Hoppa till innehållet
Nossebro kyrka
Foto: CC BY-SA 1.0

Fakta om Essunga kommun

Essunga kommun är en kommun i Västra Götalands län. Centralort är Nossebro.

Från Wikipedia-artikeln Essunga kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 560

+22 sedan 2014

Landareal

236 km²

23,6 invånare per km²

Hushåll 2025

2 639

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 620

651 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda4645603253
Döda7169716383
Inflyttade368331330291237
Utflyttade334307327318317
Invandrade2427281526
Utvandrade3173199
Folkökning331119−61−96

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,37 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
37
Sedan 2016
+59 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Essunga kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt71 %
Hyresrätt28 %
Bostadsrätt1 %
Småhus80 %
Flerbostadshus14 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri530
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst443
Utbildningsväsendet303
Handel206
Jordbruk, skogsbruk och fiske202
Byggindustri193
Enheter för kultur, nöje och fritid116
Transport- och magasineringsföretag110

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 265 av 290

    5 559

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 111 av 290

    −1

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 122 av 290

    22,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 108 av 290

    27,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 263 av 290

    27,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 187 av 290

    21,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 231 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 206 av 290

    377 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 24 av 275

    16,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 272 av 290

    72,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 209 av 290

    210

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 133 av 290

    74,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 178 av 180

    8,1

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 103 av 210

    20 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 178 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

  • Nossebro anpassad grundskolaKommunal · Sturegatan 6, Nossebro

Fritidshem (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Dahréntråd AB

Dahréntråd AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen12 ton

Tillsyn: Miljönämnden Östra Skaraborg. Miljöledning: Miljöledningssystem ISO 14001, Energiledningsystem ISO50001, Ledningssystem för arbetsmiljö OHSAS. Mer hos Naturvårdsverket

Dahrentråd AB

Dahréntråd AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2008
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen7,5 kg

Tillsyn: Miljönämnden Östra Skaraborg. Miljöledning: Miljöledningssystem ISO 14001, Energiledningsystem ISO50001, Ledningssystem för arbetsmiljö OHSAS.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Essunga kommun som köpare (3)

Avtal för 91,5 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (10)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Essunga kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Barne-Åsaka, Bäreberg, Essunga, Främmestad, Fåglum, Kyrkås, Lekåsa och Malma. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I området inrättades 15 februari 1918 Nossebro municipalsamhälle som upplöstes 31 december 1963.

Vid kommunreformen 1952 sammanslogs de åtta landskommunerna Barne-Åsaka, Bäreberg, Essunga, Främmestad, Fåglum, Kyrkås, Lekåsa och Malma till storkommunen Essunga.

Essunga kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Essunga landskommun. 1974 uppgick kommunen i Vara kommun, men bröts ånyo ut till en egen kommun 1983. Gränserna blev desamma som tidigare, med det undantaget att samhället Tumleberg helt och hållet blev kvar i Vara kommun, medan det före 1974 delats av kommungränsen mellan Vara och Essunga.

Kommunen ingick från bildandet till 1974 i Vara domsaga, och från 1974 till 2009 ingick den i Lidköpings domsaga. Sedan 2009 ingår kommunen i Skaraborgs domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de nordvästra delarna av landskapet Västergötland och gränsar i norr till Grästorps kommun och i öster till Vara kommun, båda i före detta Skaraborgs län. I söder gränsar kommunen till Vårgårda kommun och Herrljunga kommun, i sydväst till Alingsås kommun och i väster till Trollhättans kommun, alla i före detta Älvsborgs län.

Topografi och hydrografi

I Essunga kommun sträcker sig Nossan centralt genom kommunen i nord-sydlig riktning, omgiven av öppen odlingsbygd. Landskapet längs dalgången präglas av hagmarker, lövskogsdungar och ett relativt tunt jordtäcke. Ån formar mindre forsar, som tidigare användes för kvarnar, sågar och små kraftverk, men de flesta är nu nedlagda. Öster och väster om dalstråket breder skogklädda moränområden ut sig, med ett ganska tunt jordtäcke och inslag av hällmarker. Lägre områden innehåller även delar av myrmark. I sydvästra delen av kommunen finns Store Mosse-komplexet, vars högmossekaraktär inte i nämnvärd grad påverkats av tidigare torvtäkt. I östra delen, nordöst om Nossebro, återfinns ett flygsandsfält med välutbildade inlandsdyner.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Essunga församling, Fridhems församling (ligger även i Grästorps kommun), Främmestad-Bärebergs församling och Lekåsa-Barne Åsaka församling.

Från 2016 indelas kommunen i åtta distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Barne-Åsaka, Bäreberg, Essunga, Främmestad, Fåglum, Kyrkås, Lekåsa och Malma.

Naturskydd

Ungefär 0 procent (0 procent av landytan) av Essunga kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade fyra hektar.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Moderaterna, Kristdemokraterna och Folkpartiet som tillsammans samlade 13 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 inkluderades även Centerpartiet i styret som därmed fick egen majoritet. Den sittande koalitionen blev kvar vid makten även efter valet 2018, dock inkluderades även Miljöpartiet. Efter valet 2022 lämnades Liberalerna utanför samarbetet medan Moderaterna, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Miljöpartiet stannade kvar vid makten.

Näringsliv

Essunga utmärker sig med en robust samhällsservice och ett livskraftigt jordbruk. I början 2020-talet var 24 procent av de yrkesverksamma engagerade inom tillverkningsindustrin, där Componenta Främmestad AB i Främmestad spelade en betydande roll med sin specialisering på komponenter till tunga fordon. Dessutom återfanns nio procent av arbetskraften inom jordbruket, vilket ytterligare bidrog till Essungas varierade ekonomiska struktur.

År 2022 hade Essunga kommun 470 anställda. Den största privata arbetsgivaren 2024 var Dahrén Sweden AB med 225 anställda.

= Transporter =

De sydöstra delarna av kommunen genomkorsas av E20 varifrån länsväg 186 tar av åt norr genom Nossebro där länsväg 190 tar av åt sydväst.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 5 533 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 266:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

I Essunga kommun finns ett byggnadsminne, Anestad Västergården. Ett flertal gamla byggnader har dock kommit att bevaras av hembygdsföreningar så som stationshuset i Nossebro och Kerstinsås kvarn. Ett betydligt äldre kulturarv är hällristningarna i Godegården som tillkom under bronsåldern eller yngre stenåldern. Ristningarna föreställer 90 bilder av fotsulor men det finns även hugget ett 30-tal skålgropar.

Från Wikipedia-artikeln Essunga kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Essunga kommun

  • Essunga

    Vattenskyddsområde, 227 hektar

    Vattendom över bildandet av Essunga vattenskyddsområde.

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Essunga kommun.