Hoppa till innehållet

Fakta om Hammarö kommun

Hammarö kommun är en kommun i Värmlands län. Kommunen ligger huvudsakligen på Hammarön och gränsar i norr till Karlstads kommun. Centralort är Skoghall.

Från Wikipedia-artikeln Hammarö kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

16 992

+1 736 sedan 2014

Landareal

60 km²

282,8 invånare per km²

Hushåll 2025

7 396

2,28 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

8 821

519 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda172158170131140
Döda122137160135145
Inflyttade849825824909848
Utflyttade821766807799839
Invandrade4947533281
Utvandrade2731282134
Folkökning100975512052

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
4,04 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
127
Sedan 2016
+37 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Bostadsrätt26 %
Hyresrätt18 %
Småhus59 %
Flerbostadshus38 %
Specialbostäder2 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri839
Utbildningsväsendet839
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst812
Handel587
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik415
Byggindustri299
Enheter för kultur, nöje och fritid248
Civila myndigheter och försvaret159

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 142 av 290

    16 932

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 178 av 290

    −60

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 8 av 290

    27,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 223 av 290

    21,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 16 av 290

    59,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 39 av 290

    22,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 256 av 290

    1,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 19 av 290

    461 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 218 av 290

    14

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 19 av 290

    91,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 45 av 290

    232

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 2 av 290

    90,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2019 · Plats 100 av 227

    61

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 152 av 211

    12 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 230 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 4 av 287

    89 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (11)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (7)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

31 606 ton

  1. 162016: 53 428 ton
  2. 172017: 55 452 ton
  3. 182018: 49 764 ton
  4. 192019: 55 786 ton
  5. 202020: 45 282 ton
  6. 212021: 48 648 ton
  7. 222022: 53 704 ton
  8. 232023: 59 390 ton
  9. 242024: 50 282 ton
  10. 252025: 31 606 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Skoghalls Bruk

Stora Enso AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil31 606 ton––
Koldioxid, biogen971 758 ton––
Kväveoxider493 ton––
Svaveldioxid25 ton––
Stoft43 ton––
Flyktiga organiska ämnen1 241 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 66 367 ton
  2. 2008: 63 208 ton
  3. 2009: 71 771 ton
  4. 2010: 93 442 ton
  5. 2011: 69 918 ton
  6. 2012: 63 989 ton
  7. 2013: 55 124 ton
  8. 2014: 49 855 ton
  9. 2015: 53 498 ton
  10. 2016: 53 428 ton
  11. 2017: 55 452 ton
  12. 2018: 49 764 ton
  13. 2019: 55 786 ton
  14. 2020: 45 282 ton
  15. 2021: 48 648 ton
  16. 2022: 53 704 ton
  17. 2023: 59 390 ton
  18. 2024: 50 282 ton
  19. 2025: 31 606 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Industrideponin

Stora Enso AB, Deponering

Utsläpp 2024
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Arsenik––1,56 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Anholmen Fastighets AB (Akzo Nobel Base Chemicals)

Anholmen Fastighets AB, 90.341 Deponering

Utsläpp 2018
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider27 kg––
Kvicksilver–0 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län.

Akzo Nobel Base Chemicals AB

Anholmen Fastighets AB, 90.341 Deponering

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider140 kg––
Kvicksilver5 kg0,1 kg–
Organiskt kol––0 kg
TRI–0 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Hammarö kommun som köpare (35)

Avtal för 331,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Hammarö kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Hammarö socken, Karlstads härad, vari vid kommunreformen 1862 Hammarö landskommun bildades.

1950 ombildades landskommunen till Hammarö köping. Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningen.

Hammarö kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Hammarö köping.

Kommunen ingick från bildandet till 7 februari 2005 i Karlstads domsaga och ingår sen dess i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen utgörs av Hammarön, Vidön och närliggande småöar i norra Vänern och är till landytan Värmlands minsta kommun. Den ligger strax söder om Karlstad och består till stor del av naturskön skärgård, bland annat Hammarö sydspets med Skage fyr, och Grytudden med Sankt Olofsgrytan, där en pilgrimsled en gång började (som slutade i Trondheim). Det finns flera naturreservat (som Söön) och gott om fina badplatser. Ett flyttfågelsträck går över ön, och vid Hammarö sydspets finns en ringmärkningsstation.

Topografi och hydrografi

Berggrunden i kommunen består främst av sura gnejser, vilket resulterar i magra hällmarksskogar, medan vissa områden av den basiska hyperiten är kända för sin rika flora. De centrala delarna präglas av berggrundens formationer med ryggar i nord-sydlig riktning. Trots detta är öarna i skärgården oftast låglänta och har ett tunt jordtäcke.

I vikarna längs den inre delen av kommunen återfinns avsättningar av Vänerlera, där vass, vide och fuktälskande lövträd skapar en gynnsam livsmiljö för fåglar och andra djur. Klarälvens delta är hemvist för en rik fauna och flora, inklusive en betydande population av bävrar. Vid kommunens sydspets finns ett naturreservat som skyddar en unik flora och fauna, samt en ringmärkningsstation för fåglar.

