Hoppa till innehållet
Karlsborg municipality
Foto: Harri Blomberg, CC BY-SA 3.0

Karlsborgs kommunvapen Fakta om Karlsborgs kommun

Kommunvapnet kommer från Wikimedia Commons. Sidan drivs inte av kommunen.

Karlsborgs kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Skaraborgs län. Centralort är Karlsborg.

Från Wikipedia-artikeln Karlsborgs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

7 023

+237 sedan 2014

Landareal

408 km²

17,2 invånare per km²

Hushåll 2025

3 613

1,95 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 281

610 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6459555055
Döda86110888077
Inflyttade379349427350288
Utflyttade356299319336327
Invandrade4521263734
Utvandrade26391711
Folkökning223924−38

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,00 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
62
Sedan 2016
+88 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Karlsborgs kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt55 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt12 %
Småhus59 %
Flerbostadshus34 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Civila myndigheter och försvaret990
Tillverkningsindustri515
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst409
Utbildningsväsendet247
Handel185
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik138
Byggindustri136
Jordbruk, skogsbruk och fiske133

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 249 av 290

    7 047

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 93 av 290

    24

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 275 av 290

    18,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 34 av 290

    31,1 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 121 av 290

    37,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 210 av 290

    21,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 286 av 290

    1,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 54 av 290

    410 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 226 av 275

    13,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 76 av 290

    86,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 61 av 290

    229

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 171 av 290

    72,2 %

Omsorg

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 170 av 211

    8 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 175 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (3)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Karlsborgs kommun som köpare (2)

Avtal för 3 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (16)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Karlsborgs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Brevik, Mölltorp och Undenäs. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. 1885 bildades Karlsborgs landskommun genom utbrytning ur Mölltorps och Undenäs landskommuner.

Vid kommunreformen 1952 bildades i området tre "storkommuner": Mölltorp (av Brevik, Mölltorp och Ransberg), Karlsborg (oförändrad) och Undenäs (av Halna och Undenäs). 1959 upplöstes Mölltorps municipalsamhälle.

Karlsborgs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Karlsborgs landskommun, samt delar ur Mölltorps landskommun (Breviks och Mölltorps församlingar) och ur Undenäs landskommun (Undenäs församling).

Kommunen ingick från bildandet till 2009 i Mariestads domsaga och kommunen ingår sedan 2009 i Skaraborgs domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de nordöstra delarna av landskapet Västergötland intill Vätterns västra strand. I norr gränsar Karlsborgs kommun till Laxå kommun och Askersunds kommun i Örebro län, på andra sidan Vättern i öster gränsar kommunen till Motala kommun och Vadstena kommun i Östergötlands län. I söder gränsar kommunen till Hjo kommun samt i väster till Tibro kommun och Töreboda kommun, alla i före detta Skaraborgs län.

Topografi och hydrografi

Landskapet i området som utgör kommunen är mycket omväxlande. I norr finns en bergig och kuperad kust medan området i söder är betydligt flackare. Det finns gott om sjöar i området, flera småsjöar och en del av sjön Unden. Göta kanal flyter genom Viken och sedan vidare till Vättern i höjd med centralorten. I kommunen finns flera större isälvsdeltan varav Skallhultsplatån, Mölltorpsplatån och Perstorpsfältet är de mest kända. Dessa bildades i samband med inlandsisens avsmältning. I nordöst finns ett delvis storblockigt urskogsområde som utgör en del av Tivedens nationalpark.

Naturskydd

I kommunen finns Tivedens nationalpark. Därtill fanns 13 naturreservat i Karlsborg år 2022, varav ett förvaltades av kommunen.

Tivedens nationalpark beskrivs av Naturvårdsverket som "ett kuperat och vilt skogslandskap med dramatiska sprickdalar, vackra skogssjöar, jätteblock vid Stenkälla, utsikt från Trollkyrkobergen samt badstranden vid Vitsand". Naturreservatet Håketjärnarna beskrivs av Länsstyrelsen i Västra Götaland som ett "Tiveden i miniatyr". I reservatet finns exempelvis tjäder och nattskärra.

