Hoppa till innehållet
Courthouse in Mellerud, Dalsland, Sweden
Foto: Bengt Oberger, CC BY-SA 4.0

Fakta om Melleruds kommun

Melleruds kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Älvsborgs län. Centralort är Mellerud.

Från Wikipedia-artikeln Melleruds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 052

+116 sedan 2014

Landareal

516 km²

17,5 invånare per km²

Hushåll 2025

4 397

2,05 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 403

597 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9182898266
Döda138132121147109
Inflyttade478507537403351
Utflyttade474506516467424
Invandrade80871008754
Utvandrade3633345651
Folkökning2−44−5−98−113

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,45 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
86
Sedan 2016
+47 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Melleruds kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt5 %
Småhus70 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst641
Handel425
Tillverkningsindustri402
Jordbruk, skogsbruk och fiske398
Utbildningsväsendet385
Byggindustri351
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik194
Enheter för kultur, nöje och fritid163

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 229 av 290

    9 038

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 127 av 290

    −14

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 197 av 290

    20,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 67 av 290

    29,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 221 av 290

    30,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 46 av 290

    22,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 182 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 277 av 290

    360 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 3 av 275

    17,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 51 av 290

    88,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 159 av 290

    72,7 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 162 av 180

    23,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 69 av 211

    28 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 222 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2009

11 940 ton

  1. 072007: 21 ton
  2. 082008: 28 935 ton
  3. 092009: 11 940 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Melleruds kommun som köpare (8)

Avtal för 29,8 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (34)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Melleruds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bolstad, Dalskog, Erikstad, Grinstad, Gunnarsnäs, Holm, Järn, Skållerud och Ör. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Melleruds köping bildades 1908 genom en utbrytning ur Holms landskommun. Landskommunen införlivades sedan i köpingen, en del 1921 och resten 1952.

Vid kommunreformen 1952 bildades ett antal storkommuner i området: Bolstad (av de tidigare kommunerna Bolstad, Erikstad och Grinstad), Kroppefjäll (av Dalskog, Gunnarsnäs och Ör) samt Skållerud (oförändrad). Samtidigt uppgick landskommunerna Holm och Järn i Melleruds köping.

1969 införlivades Skålleruds, Bolstads och Kroppefjälls landskommuner i köpingen. Melleruds kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Melleruds köping.

Geografi

Kommunen är belägen vid Vänerns västra strand i den östra delen av landskapet Dalsland. Melleruds kommun gränsar i nordväst till Bengtsfors kommun, i norr till Åmåls kommun, i söder till Vänersborgs kommun och i väster till Färgelanda kommun, alla i före detta Älvsborgs län. I öster har kommunen en maritim gräns till Lidköpings kommun i före detta Skaraborgs län.

Topografi och hydrografi

Gnejs, kvartsit och skiffer utgör berggrunden i västra delen av kommunen. Genom att berggrunden veckats och förkastningar bildats karaktäriseras landskapet av långsträckta höjdryggar och djupt nedskurna berggrundsraviner. Det har även påverkat sjösystemens riktning.

Norra delen av Dalboslätten utgör kommunens östra del som består av en flack urbergsslätt. Slätten är i huvudsak klädd med leriga, uppodlade sediment, i vilka Holmsån och Dalbergsån har ett meandrande lopp. Moränryggen Hjortens udde i Vänern är det tydligaste beviset på de det parti av de mellansvenska ändmoränerna som löper genom kommunen. Kusten är delvis klippig med en mindre skärgård i norr.

Naturskydd

År 2023 fanns 14 naturreservat i Melleruds kommun. Som exempel kan nämnas Årbolsfjället vid sjön Näsölen. Området är primär bevisen med naturskog. Där trivs åtminstone 15 rödlistade arter, däribland stor klipptuss, grön sköldmossa, vedtrappmossa, klosterlav, västlig njurlav och blylav. Ett annat exempel är Forsbo vid Upperuds sluss. Reservatet omfattar både en del av Dalslands kanal och skogsmark. I reservatet förekommer ett 80-tal rödlistade arter, däribland hällebräcka, trollsmultron och en mängd orkidéer.

Administrativ indelning

Från 2016 indelas kommunen istället i följande distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna:

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen som tillsammans samlade 20 av 41 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 tillträdde en blocköverskridande koalition bestående av de två största partierna, Socialdemokraterna och Centerpartiet. De samlade 17 av de då 31 mandaten i kommunfullmäktige. De efterträddes av en ny konstellation som utgjordes av de sex partierna Centerpartiet, Kommunpartiet i Mellerud, Kristdemokraterna, Liberalerna, Miljöpartiet och Moderaterna.

Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av en koalition bestående av Kommunpartiet i Mellerud, Kristdemokraterna och Moderaterna. Koalitionens stödparti är Sverigedemokraterna.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Karl-Erik Johansson, Centerpartiet, 1 januari 1971–1982 Gunnar Gustafsson, Centerpartiet, 1982–april 1984 Anders Jansson, Centerpartiet, 1984–november 1990 Lennart Karlsson, Centerpartiet, 1990–2002 Robert Svensson, Centerpartiet, 2003–2014 Tommy Johansson, Socialdemokraterna, 2015–2018 Morgan E. Andersson, Centerpartiet, 1 januari 2019–31 december 2022 Ludwig Mossberg, Moderaterna, 1 januari 2023–

Näringsliv

Området som utgör Mellerud kommun har en lång tradition av bruk, främst förknippade med Upperuds järnbruk som grundades 1674 och Håfreströms AB som grundades 1880. I början av 2020-talet dominerades industrisektorn av företagen Emballator Mellerud Plast AB, Daloc Shelter AB (skyddsrum) och Hellbergs Dörrar i Mellerud AB.

= Transporter =

I nord-sydlig riktning genomkorsas kommunen av E45 varifrån länsväg 166 tar av åt nordväst i Mellerud. I nord-sydlig riktning genomkorsas kommunen också av järnvägen Norge/Vänerbanan som trafikeras av SJ:s och Tågabs fjärrtåg. Enda stationen finns i Mellerud. Dalslands kanal har sin början i kommunens norra delar med akvedukten i Håverud.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 059 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 229:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Ekholmens herrgård från slutet av 1700-talet med café och gårdsbutik, Dals Rostock.

Från Wikipedia-artikeln Melleruds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Melleruds kommun

  • Vänern (Vita Sandar)

    Vattenskyddsområde, 3 004 hektar

    Visa på kartan
  • Slättfjällsmossarnas naturreservat

    Naturreservat, 644 hektar

    Kroppefjäll är en högplatå med delvis kalkhaltig berggrund. Naturvärderna består främst av de stora mykomplexen med stora, öppna mosseytor och mindre områden med fattigkärr. På grund av dalformationens kalkpåverkan finns bitvis rikare miljöer. En hel del sjöar och tjärnar finns…

    Visa på kartan
  • Forsbo

    Naturreservat, 268 hektar

    Området uppvisar höga naturvärden, både som ett stort område med stora värden i den lövdominerade skogsmarken men också genom förekomst av tidigare betespräglade miljöer som beteshagar. Området berörs av värdetrakt för Vitryggig hackspett. Landskapligt ligger området i den s.k …

    Visa på kartan
  • Ryr

    Naturreservat, 103 hektar

    Visa på kartan
  • Årbolsfjället

    Naturreservat, 65 hektar

    I Årbolsfjällets mäktiga branter ned mot sjön Näsölen finns naturskogar där många rödlistade arter trivs. Naturvärdena består i en artrik och skyddsvärd flora med sammanlagt minst 15 rödlistade arter. Eftersom vissa delar är mycket branta har skogen inom dessa områden fått utve…

    Visa på kartan
  • Amundsrud

    Naturreservat, 50 hektar

    Amundsruds naturreservat gränsar till på sjön Åklångs sydligaste strand och ligger granne med Rannebergets naturreservat. Ca 3 km norr om reservatet ligger Håverud. Amundsrud med sina lövrika skogar omfattas delvis av natura 2000 Fågeldirektivet (SPA) med syfte att bevara eller …

    Visa på kartan
  • Stora Liane

    Naturreservat, 37 hektar

    En stor del av området utgörs av en ca 17 ha stor nyckelbiotop som har anmälts för avverkning.Nyckelbiotopen utgörs av en ca 300 år gammal talldominerad skog, huvudsakligen hällmarkstallskog och mer högvuxen blåbärstallskog. Enligt Skogsstyrelsens bedömning "den finaste tallbio…

    Visa på kartan
  • Mörttjärn

    Naturreservat, 28 hektar

    I Dals Rostock ca 9 km väst om Mellerud omkring sjön Mörttjärn ligger Mörttjärns naturreservat. Området gränsar till det gamla sanatorieområdet. Naturreservatet ligger tätortsnära med en mängd strövstigar i området. Området ingår i Dalformationens södra del. Ryggar sträcker si…

    Visa på kartan
  • Svarvaretorpets

    Naturreservat, 18 hektar

    Inom området växer Sveriges största bestånd av ormbunken uddbräken. Ormbunken är mycket sällsynt i landet. Arten växter på kvarts-kalkskiffern och längst i öster även på kvartsitbädd. Skogen inom naturreservatet är så kallad ängsgranskog. Denna skogstyp finns i Västsverige ino…

    Visa på kartan
  • Norra Båsane

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Ranneberget

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Kroppefjäll

    Naturreservat

    Området utgör en del av Kroppefjälls vidsträckta högplatå belägen på en genomsnittlig höjd av ca 200 möh. Bergets centrala och mycket plana område som benämns Slättfjälla utgör en stor del av det skyddade området. De två domänreservaten från 1960 utgör kärnan i området. Berggru…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Melleruds kommun.