Hoppa till innehållet
Main square in Hjo, Hjo Municipality, Västra Götaland County, Sweden
Foto: Harri Blomberg, CC BY-SA 3.0

Fakta om Hjo kommun

Hjo kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Skaraborgs län. Centralort är Hjo.

Från Wikipedia-artikeln Hjo kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 350

+465 sedan 2014

Landareal

298 km²

31,3 invånare per km²

Hushåll 2025

4 490

2,07 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 521

590 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9191888285
Döda10911911011399
Inflyttade444413441464502
Utflyttade415413419425400
Invandrade2538373840
Utvandrade185182113
Folkökning194101592

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,23 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
69
Sedan 2016
+51 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Hjo kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt34 %
Bostadsrätt7 %
Småhus64 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst619
Utbildningsväsendet463
Tillverkningsindustri453
Byggindustri306
Handel302
Jordbruk, skogsbruk och fiske233
Civila myndigheter och försvaret144
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik139

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 223 av 290

    9 322

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 142 av 290

    −28

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 160 av 290

    21,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 101 av 290

    27,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 107 av 290

    38,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 134 av 290

    22 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 279 av 290

    1,7 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 102 av 290

    395 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 108 av 275

    15,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 70 av 290

    86,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 67 av 290

    228

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 89 av 290

    76,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 80 av 180

    58,1

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 17 av 211

    46 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 226 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (7)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Löjtnantsgården

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak879 kg

Tillsyn: Miljönämnden Östra Skaraborg. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Hjo kommun som köpare (8)

Avtal för 97,1 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (23)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Hjo kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Fridene, Fågelås, Grevbäck, Hjo, Korsberga och Mofalla. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, dock i Fågelås socken bildades Norra Fågelås landskommun och Södra Fågelås landskommun. I området fanns också Hjo stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Fågelås (av de tidigare kommunerna Brandstorp, Norra Fågelås och Södra Fågelås), Fröjered (av Fridene, Fröjered och Korsberga) samt Värsås (av Edåsa, Forsby, Ljunghem, Mofalla, Sventorp, Varola och Värsås). Samtidigt uppgick landskommunerna Grevbäck och Hjo i Hjo stad.

Hjo kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Hjo stad samt en del ur Värsås landskommun (Mofalla församling). 1974 införlivades en del ur Fågelås kommun (Norra Fågelås och Södra Fågelås församlingar) och en del ur Fröjereds kommun (Fridene och Korsberga församlingar).

Kommunen ingick från bildandet till 2009 i Skövde domsaga, därefter ingår kommunen i Skaraborgs domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de östra delarna av landskapet Västergötland vid sjön Vätterns västra strand. Hjo kommun gränsar i söder till Habo kommun i Jönköpings län (tidigare i Skaraborgs län), i sydväst till Tidaholms kommun, i väster till Skövde kommun, i nordväst till Tibro kommun och i norr till Karlsborgs kommun, alla i före detta Skaraborgs län. I öster har kommunen maritim gräns till Ödeshögs kommun i Östergötlands län och i sydöst till Jönköpings kommun i Jönköpings län.

Topografi och hydrografi

I kommunens västra delar, i närheten av Tidans och dess biflod Yans dalgångar, breder öppna betesmarker ut sig med inslag av våtmarker. Dessa områden utgör Yans dalgång, vilket är kommunens främsta plats för fågelskådning. Från centralorten Hjo och söderut sträcker sig Hökensås, ett kuperat landskap med åsar och kullar. Längs Vätterns strand präglas områdena av öppna åkrar. Vätterns historiska förändringar syns tydligt i form av erosionsbranter och äldre strandplan vid Munkaskog. Den varierande landhöjningen har resulterat i branta stränder i söder, där Rydbobäcken eroderat ner 4–5 meter i den branta kustbrinken.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Fågelås församling, Hjo församling, Korsberga-Fridene församling och Mofalla församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i sju distrikt, (socknar): Fridene, Grevbäck, Hjo, Korsberga, Mofalla, Norra Fågelås och Södra Fågelås.

Styre

Hjo kommun styrs under mandatperioden 2022–2026 av de fyra allianspartierna: Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Kristdemokraterna.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Miljöpartiet kom in i kommunfullmäktige 1985 och Ny demokrati 1991. Den senare åkte dock ur vid det nästkommande valet. År 2002 röstades Vänsterpartiet in och de tilldelades då två mandat. Sverigedemokraterna kom in i fullmäktige efter valet 2010.

33 år efter att Miljöpartiet kom in i fullmäktige så tvingades de 2018 lämna sina platser.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 15 ledamöter, varav 5 tillhör Moderaterna, 4 tillhör Socialdemokraterna, 2 tillhör Sverigedemokraterna medan Centerpartiet, Kristdemokraterna, Liberalerna och Vänsterpartiet alla har 1 ledamot vardera.

