Hoppa till innehållet

Fakta om Kinda kommun

Kinda kommun är en kommun i södra delen av Östergötlands län. Centralort är Kisa.

Från Wikipedia-artikeln Kinda kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Östergötland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 957

+162 sedan 2014

Landareal

1 134 km²

8,8 invånare per km²

Hushåll 2025

4 717

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 797

582 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda90881078769
Döda110131122134104
Inflyttade491548498414409
Utflyttade448455467447437
Invandrade4229594063
Utvandrade1618144134
Folkökning515720−76−35

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,35 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
76
Sedan 2016
+49 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt64 %
Hyresrätt34 %
Bostadsrätt2 %
Småhus70 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri834
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst735
Utbildningsväsendet410
Handel401
Jordbruk, skogsbruk och fiske351
Byggindustri255
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik201
Civila myndigheter och försvaret188

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 472 529 · Riket 10 605 529 · Plats 215 av 290

    9 924

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 83 · Riket 17 819 · Plats 148 av 290

    −33

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,2 % · Riket 22,4 % · Plats 150 av 290

    21,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,7 % · Riket 21,1 % · Plats 85 av 290

    28,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 46,5 % · Riket 48,5 % · Plats 144 av 290

    35,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 200 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,8 % · Riket 3,1 % · Plats 269 av 290

    1,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 107 av 290

    394 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 138 av 275

    15,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 268 av 290

    72,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 276 av 290

    199

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 165 av 290

    72,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2023 · Plats 201 av 214

    18

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 97 av 210

    21 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,9 · Riket 3,0 · Plats 185 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

11 564 ton

  1. 162016: 8 632 ton
  2. 172017: 9 979 ton
  3. 182018: 9 292 ton
  4. 192019: 9 692 ton
  5. 202020: 10 101 ton
  6. 212021: 9 385 ton
  7. 222022: 9 139 ton
  8. 232023: 9 379 ton
  9. 242024: 9 877 ton
  10. 252025: 11 564 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Adlerskogs avfallsupplag

Kinda kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7––327 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Östergötlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Sofidel Sweden AB

Sofidel Sweden AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil11 564 ton––
Koldioxid, biogen30 320 ton––
Kväveoxider38 ton––
Stoft1 ton––
Kväve–747 kg–
Fosfor–71,3 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2015: 8 649 ton
  2. 2016: 8 632 ton
  3. 2017: 9 979 ton
  4. 2018: 9 292 ton
  5. 2019: 9 692 ton
  6. 2020: 10 101 ton
  7. 2021: 9 385 ton
  8. 2022: 9 139 ton
  9. 2023: 9 379 ton
  10. 2024: 9 877 ton
  11. 2025: 11 564 ton
20152025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Östergötlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Pappersbruket i Kisa

Sofidel Sweden AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2014
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil9 169 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider10 ton––
Kväve–2 ton–
Fosfor–41 kg–
AOX–219 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 8 485 ton
  2. 2008: 8 014 ton
  3. 2009: 9 374 ton
  4. 2010: 9 155 ton
  5. 2011: 9 464 ton
  6. 2012: 9 560 ton
  7. 2013: 9 550 ton
  8. 2014: 9 169 ton
20072014

Tillsyn: Länsstyrelsen i Östergötlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Kinda kommun som köpare (16)

Avtal för 279,8 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Kinda kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Horn, Hycklinge, Hägerstad, Kisa, Kättilstad, Oppeby, Tidersrum, Tjärstad och Västra Eneby. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades i området tre storkommuner: Norra Kinda (av de tidigare landskommunerna Hägerstad, Kättilstad, Oppeby och Tjärstad), Södra Kinda (av Horn och Hycklinge) samt Västra Kinda (av Kisa, Tidersrum och Västra Eneby). Samtidigt upplöstes Kisa municipalsamhälle.

Vid kommunreformen 1971 bildades, genom ombildning av de tidigare landskommunerna, kommunerna Södra Kinda, Norra Kinda och Västra Kinda, vilka 1974 sammanslogs till Kinda kommun.

Geografi

Kommunen är belägen i den södra delen av landskapet Östergötland. Den gränsar i väster till Ydre och Boxholms kommuner, i norr till Linköpings kommun, i nordost till Åtvidabergs kommun, i öster till Västerviks kommun samt i söder till Vimmerby kommun.

Topografi och hydrografi

Kommunen består till större delen av ett sprickdalslandskap med stora inslag av berg, varav de högsta når omkring 300 meter över havet. I de högre belägna delarna intas dalgångarna ofta av isälvsavlagringar i form av åsar eller deltan, så som vid Svalsjö. Detta då Östersjöns motsvarighet nådde 130–140 meter över nuvarande nivå under inlandsisens avsmältning. Området domineras av skogbevuxen moränmark men uppodlade ler­områden finns i anslutning till Åsundens sjösystem. Vallodling och betesdrift håller det gamla kulturlandskapet öppet på flera platser i kommunen, exempelvis runt Idhult öster om Åsunden. Det finns gott om sjöar och vattendrag i området exempelvis Åsunden och delar av Sommen samt Kinda kanals södra del.

Naturskydd

År 2022 fanns 36 naturreservat i Kinda kommun, varav 16 även var klassade som Natura 2000-område.

