Hoppa till innehållet

Fakta om Gällivare kommun

Gällivare kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Lappland i Sverige. Centralort är Gällivare.

Från Wikipedia-artikeln Gällivare kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

17 233

−998 sedan 2014

Landareal

15 813 km²

1,1 invånare per km²

Hushåll 2025

9 044

1,89 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

10 952

636 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda180196146155125
Döda250234213250228
Inflyttade569625608631521
Utflyttade562613591637579
Invandrade8296101127129
Utvandrade2734304466
Folkökning−67−13−29−90−97

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,53 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
97
Sedan 2016
+58 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Hyresrätt45 %
Äganderätt42 %
Bostadsrätt12 %
Flerbostadshus47 %
Småhus47 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri2 870
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 534
Byggindustri1 077
Handel871
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik774
Utbildningsväsendet764
Civila myndigheter och försvaret377
Hotell och restauranger347

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 141 av 290

    17 135

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 219 av 290

    −98

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 231 av 290

    20,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 129 av 290

    26,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 236 av 290

    29,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 52 av 290

    22,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 290 av 290

    1,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 9 av 290

    491 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 168 av 275

    14,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 258 av 290

    74,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 283 av 290

    196

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 59 av 290

    78,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2023 · Plats 105 av 214

    59

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 52 av 210

    30 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 193 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 239 av 287

    78 %

Skolor

Förskoleklass (9)

Grundskola (11)

Anpassad grundskola (2)

Sameskola (1)

Gymnasieskola (3)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (9)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från de 2 anläggningarna 2025

254 829 ton

  1. 162016: 195 044 ton
  2. 172017: 210 759 ton
  3. 182018: 208 698 ton
  4. 192019: 198 404 ton
  5. 202020: 166 500 ton
  6. 212021: 142 851 ton
  7. 222022: 160 931 ton
  8. 232023: 206 885 ton
  9. 242024: 252 038 ton
  10. 252025: 254 829 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Boliden Mineral AB - Aitikgruv

Boliden Mineral AB, Gällivare, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil171 786 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider47 ton––
Kvicksilver–0 kg–
Bly–0 kg–
Kadmium–0 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2011: 63 924 ton
  2. 2012: 77 806 ton
  3. 2013: 83 548 ton
  4. 2014: 86 128 ton
  5. 2015: 76 991 ton
  6. 2016: 73 252 ton
  7. 2017: 69 610 ton
  8. 2018: 67 950 ton
  9. 2019: 66 655 ton
  10. 2020: 65 532 ton
  11. 2021: 76 756 ton
  12. 2022: 70 150 ton
  13. 2023: 114 154 ton
  14. 2024: 165 027 ton
  15. 2025: 171 786 ton
20112025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Norrbottens län. Miljöledning: Certifierad i enlighet med ISO 14001:2015, ISO 50001:2018 och ISO 45001:2018. Mer hos Naturvårdsverket

Gällivare Energi AB

Gällivare Energi AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Kväveoxider47 ton
Svaveldioxid2 ton
Stoft678 kg

Tillsyn: Gällivare kommun. Mer hos Naturvårdsverket

LKAB - Malmbergsgruvan

Luossavaara-Kiirunavaara AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil83 043 ton––
Koldioxid, biogen40 853 ton––
Kväveoxider1 520 ton––
Stoft111 ton––
Ammoniak3 ton––
Kvicksilver8,54 kg––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 135 509 ton
  2. 2008: 109 059 ton
  3. 2009: 90 083 ton
  4. 2010: 142 037 ton
  5. 2011: 137 019 ton
  6. 2012: 133 182 ton
  7. 2013: 127 841 ton
  8. 2014: 128 238 ton
  9. 2015: 129 295 ton
  10. 2016: 121 792 ton
  11. 2017: 141 149 ton
  12. 2018: 140 748 ton
  13. 2019: 131 749 ton
  14. 2020: 100 968 ton
  15. 2021: 66 095 ton
  16. 2022: 90 781 ton
  17. 2023: 92 731 ton
  18. 2024: 87 011 ton
  19. 2025: 83 043 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Norrbottens län. Miljöledning: Ja. Mer hos Naturvårdsverket

Kavahedens avfallsanläggning

Gällivare kommun, 90.50 Mellanlagring farligt avfall

Utsläpp 2022
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,00032 kg–
Bly–0,00064 kg–
Kadmium–0,0001 kg–
Kväve–95,7 kg–
Arsenik–0,0021 kg–
BOD7–20,2 kg–

Tillsyn: Gällivare kommun. Miljöledning: -.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Gällivare kommun

Administrativ historik

När 1862 års kommunreform genomfördes i Lappland 1874 bildades Gällivare landskommun i Gällivare socken. Där inrättades den 2 juni 1893 Gällivare kyrkostads municipalsamhälle och den 23 december 1908 Malmbergets municipalsamhälle. Det förstnämnda (med namnet avkortat till Gällivare den 7 september 1951) ägde bestånd fram till och med utgången av år 1955, medan Malmberget upplöstes med utgången av år 1959.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen. Vid kommunreformen 1971 bildades Gällivare kommun av Gällivare landskommun.