Administrativ indelning

För befolkningsrapportering består kommunen av ett enda område, före 2016 Hammarö församling och från 1 januari 2016 av distriktet Hammarö

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen i koalition med Miljöpartiet. Tillsammans samlade partierna 17 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 bildades ett blocköverskridande styre bestående av Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet. Valet 2018 ledde att makten återgick till den så kallade Hammarösamverkan, det vill säga Alliansen och Miljöpartiet. Denna gång genom stöd från Sverigedemokraterna. Samarbetet sprack dock under 2020 och ett nytt styre bildades av de rödgröna och Centerpartiet. Samma koalition behöll makten även efter valet 2022. De meddelade då att "Vi har bl. a kommit överens om att fortsätta vårt arbete med kommunens ekonomi. Vi ser vikten av att fortsätta utbyggnaden av gång- och cykelvägar enligt kommunens cykelplan. Vi vill ta fram en äldreomsorgsplan, se mer närproducerad råvaror i våra kök. Vi vill jobba för att vi fortsättningsvis ha en bra förskola och skola för våra barn i kommunen”.

Näringsliv

Hammarös näringsliv domineras av pappersbruket Skoghallsverken eller Skoghalls Bruk, i dag ägt av Stora Enso. Uddeholm hade på 1830-talet förvärvat udden vid Skoghall för att bygga en våg för att väga järn från bruken i norra Värmland, för att slippa tidsödande omlastningar. Vid Karlstads järnvåg skulle alla varor till och från Värmland vägas och det bildades ofta kö och vidare transportmedel fanns inte alltid tillgängligt. Med en egen våg i Skoghall kunde järnet vägas och lastas på båtar för vidare färd genom Vänern och Göta älv till Göteborg. Uddeholm anlade 1855–1856 även ett ångsågverk i närheten av järnvågen. Efter en brand i ett av bolagets sulfitfabriker 1914, beslöt Uddeholm att anlägga en ny fabrik. Under 1915–1918 anlades en sulfitfabrik vid udden i Skoghall. En god djuphamn, närheten till Klarälvens utlopp och tillgången till utmärkt vatten avgjorde placeringen, dessutom ägde Uddeholm sedan tidigare den mark där fabriken anlades. Fabriken tillverkade den första sulfitmassan den 25 oktober 1917. Pappersbruket, som är kommunens största arbetsgivare, tillverkar kartong främst för livsmedelsförpackningar, till exempel för mjölk. Brukets läge vid Klarälvens utlopp var i gamla tider idealiskt för flottning. Flottning till bruket upphörde först 1997. I dag får bruket sin träråvara på lastbilar. Bruket förses med ungefär 100 lastbilar träråvara per dygn.

År 1994 övertog Försvarsmakten det gamla vårdhemmet vid Sätterstrand intill Sättersviken, och bildade där Försvarsmaktens sjukvårdscentrum (FSC). År 2005 flyttades verksamheten till Göteborg, för att där bilda Försvarsmedicincentrum (FömedC). Försvarsmaktens sjukvårdscentrum sysselsatte drygt ett 70-tal personer och drygt 500 reservofficerare. Området har sedan Försvarsmakten flyttade omvandlats till en företagsby med inriktning på affärsutveckling.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 16 922 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 142:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Migration =

Hammarö kommun är en av de kommuner i Sverige som tar emot allra minst flyktingar. År 2015 tog kommunen emot 1,4 flyktingar per 1 000 invånare vilket placerade kommunen på plats 10 av 290 bland de kommuner som tar emot minst.

Fram till och med slutet av december 2018 hade Hammarö kommun tagit emot 110 personer med uppehållstillstånd. Det som varit utmaningen är att det är fortsatt bostadsbrist i kommunen. Under 2019 har tillströmningen av asylsökande minskat i landet och det gör att även Hammarö kommun nu fått minskat kvot från Migrationsverket. Mottagning och stöd gör att de som kommit till Hammarö kommun har gått vidare ut i arbete och studier.

= Musik =

Musiklivet har varit mycket vitalt och kommunen har fostrat många goda musiker. En viktig roll har här kyrkan spelat med den dynamiska kantorn Elisabeth Andersson, som bland annat grundat och lett elitkören Nova Cantica.

= Bildkonst =

I kommunen finns Hammarö konstförening som 2024 hade ett 50-tal aktiva konstnärer.Föreningen genomför tillsammans med Hammarö kommun årligen utställningen Vårkonst i bibliotekets konsthall.

Kulturarv

På Hammarö finns en av Värmlands tre kända bevarade runstenar, den så kallade Hovlandastenen i Västra Hovlanda, daterad till omkring 1025. Stenen är en minnessten över en viking som fallit i strid, troligen i västerl…

Från Wikipedia-artikeln Hammarö kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Hammarö kommun

  • Värmlandsskärgården

    Naturreservat

    Skogen på det berörda skiftet är av typisk Vänerkaraktär. Talldominerat på hällmarkerna närmast sjön med inslag av klibbal. Längre in barrblandskog på frisk mark och grandominerat med en del löv (björk, asp och klibbal) i fuktigare sänkor. Skogen ger ett mycket naturligt intryck…

    Visa på kartan
  • Fiskviksholmens skär

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Vänern

    Visa på kartan
  • Torsängsvikens skär

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Vänern

    Visa på kartan
  • Östra Grisen

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde Vänern

    Visa på kartan
  • Kattfjorden

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Klarälvsdeltat

    Naturreservat

    Klarälven rinner genom hela Värmland, från norr till söder, och mynnar i den norra delen av Vänern. Klarälvsdeltat är Sveriges största sötvattensdelta nedanför fjäl…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.