Ett annat naturreservat är Röå alsumpskog. Reservatet domineras av sumpskog bestående av klibbal och björk. Reservatet är även klassat som Natura 2000-område.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Breviks församling, Karlsborgs församling, Mölltorps församling och Undenäs församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna Brevik, Karlsborg, Mölltorp och

År 2015 fanns fortfarande samma församlingar som vid årsskiftet 1999/2000, vilket distriktsindelningen är baserad på.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen, vilka hade 17 av 31 mandat i kommunfullmäktige.

Efter valet 2014 bildades ett blocköverskridande styre bestående av Moderaterna och Socialdemokraterna. Efter valet 2018 styrdes kommunen av Alliansen i minoritet med 15 av 31 mandat, efter att Alliansen ingått en valteknisk samverkan med Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Sverigedemokraterna var därmed det enda partiet i kommunfullmäktige som helt utestängdes från makten. Alliansstyret fortsatte med egen majoritet under mandatperioden 2022–2026.

Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige i Karlsborg hade 35 mandat fram till valet 1998, därefter minskade antalet mandat till 31.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Karlsborg har 11 ledamöter. Mandatperioden 2022–2026 tillhör fyra av ledamöterna Socialdemokraterna medan Centerpartiet och Moderaterna har två vardera. Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Peter Lindroth, Socialdemokraterna, 1999–31 december 2006 Kjell Sjölund, Centerpartiet, 1 december 2007–31 december 2014 Peter Lindroth, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–31 december 2018 Catarina Davidsson, Centerpartiet, 1 januari 2019–31 december 2022 Torbjörn Colling, Moderaterna, 1 januari 2023–

= Övriga nämnder =

Kollektivtrafiknämnden är en gemensam nämnd för Karlsborg, Hjo och Tibro. Dess förvaltning, Kollektivtrafikkontoret, är belägen i Tibro.

Näringsliv

Kommunen är främst känd för de militära anläggningarna, såsom Livregementets husarer (K 3) och ammunitionstillverkaren Nammo Vanäsverken AB. Den senare var kommunens största privata arbetsgivare år 2020 med 175 anställda. Den största arbetsgivaren var dock kommunen med 501 anställda. Mölltorps Gjuteri & Mekaniska Verkstad AB och Brodit AB, vilka tillverkar fästen för mobiltelefoner och surfplattor, är andra större företag.

Enligt uppgifter från 2014 pendlade 30 procent av kommunens förvärvsarbetande till andra kommuner och 25 procent av arbetstillfällena innehades av inpendlare.

= Jord- och skogsbruk =

Norra delen av kommunen har ett tunt jordtäcke och är därför inte lämpligt för jordbruk. I västra delen är däremot jordtäcket tjockare och i de breda dalgångarna är förutsättningarna för jordbruk goda, än bättre jordbruksmark finns i kommunens södra del.

En stor andel av kommunen utgörs av skogsmark, vilka främst användes för jakt och svedjebruk fram till 1600-talet. Under 1600-talet kom skogen att bli en viktig produkt vid järnindustrin och samtidigt blev tjära en viktig exportvara. Skogsbrukets expansion ledde till att större bruk etablerades kring Forsvik, Granvik, Igelbäcken och Sätra.

Jordbruksbefolkningen ökade under 1800-talet vilket ledde till ökat behov av ängs- och betesmark. Parallellt med detta växte sågverksindustrin vid Forsvik och Sätra. Sammantaget innebar detta att stora arealer skog avverkades utan större tanke på återväxt. Först långt in på 1900-talet åtgärdades bristen på skogsvård. En majoritet av dagens odlingsmarker har brukets sedan medeltiden. Exempel på större gårdar i kommunen är Sannum, Forsvik, Bocksjö och Gällsebo.