Under kommunstyrelsen ligger de fem utskotten; Allmänna utskottet, barn- och utbildningssutskottet, individutskottet, sociala utskottet och tekniska utskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Håkan Davidsson, Moderaterna, 1971–1988 Kjell Aldsten, Socialdemokraterna, 1989–1991 Inger Johansson, Moderaterna, 1992–1994 Kjell Aldsten, Socialdemokraterna, 1995–1998 Torbjörn Birgersson, Folkpartiet, 1999–2005 Catrin Hulmarker, Moderaterna, 2006–

= Övriga nämnder =

År 2008 fattade kommunledningen beslut om att lägga ner nämnderna. Orsaken var att man ville komma bort från nämndernas revirtänkande och få bättre kontroll på ekonomin. Trots detta valde man att behålla Byggnadsnämnden. Valnämnden är en obligatorisk nämnd i kommuner. Nedan presenteras nämndernas presidium 2022–2026.

Näringsliv

Hjo, en gammal industristad, var tidigare en av de mest industriintensiva städerna i landet innan de stora sammanslagningarna. Industrin var främst koncentrerad kring vattenfallen i Hjoån, som sträcker sig mellan Mullsjön och Vättern. Bland dagens industriella verksamheter återfinns Emballator Tectubes Sweden AB, specialiserat på tillverkning av tuber, Josef Kihlberg AB som tillverkar häftmaskiner och spikverktyg, samt Bertil Bergbom & Söner AB inom den mekaniska industrin, alla lokaliserade i centralorten. Dessutom finns ett trettiotal mindre tillverkningsföretag i området. Centralorten har länge varit en betydande handelsplats i regionen.

= Transporter =

I nord-sydlig riktning genomkorsas kommunen av länsväg 195 varifrån länsväg 194 tar av i västlig riktning i kommunens norra del och länsväg 193 i kommunens södra del.

Kulturarv

Hjo kommun bär spår av gammal historia. Under medeltiden karaktäriserades Hjo av sjöfart, handel och hantverk vilket märks i de stadsplaner som växte fram under den tiden. Under slutet av 1800-talet och början av 1900-talet etablerade sig Hjo som kurort där drivkrafterna bakom var rekreation, småindustri och kommunikationernas utveckling. Kurortsmiljöerna finns att beskåda i anslutning till stadsparken i Hjo. Av de ovan nämnda orsakerna är både stadskärnan och stadsparken utsedda till riksintresse för kulturmiljövården.

Längs Hjoån finns ett flertal kvarnplatser och industrilämningar som uppmärksammats. Totalt fanns 24 kulturmiljöer i kommunen 2017.

Från Wikipedia-artikeln Hjo kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Hjo kommun

  • Lerstugesjön

    Naturreservat, 570 hektar

    I naturreservatet Lerstugesjön genomförs hydrologisk restaurering för att långsiktigt skydda och restaurera höga limniska naturvärden nedströms. I Fröstorpabäcken, som ligger nedströms Lerstugesjön, finns ett Natura 2000 område med höga limniska naturvärden. I Fröstorpabäcken …

    Visa på kartan
  • Hjoåns dalgång

    Naturreservat

    Hjoåns dalgång är ett långsträckt grönstråk mitt inne i Hjo stad. Skogen utmed ån är relativt ung och har tidigare varit slåtter- och betesmarker. Här finns klibbalskogar och igenväxta hagmarke med en del mycket grova ekar. Hjoån har haft stor betydelse för staden Hjo och bygd…

    Visa på kartan
  • Åsen

    Vattenskyddsområde

    Utdrag ur Länets Författningssamling på bildandet av Åsen vattenskyddsområde.l

    Visa på kartan
  • Vättern

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Norra Fågelås

    Naturreservat

    Kärnområde i skoglig värdetrakt Objektet är ett kärnområde i den skogliga värdetrakten Västra Vätterstranden. Trakten är rik på värdefulla ekmiljöer, såväl slutna ädellövskogar som hävdade ekhagmarker, samt fuktiga lövskogar. Här finns stora mängder grova, gamla träd, i synnerh…

    Visa på kartan
  • Grevbäcks Ekhagar

    Naturreservat

    Naturreservatet Grevbäcks ekhagar ligger på Vätterns strand norr om Hjo. I området finns några av de äldsta och grövsta ekarna i hela Västra Götalands län, med en ålder på upp mot 600 år. Några är kanske till och med äldre än så? På så gamla träd går det inte att räkna årsring…

    Visa på kartan
  • Vättern Västra Götaland

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Hjo kommun.