Flera av reservaten inkluderar mäktiga förkastningsbranter, däribland Valö naturreservat, Klevbergets naturreservat och Ryda naturreservat. I reservatet Trollegater ligger en av Sveriges största urbergsgrottor som inkluderar ett system av gångar som är omkring hundra meter långt. Andra reservat, så som Hallstads ängar, utgörs av ängsmark. I Hallstads ängar fall, lindänge.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i sex församlingar – Horns församling, Hycklinge församling, Kisa församling, Rimforsa församling, Tidersrums församling och Västra Eneby församling.

Från 2016 indelas kommunen i följande distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Horn, Hycklinge, Hägerstad, Kisa, Kättilstad, Oppeby, Tidersrum, Tjärstad och Västra Eneby.

Styre

Efter valet 2010 styrde en regnbågskoalition bestående av Centerpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Moderaterna. Partierna samlade 21 av 35 mandat.

2014 års val ledde till maktskifte och Socialdemokraterna fick då för första gången på 12 år styra kommunen. Detta i en ny blocköverskridande koalition med Kristdemokraterna och Moderaterna. En ny koalition bildades efter valet 2018. Då mellan Centerpartiet, Landsbygdspartiet oberoende, Liberalerna och Socialdemokraterna. Ett år senare beslutade dock Centerpartiet tillsammans med Liberalerna och Socialdemokraterna att utesluta Landsbygdspartiet från samarbetet. Detta då "företrädare för LPo offentligt inte ska ha varit lojala mot gemensamt fattade beslut" och att "LPo ska ha brutit mot koalitionens värdegrund och interna arbetssätt".

Under mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Moderaterna, Socialdemokraterna och Kristdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen har nio ordinarie ledamöter. Mandatperioden 2022 till 2026 tillhör två ledamöter vardera Socialdemokraterna och Moderaterna medan Sverigedemokraterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna, Landsbygdspartiet och Vänsterpartiet har en ledamot vardera.

Näringsliv

Jord- och skogsbruk liksom små och medelstora industrier och serviceföretag dominerade det lokala näringslivet i början av 2020-talet. Bland industrier märks pappersindustrin Sofidel Sweden AB, tidigare Swedish Tissue och el-, elektronik- och mekanikföretaget Rimaster Electrosystem AB Största arbetsgivare var dock kommunen själv med 747 årsarbetare år 2020.

= Transporter =

Riksväg 34 genomkorsar kommunen från söder till norr och passerar genom centralorten. Även länsväg 134 genomkorsar kommunen, denna från sydväst till nordöst. Länsväg 135 går genom sydöstra delen av kommunen. Järnvägen Linköping–Hultsfred(–Kalmar) genomkorsar kommunen med station i Kisa.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 896 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 215:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

År 2022 fanns 520 fornlämningar, som hittats i Kinda kommun, registrerade hos Riksantikvarieämbetet. Bland dessa Gravfältet i Gumhem, som Länsstyrelsen beskriver som "ett av de vackraste i Östergötland".

År 2020 fanns tre byggnadsminnen i kommunen – Kölefors vaddfabrik, Lokstallet i Kisa och Ramshults loftbod.

Sport

Tolvmannabacken är en mountainbikeanläggning i Kisa, som tidigare även användes som skidanläggning. Bland idrottsföreningar i kommunen märks Rimforsa IF.

Från Wikipedia-artikeln Kinda kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Kinda kommun

  • Råberga

    Vattenskyddsområde, 23 851 hektar

    Visa på kartan
  • Viggeby

    Naturreservat, 638 hektar

    Visa på kartan
  • Sommenäs

    Naturreservat, 284 hektar

    beslut om bildande av nytt naturreservat

    Visa på kartan
  • Hanekulla

    Naturreservat, 184 hektar

    Visa på kartan
  • Tempelkullen

    Naturreservat, 142 hektar

    Tempelkullen hyser en mycket artrik hävdgynnad flora och ett mycket värdefullt trädbestånd med gamla och grova, ihåliga ekar samt andra äldre lövträd. Såväl floran som träden vittnar om mycket lång tids kontinuerlig hävd vilken även skapat en ur landskapssynpunkt vacker naturmil…

    Visa på kartan
  • Valö

    Naturreservat, 123 hektar

    Visa på kartan
  • Bråtberget

    Naturreservat, 94 hektar

    Visa på kartan
  • Svalgölenbranten

    Naturreservat, 74 hektar

    Svalgölenbrantens södra del ligger i Kinda kommun, ca 15 km nordväst om Kisa kyrka och utgörs av ett berg som är 210 m ö h och med en höjdstigning på ca 85 m. Östsluttningarna som delvis är blockrika, domineras av gammal granskog där lövinslaget är stort i de nedersta delarna i …

    Visa på kartan
  • Lillören

    Naturreservat, 61 hektar

    Området som berörs av utvidgningen består av ett område på cirka 4 hektar som 2014 registrerades som ett objekt med naturvärde av Skogsstyrelsen. Området består av en sydvänd bergbrant med gammal skog. På berget och i branten dominerar tall. Uppe på berget finns tallskog med sto…

    Visa på kartan
  • Hallstad ängar

    Naturreservat, 60 hektar

    Visa på kartan
  • Fagerhults lövskog

    Naturreservat, 50 hektar

    Naturreservatsbeslut

    Visa på kartan
  • Klevberget

    Naturreservat, 41 hektar

    Beslut om naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.