= Råvaror =

I kommunen har man brutit torv, främst kring Amperna öster om Brevik och i området nordost om Mölltorp. Denna skepp…

Från Wikipedia-artikeln Karlsborgs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Karlsborgs kommun

  • Tiveden

    Nationalpark, 2 041 hektar

    Värdena i föreslagna utvidgning på Örebro läns-sidan finns beskrivna i SNUS-rapport nr: 5341 objekt nr: 2693 och 2694. Avgränsningen överenskommen med Rolf Löfgren efter fältbesök i september 2006, samt efterföljande kommunikation under vintern 2006/2007.

    Visa på kartan
  • Valekleven-Ombo öar

    Naturreservat, 586 hektar

    Valekleven är en 80 meter hög horst med branta sidor åt alla håll. Den har därför använts som fornborg. Från parkeringsplatsen går en markerad stig runt toppen av Valekleven. Besökare, tänk på detta! Det är väldigt många besökare i Djäknesundet fina sommardagar. Det gör det svå…

    Visa på kartan
  • Röå alsumpskog

    Naturreservat, 489 hektar

    Visa på kartan
  • Hulta hagar

    Naturreservat, 449 hektar

    En oas av hagmark och lövskog i ett barrskogsdominerat landskap Hulta hagar utgörs i huvudsak av, precis som namnet antyder, betad hagmark med vackra och värdefulla träd. De stora och grova lövträden är viktiga för många insekter och lavar. I hagen växer också imponerande hasse…

    Visa på kartan
  • Bölskullen

    Naturvårdsområde, 353 hektar

    Bölskullen, med sitt landskap format av inlandsisen höjer sig 26 meter över omgivande flacka områden. Den anses vara en så kallad randplatå, som har avsatts i den forna Baltiska Issjön. I de lägre delarna av naturvårdsområdet finns andra deltaplan som byggdes upp när Baltiska I…

    Visa på kartan
  • Stora Röå

    Naturreservat, 338 hektar

    Visa på kartan
  • Uvviken-Kyrkogårdsön

    Naturreservat, 337 hektar

    Uvviken-Kyrkogårdsön ligger vid Vätterns nordvästra strand. Det utgörs av en kustremsa mellan Smygviken och Boviken samt Kyrkogårdsön och ett flertal mindre öar, kobbar och skär. Stränderna är branta och präglas av sprickdalar och rundhällar. Skogen består av hällmarkstallskog …

    Visa på kartan
  • Håketjärnarna

    Naturreservat, 24 hektar

    Håketjärnarna är ett Tiveden i miniatyr. Ett skogrikt och kraftigt kuperat sprickdalslandskap. Hög- sta punkten ligger 75 meter högre än Vättern, som du kan glimta mellan trädstammarna i öster. Det här är tjädermarker. Ett möte med tjädern går dig inte obemärkt förbi. Det braka…

    Visa på kartan
  • Lindberga

    Naturvårdsområde

    Lindberga är en skogsby som ligger i ett kuperat, småskaligt jordbruksområde omgivet av barrskog. Det är en höjdrygg med tunt moräntäcke eller berg i dagen. Här finns hällar med vulkaniska bergarter, till större delen olika utbrottsprodukter som aska och bomber i fast form. Den…

    Visa på kartan
  • Granvik

    Naturreservat

    Granvik som ligger i en dalgång ner mot Vättern är en av basorterna för vistelse i Tiveden. Granviksreservatet ligger utmed Vätterstranden och ägs av Karlsborgs kommun. Till långt in på 1800-talet var Granvik en industriort. Här fanns bland annat en masugn. Malmen fraktades på …

    Visa på kartan
  • Bölets ängar

    Naturreservat

    Större delen av Västergötland har gnejs som berggrund, men i nordöstra hörnet dominerar granit. Den är rik på sprickor som vid Bölet fyllts med manganmalm. Från 1600-talet bröts mangan i Bölet med en största årlig mängd på 1 500 ton (1885-95). Verksamheten är nerlagd sedan mång…

    Visa på kartan
  • Myrhulta mosse

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Karlsborgs kommun.