Kommunen ingår sedan 2000 i Förvaltningsområdet för finska och för meänkieli samt sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska. Kommunnamnet på finska är Jällivaaran kunta, på meänkieli Jellivaaran kunta och Jiellevári gielda (nordsamiska), Jielleváre kommuvnna (lulesamiska).

Geografi

Gällivare kommun gränsar i söder mot kommunerna Jokkmokk och Boden, i öster mot Överkalix och Pajala, samt i norr mot Kiruna i Sverige. I nordväst gränsar kommunen mot Narvik och Hamarøy i Norge. Med en areal på 16 950 kvadratkilometer är kommunen Sveriges tredje största baserat på arealen

Topografi och hydrografi

Gällivare kommun ligger 100 kilometer norr om polcirkeln. Cirka 25 procent av området utgörs av högfjällsterräng. Västra delen av kommunen utgörs av fjällområden. Den södra delen av kommunen upptas av stora skogs- och myrområden.

Det finns 3 649 sjöar i kommunen som är större än en hektar och det rinner mer än &&&&&&&&&&&08000.&&&&&08 000 kilometer vatten. Genom Gällivare kommun rinner Luleälven och Linaälven, en älv som börjar norr om Malmberget och senare rinner ihop med Ängesån vid Linafallet.

Naturskydd

Det finns två nationalparker i kommunen. Stora Sjöfallets nationalpark bildades år 1910. Söder om parken finns Sarek och norr om parken finns naturreservatet Sjaunja, vilket är Norrbottens största naturreservat och innehåller ett av världens mest skyddsvärda våtmarksområden. Den andra nationalparken är Muddus som bildades år 1942. Andra exempel på naturreservat i kommunen är Kaitum och Lina, vilka skyddar urskogartade fjällnära skogar.

Administrativ indelning

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt – Gällivare, Hakkas, Malmberget och Nilivaara.

Styre

Socialdemokraterna har varit det största partiet i samtliga val och fick dessutom egen majoritet i valen 1979, 1994 och 2010.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Två av riksdagspartierna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, ställde inte upp i kommunvalet 2014. Båda partierna hade åkt ut ur kommunfullmäktige i valet 2006. Folkpartiet åkte ur fullmäktige i valet 2010 men ställde upp i valet 2014 och hade beställt valsedlar.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter, varav 4 tillhör Moderaterna och 3 tillhör Socialdemokraterna medan Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna alla har 2 ledamöter vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Märit Palo, Socialdemokraterna, 1998–31 december 2002 Tommy Nyström, Socialdemokraterna, 1 januari 2003–31 december 2014 Jeanette Wäppling, Vänsterpartiet, 1 januari 2015–31 december 2016 Lars Alriksson, Moderaterna, 1 januari 2017–31 december 2018 Jeanette Wäppling, Vänsterpartiet, 1 januari 2019–31 december 2019 Henrik Ölvebo, Miljöpartiet, 1 januari 2020–31 december 2020 Birgitta Larsson, Socialdemokraterna, 1 januari 2021–

= Övriga nämnder =

Utöver de obligatoriska nämnderna finns även följande nämnder i Gällivare kommun:

Den obligatoriska Överförmyndarnämnden är gemensam med Jokkmokks kommun och Pajala kommun. Gällivare kommun är värdkommun för nämnden sedan januari 2023.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

När järnvägsförbindelsen med Luleå öppnade 1888 ökade exploateringen av järnmalmsfyndigheterna i Gällivare. Därefter växte Gällivare som administrativt och kommersiellt centrum. Malmtillgångarna ledde till att Malmberget befolkades och i början av 2020-talet var det lokala näringslivet alltjämt starkt beroende av ggruvnäringen.Även flera av kommunens små industrier är relaterade till gruvnäringen då de är legotillverkare åt gruvindustrin. Den största arbetsgivaren var dock i början av 2020-talet den offentliga sektorn.

I Gällivare kommun finns fyra samebyar, tre fjällsamebyar och en skogssameby. Fjällsamebyarna Girjas sameby, Unna tjerusj och Báste čearru bedriver renskötsel ovan odlingsgränsen under barmarksperioden men kan flytta ända ned till kustlandet vintertid. Gällivare skogssameby har hela året sin verksamhet nedanför odlingsgränsen. Tre av samebyarna bildade i mars 2011 ett gemensamt näringsutvecklingsbolag, Ávki AB.

= Energi och råvaror =

Det finns stora naturresurser i form av vatten och i Luleälven finns två av landets största vattenkraftverk, Vieta och Ritsem.

