Hoppa till innehållet
Munkedals kommunhus.
Foto: SiriusA, Public domain

Fakta om Munkedals kommun

Munkedals kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Göteborgs och Bohus län. Centralort är Munkedal.

Från Wikipedia-artikeln Munkedals kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 354

+111 sedan 2014

Landareal

637 km²

16,2 invånare per km²

Hushåll 2025

4 917

2,08 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 533

631 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda951051008078
Döda131111139130113
Inflyttade651609542495436
Utflyttade552601548535538
Invandrade6855554639
Utvandrade1516233251
Folkökning696−10−76−148

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,95 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
104
Sedan 2016
+60 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Munkedals kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt65 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt5 %
Småhus71 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst631
Handel607
Utbildningsväsendet537
Tillverkningsindustri520
Byggindustri428
Civila myndigheter och försvaret209
Jordbruk, skogsbruk och fiske207
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik192

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 211 av 290

    10 272

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 205 av 290

    −82

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 153 av 290

    21,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 127 av 290

    26,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 228 av 290

    29,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 10 av 290

    23,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 201 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 168 av 290

    384 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 91 av 275

    15,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 224 av 290

    77,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 209 av 290

    210

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 105 av 290

    75,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 44 av 80

    57,9

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 145 av 211

    13 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 250 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (4)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2022

21 433 ton

  1. 182018: 50 ton
  2. 192019: 47 495 ton
  3. 202020: 25 193 ton
  4. 212021: 27 897 ton
  5. 222022: 21 433 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Arctic Paper Munkedals AB

Arctic Paper Munkedal AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider31 ton––
Fosfor–310 kg–
BOD7–16 ton–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2020: 25 193 ton
  2. 2021: 27 897 ton
  3. 2022: 21 433 ton
20202022

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001:2015 , EMAS 1221/2009, ISO 9000:2015, ISO 50001:2018. Mer hos Naturvårdsverket

Arctic Paper Munkedal AB

Arctic Paper Munkedal AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2019
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil47 495 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider27 ton––
Fosfor–267 kg–
AOX–336 kg–
BOD7–17 ton–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2018: 50 ton
  2. 2019: 47 495 ton
20182019

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001:2015 , EMAS 1221/2009, ISO 9000:2015, ISO 50001:2018.

Hästeskeds avfallsanläggning

Rambo AB, 90.30 Mellanlagring av avfall

Utsläpp 2019
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,004 kg–
Bly–0,008 kg–
Kadmium–0,001 kg–
Kväve–213 kg–
Fosfor–1,78 kg–
Arsenik–0,014 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001.

Arctic Paper Munkedal

Arctic Paper Munkedal AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider13 ton––
Fosfor–520 kg–
BOD7–27 ton–
Nickel55 kg––
Zink–25,8 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001:2015 , EMAS 1221/2009, ISO 9000:2015, ISO 50001:2018.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Munkedals kommun som köpare (12)

Avtal för 291 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (30)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Munkedals kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bärfendal, Foss, Hede, Håby, Krokstad, Sanne, Svarteborg och Valbo-Ryr. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades fyra "storkommuner" i området: Munkedal (av de tidigare kommunerna Foss och Håby), Svarteborg (av Bärfendal och Svarteborg), Sörbygden (av Hede, Krokstad och Sanne) samt Ödeborg (av Torp och Valbo-Ryr och Ödeborg).

1967 tillfördes Munkedals landskommun en del ur den upplösta Ödeborgs landskommun (Valbo-Ryrs församling). Munkedals kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Munkedals landskommun. 1974 införlivades Svarteborgs och Sörbygdens kommuner.

Geografi

Kommunen är belägen i de mellersta delarna av landskapet Bohuslän, med en mindre del, Valbo-Ryrs distrikt, i Dalsland. I nord-sydlig riktning rinner Örekilsälven med utlopp i Saltkällefjorden, en inre flik av Gullmarsfjorden. Av de Bohuslänskommuner som har kust mot Skagerrak är Munkedals kommun därmed den som har kortast sträcka. Kommunen gränsar i väster till Lysekils kommun, Sotenäs kommun och Tanums kommun i före detta Göteborgs och Bohus län. I norr finns Dals-Eds kommun och i öster Färgelanda kommun i före detta Älvsborgs län. I söder finns Uddevalla kommun i före detta Göteborgs och Bohus län.

Topografi och hydrografi

Större delen av kommunen är skogsbygd med ett antal större och mindre sjöar. Största sjö är Kärnsjön som ligger ungefär mitt i kommunen. Den sydvästra delen är jordbruksbygd. Större delen av landskapet är kuperat. Från nordväst mot sydost löper Berghemsmoränen. I norr ligger Kynnefjäll med kommunens högsta punkt, Vaktarekullen, 207 meter över havet Bohusläns näst största älv, Örekilsälven, känd för sitt laxfiske, rinner genom centralorten. Den mynnar ut i Saltkällefjorden som är en del av Gullmarsfjorden.

