jord- och skogsbruk samt fiske. Bland företag som inte verkar inom textilindustrin märks Nammo Sweden AB, som tillverkar och deaktiverar ammunition, och Silver & Stål i Vingåker AB, som tillverkar produkter i rostfritt stål.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 52, länsväg 214 och järnvägen Stockholm–Göteborg.

= Utbildning =

År 2022 fanns fem kommunala grundskolor och en friskola. Tre av de kommunala skolorna fanns i centralorten. Österåkers skola lades ner av kommunen då ekonomin var dålig och antalet elever ansågs för få. År 2011 gick lokalsamhället samman och driver numer Österåkersbygdens Friskola i egenskap av förening. Slottsskolan vann 2018 Arla guldkos pris i klassen bästa matglädjeskola i Sverige. Kommunen saknar egen gymnasieskola och har därför samverkansavtal med kommunerna Flen, Katrineholm, Nyköping, Oxelösund, Norrköping, Finspång samt Sydnärkes utbildningsförbund i Hallsberg. För barn och unga vuxna mellan 12 och 21 år, med autismspektrumdiagnos finns Dammsdalskolan som är en internatskola. Skolan har riksintag och drivs i regi av Region Sörmland.

Viadidakt ansvarar för vuxenutbildning på olika nivåer och olika inriktningar, såsom grundläggande och gymnasial vuxenutbildning. De ansvarar även för svenska för invandrare (SFI), lärlingplatser och liknande.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 626 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 238:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Ett kulturarv med anor från 1600-talet är Säfstaholms slott. Under delar av 1800-talet ägdes slottet av Gustaf Trolle-Bondes som förvandlade slottet till ett centrum för konst och kultur. År 2003 utsågs Kalklinbanan Forsby-Köping till Årets Industriminne. Det var den "sista återstående, fullt körbara industrilinbanan i Sverige". Även om rivningen påbörjades 2013 återstår kalkbrottet och ett museum som vittnar om det industriella arvet. Två områden i kommunen är klassade som riksintressen för den svenska kulturminnesvården – kulturbygden Österåker och Högsjö, en bruksort med gamla anor.

Sport

År 2022 fanns ett 20-tal idrottsföreningar som riktade sig till barn och ungdomar. Däribland fotbollsföreningen Vingåkers IF och Vingåkers sportklubb som sysslar med parkour, gymnastik och freerunning. I Båsenberga friluftsområde med utegym, MTB-spår, skidbackar och elljusspår som vintertid beläggs med konstsnö vistas ett flertal av kommunens föreningar. Däribland Båsenberga Slalomklubb, Vingåkers cykelklubb och Vingåkers Orienteringsklubb.

År 2022 enades politikerna om att bygga en ny sport- och simhall i kommunen. Sedan tidigare finns Vingåkersbadet med gym och …

Från Wikipedia-artikeln Vingåkers kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Vingåkers kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.