Hoppa till innehållet

Fakta om Lekebergs kommun

Lekebergs kommun är en kommun i Örebro län i landskapet Närke. Centralort är Fjugesta.

Från Wikipedia-artikeln Lekebergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

8 606

+1 243 sedan 2014

Landareal

465 km²

18,5 invånare per km²

Hushåll 2025

3 793

2,26 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 005

582 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda110921027774
Döda6971659578
Inflyttade539586589323426
Utflyttade357523481468435
Invandrade2449332854
Utvandrade84211740
Folkökning238131153−1500

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,32 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
55
Sedan 2016
+50 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt71 %
Hyresrätt24 %
Bostadsrätt4 %
Småhus80 %
Flerbostadshus14 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst596
Utbildningsväsendet331
Byggindustri300
Transport- och magasineringsföretag241
Jordbruk, skogsbruk och fiske201
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik158
Handel153
Tillverkningsindustri143

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 239 av 290

    8 608

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 108 av 290

    2

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 15 av 290

    26,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 221 av 290

    21,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 103 av 290

    39,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 203 av 290

    21,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 268 av 290

    1,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 55 av 290

    409 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 138 av 275

    15,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 147 av 290

    81,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 215 av 290

    209

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 75 av 290

    77,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 77 av 80

    21,5

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 1 av 211

    71 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 148 av 290

    0,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 12 av 287

    87 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (3)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Hagifa AB

Hagifa AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak4 ton

Tillsyn: Sydnärkes miljö- och byggnämnd. Mer hos Naturvårdsverket

Hidinge Gård

Hidinge Gård AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak7 ton

Tillsyn: Sydnärkes miljö- och byggnämnd. Mer hos Naturvårdsverket

Hebergs Kycklinguppfödning

Hagifa AB, Djurhållning

Utsläpp 2007
ÄmneTill luft
Ammoniak4 ton

Tillsyn: Sydnärkes miljö- och byggnämnd.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Lekebergs kommun som köpare (4)

Avtal för 39,4 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Lekebergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Edsberg, Hackvad, Hidinge, Knista, Kräcklinge, Kvistbro och Tångeråsa. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades tre "storkommuner" i området: Lekeberg (av de tidigare kommunerna Edsberg, Hackvad, Hidinge, Knista och Kräcklinge), Svartå (av Kvistbro, Nysund och Skagershult) samt Viby (av Tångeråsa och Viby).

Vid utgången av 1962 upplöstes Fjugesta municipalsamhälle. År 1965 uppgick Viby landskommun i Hallsbergs köping. Två år senare införlivades en del ur köpingen (Tångeråsa församling) samt en del ur då upplösta Svartå landskommun (Kvistbro församling) i Lekebergs landskommun.

Vid kommunreformen 1971 uppgick Lekebergs landskommun i Örebro kommun. Lekebergs kommun bildades den 1 januari 1995 genom en utbrytning ur Örebro kommun, av det området som före 1971 bildade Lekebergs landskommun, och som åren 1983–1994 utgjorde Lekebergs kommundelsnämnd i Örebro kommun.

Geografi

Kommunen ligger i södra delen av Örebro län, och gränsar i söder till kommunerna Hallsberg och Laxå, i väster till Degerfors, i nordväst till Karlskoga, i nordost till Örebro samt i öster till Kumla kommun.

Topografi och hydrografi

I kommunens landskap möts gamla kulturbygder på slätten i öster och dramatiska vildmarksterränger i nordväst. Kilsbergen bjuder på blockrika skogar och småsjöar, med Garphyttans nationalpark på dess sluttning i norr. Bergens graniter och järnmalmsförande gnejser skiljs av branta stup från Närkeslättens sedimentbergarter i öst. Klapperstrandvallar flankerar områdets högsta kustlinje vid 160 meter över havet. Forntida sjöbottnar har gett upphov till slättlandets bördiga lerjordar, med åkermark även kring Hackvad i sydöst. Skagershultamossen i sydväst står som en av södra Sveriges största högmossar, med både exploaterade och orörda områden.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i två församlingar: Edsbergs församling och Knista församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i sju distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Edsberg, Hackvad, Hidinge, Knista, Kräcklinge, Kvistbro och Tångeråsa.