= Industri =

Näringslivet i kommunen kretsar kring gruvnäringen och kommunens två stora gruvor, LKAB:s järnmalmsgruva i Malmberget och Bolidens koppar- och guldgruva Aitik. Dessa två gruvor sysselsätter en stor andel av industriarbetarna. De flesta övriga industrier är leverantörer till gruvindustrin. År 2020 hade Boliden 675 anställda i kommunen och var då den största privata arbetsgivaren.

= Tjänster och turism =

Den offentliga sektorn är kommunens största arbetsgivare. År 2020 hade Gällivare kommun 1675 anställda, och år 2022 var ungefär 700 anställda vid Gällivare sjukhus.

I Peltovaara mångfaldspark finns en timrad turiststuga bevarad från 1860-talet. Det är minnen från den tidiga turismen i området. Kommunen lockar turister med upplevelser, att "uppleva allt det vackra som lappland har att erbjuda. Riktiga vintrar, norrsken, vildmark och stora mängder med snö", och turismen till kommunen har ökat. Ett av besöksmålen är skidorten Dundret, ett annat Nikkaluokta med vandringsleder mot Ritsem.

= Transporter =

Genom kommunen går Europaväg 10 och riksväg 45. Därtill går Malmbanan genom kommunen, med station i centralorten Gällivare med regional tågtrafik till Narvik, Kiruna, Boden och Luleå samt nattågstrafik till Stockholm. Gällivare är ändstation på Inlandsbanan. Utanför tätorten finns en flygplats, Gällivare Lapland Airport, med dagliga förbindelser…

Från Wikipedia-artikeln Gällivare kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Gällivare kommun

  • Stora Sjöfallet/Stuor Muorkke

    Nationalpark, 127 993 hektar

    Visa på kartan
  • Kaitum fjällurskog

    Naturreservat, 89 931 hektar

    Visa på kartan
  • Muddus/Muttos

    Nationalpark, 51 137 hektar

    Visa på kartan
  • Stubba

    Naturreservat, 35 033 hektar

    Visa på kartan
  • Granlandet

    Naturreservat, 34 061 hektar

    Granlandet är ett stort väsentligen opåverkat skogs- och myrområde i den sydöstra delen av Gällivare kommun, i gränszonen mellan fjäll och skogsland. Den urskogsartade skogen i Granlandet är klassad som riksintressant. Skyddsvärdet förhöjs ytterligare av att de tre större avrinn…

    Visa på kartan
  • Tunturit

    Naturreservat, 12 318 hektar

    Tunturits naturreservat är ett stort och starkt kuperat, väglöst vildmarksområde i ett ovanligt östligt läge. Större delen av reservatet ligger ovanför gränsen för fjällnära skog och från de många bergstopparna i reservatet har man en milsvid utsikt över reservatets vackra, vids…

    Visa på kartan
  • Päivävuoma

    Naturreservat, 9 123 hektar

    Vidsträckta våtmarker med naturskog på fastmarksholmar och längs med kanterna präglar området. Skogsbergen Solberget och Lehmävaara återfinns i reservatets östra del. Flera naturreservat med liknande miljöer ligger i nära anslutning till Päivävuoma. Naturreservatet utgör ett vär…

    Visa på kartan
  • Dundret

    Naturreservat, 6 585 hektar

    Fem kilometer från Gällivare centrum reser sig Dundrets topp 820 meter över havet. Berget reser sig högt över det omgivande skogslandet och utsikten från toppen är magnifik. Vid klart väder syns både Sarek och Kebnekaise längt i väster, och midnattssolen är uppe mellan 5 juni oc…

    Visa på kartan
  • Muorkaape

    Naturreservat, 5 467 hektar

    Muorkaape är ett ca 12 km långt och 4 km brett myr- och urskogsområde ca 20 kilometer sydost om Nattavaara i södra delen av Gällivare kommun. Polcirkeln korsar mitten av området som omfattar två stora VMI klass 1-myrar, Muorkaape i söder och Åtåsape i norr. Inom objektet finns e…

    Visa på kartan
  • Djävulsklyftan

    Naturreservat, 3 554 hektar

    Djävulsklyftans naturreservat ligger direkt öster om Koskullskulle och sju kilometer nordost om Gällivare. Området har en speciell geologi med en ravin ? Djävulsklyftan&…

    Visa på kartan
  • Ainavarto

    Naturreservat, 2 526 hektar

    Urskogsområdet Ainavarto ligger 10 km nordost om Nattavaara by i Gällivare kommun och utgörs i nordost av berget Ainavarto, 525 meter över havet, och i nordväst av berget Artuvaara, 497 meter över havet. I väster och söder flackar marken ut och övergår i ett mosaikartat myr- och…

    Visa på kartan
  • Kaipabäcken

    Naturreservat, 1 976 hektar

    Kaipabäckens naturreservat ligger 1 km öster om byn Polcirkeln, i södra delen av Gällivare kommun och en mindre del i sydöstra delen av Jokkmokks kommun. Naturreservatet är mycket variationsrikt och utgörs av en mosaik av skog- och myrmark utefter den 10-20 meter breda och mesta…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.