Styre

Fram till 2000 styrdes kommunen av en koalition av Socialdemokraterna och Centerpartiet. Samarbetet upphörde och därefter styrdes kommunen 2000–2010 av en allians av Moderaterna, Socialdemokraterna, Folkpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet som ställde Centerpartiet i opposition.

Vid kommunalvalet 2006 fick Sverigedemokraterna ett mandat, men mandatet blev obesatt eftersom ingen kommunmedborgares namn stod på partiets valsedlar.

Under mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Centerpartiet, Moderaterna, Kristdemokraterna och Folkpartiet. Efter valet 2014 fortsatte samarbetet och Miljöpartiet tillkom. Efter valet 2018 tillträdde en ny majoritetskoalition mellan Centerpartiet och Socialdemokraterna.

Efter valet 2022 bildade Moderaterna, Kristdemokraterna, Framtidspartiet, Liberalerna och Vänsterpartiet ett majoritetsstyre. Kommunstyrelsens ordförande tillhör för första gången Moderaterna. Efter att Liberalerna lämnade majoriteten hösten 2023 styrs kommunen i ett minoritetsstyre.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter, varav Moderaterna har 3, Kristdemokraterna 1, Framtidspartiet 1, Vänsterpartiet 1, Socialdemokraterna 3, Centerpartiet 2, Liberalerna 1 och Sverigedemokraterna 1 (numera besatt av politisk vilde).

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av Europaväg 18 och länsväg 204. Genom nordvästra delen av kommunen går Bergslagsleden.

= Befolkningsutveckling =

Lekebergs kommun hade den högsta summerade fruktsamheten för år 2010, 3,08 för kvinnor och 2,78 för män vilket var 55 respektive 52 procent högre än riksgenomsnittet.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 379, eller 5,15 % av befolkningen (hela befolkningen: 7 363 den 31 december 2014). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 321, eller 4,57 % av befolkningen (hela befolkningen: 7 027 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Lekebergs kommun 7 363 personer. Av dessa var 319 personer (4,3 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Från Wikipedia-artikeln Lekebergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Lekebergs kommun

  • Skagershultsmossen

    Naturreservat, 1 025 hektar

    Visa på kartan
  • Jönsaskogen

    Naturreservat, 418 hektar

    Jönsaskogens främsta bevarandevärden utgörs av dess naturskogsstrukturer liksom kontinuitetskvaliteterna i trädskikt och beståndsklimat. Jönsaskogen utgör en del av ett större sammanhängande naturskogsartat skogsområde med stor rikedom av bl.a. fuktkrävande kryptogamer. Områdets…

    Visa på kartan
  • Trehörningen

    Naturreservat, 301 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Dunderklintarna

    Naturreservat, 256 hektar

    Visa på kartan
  • Botåsen

    Naturreservat, 185 hektar

    Visa på kartan
  • Ugglehöjden

    Naturreservat, 149 hektar

    Länsstyrelsens beslut om utvidgning av naturreservatet Ugglehöjden i Lekebergs kommun samt beslut om nya föreskrifter för naturreservatet m.m.

    Visa på kartan
  • Garphyttan

    Nationalpark, 111 hektar

    Visa på kartan
  • Storsjögångan

    Naturreservat, 87 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Klunkhytte skans

    Naturreservat, 78 hektar

    Visa på kartan
  • Kungshall

    Naturreservat, 72 hektar

    Naturvärden Bergsplatå samt sluttningar med äldre barrnaturskog. Skogen i objektets södra delar består av kalkbarrskog av hög bonitet samt hyser ett litet rikkärr. Detta område är extremt artrikt med avseende på rödlistade svampar, t ex gul taggsvamp, svart taggsvamp, inte mins…

    Visa på kartan
  • VA-Jönsaskogen utvidgning

    Naturreservat, 67 hektar

    Naturvärden Jönsaskogen utgör ett större sammanhängande naturskogsartat skogsområde med stor rikedom av bl.a. fuktkrävande kryptogamer. Inslaget av kalkpåverkan är stor särskilt i södra delen där lövinslaget är större än i de barrskogsdominerade norra delarna. Svampfloran är my…

    Visa på kartan
  • Håvesta ekhage

    Naturreservat, 60 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.