Styre

Mandatperioden 2006–2010 utgjordes den styrande majoriteten av Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Kommunal Samverkan med Folket I Focus. Efter valet 2010 tog Socialdemokraterna och Centerpartiet över styret. Under mandatperioden 2014–2018 tillkom Miljöpartiet i styret. Efter valet 2018 kom kommunen att styras i minoritet av Moderaterna och Liberalerna, med ett valtekniskt samarbete med Sverigedemokraterna. Mandatperioden 2022–2026 styrs Munkedal av Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna.

Näringsliv

Tillverkningsindustrin är den dominerande näringsgrenen i kommunen, med Arctic Paper Munkedals AB som det största enskilda företaget. Utöver tillverkningsindustrin är varuhandel, jord- och skogsbruk, restaurang-, hotell- och konferensverksamhet samt offentlig förvaltning också betydande för ekonomin i kommunen.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av E6 och Bohusbanan från nordväst mot sydöst. Bohusbanan trafikeras av regiontågen Västtågen mellan Göteborg, Uddevalla och Strömstad med stopp vid Munkedal, Dingle och Hällevadsholm. Från Dingle utgår tre länsvägar, Länsväg 163 åt nordväst, Länsväg 165 norrut och Länsväg 174 åt väster. Länsväg 162 går från Munkedal och västerut mot Lysekil.

Kulturarv

I kommunen återfinns lämningar från olika tidsepoker som sträcker sig tillbaka till &&&&&&&&&&012000.&&&&&012 000 år sedan, då inlandsisen började dra sig tillbaka. Stenålderslämningar kan bland annat observeras på platser som Hensbacka, medan de unika hällristningarna i Lökeberg är från bronsåldern. Från järnåldern återfinns gravfält vid Stenehed, och från den norska medeltiden finns spår av kung Eystein och källan i Foss, samt birkebeinerna och kung Sverre i Sörbo. Historiska händelser såsom kung Rane och den brända borgen i Svarteborg, samt munkarnas ankomst för att fiska lax och bedriva jordbruk vid Örekilsälven, är också en del av områdets historia. Därutöver kan man finna spår av krigen med Norge och Danmark under 1500-1700-talen, inklusive det så kallade "Tyttebärskriget", samt industrialiseringens påverkan på området.

Från Wikipedia-artikeln Munkedals kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Munkedals kommun

  • Bottnafjorden och Tosterödsvattnet

    Landskapsbildsskyddsområde, 4 461 hektar

    Visa på kartan
  • Kynnefjäll B

    Naturreservat, 1 533 hektar

    Kynnefjäll är ett platåområde som begränsas av Bullaresjöarnas sänka i väster och Örekilsälvens dalgång i öster. Den mycket jordfattiga platån genombryts av parallella sprickdalar med vattendrag och på många ställen långsmala sjöar. Skogsallmänningen är ett viktigt dokument över…

    Visa på kartan
  • Kynnefjäll A

    Naturreservat, 641 hektar

    Kynnefjäll är ett platåområde som begränsas av Bullaresjöarnas sänka i väster och Örekilsälvens dalgång i öster. Den mycket jordfattiga platån genombryts av parallella sprickdalar med vattendrag och på många ställen långsmala sjöar. Skogsallmänningen är ett viktigt dokument över…

    Visa på kartan
  • Örekilsälven

    Naturreservat, 195 hektar

    Örekilsälven är ett imponerande vattendrag. Från Kärnsjön i norr strömmar vattnet i rakt sydlig riktning genom ett lövklätt ravinlandskap. Älven strålar lite längre ner samman med Munkedalsälven, passerar så småningom Munkedals tätort, för att ett par kilometer senare förenas me…

    Visa på kartan
  • Harkerudssjöns gammelskog

    Naturreservat, 154 hektar

    Områdets värde ligger främst i skogarna som är fria från påverkan av det moderna skogsbruket. Här finns en av de från biologisk mångfaldssynpunkt finaste barrskogsmiljöerna i Bohuslän med bl a lunglav, purpurmylia, stor aspticka, blylav, västlig njurlav, stubbtrådsmossa mm och e…

    Visa på kartan
  • Malevattnet

    Naturreservat, 148 hektar

    Malevattnet ligger i ett platå- och sprickdalslandskap. Naturreservatet är uppdelat i fyra delområden med gammal barrskog, främst hällmarkstallskog, och en del surdråg. Närheten till naturreservatet Kynnefjäll gör att Malevattnet ingår i ett stort område av vildmarkskaraktär. M…

    Visa på kartan
  • Kviström

    Naturreservat, 21 hektar

    Reservatet ligger på östsidan av Örekilsälvens dalgång alldeles intill Munkedals samhälle och består av Klevabergets rasbrant mot väster. Från de högsta partierna erbjuds en storslagen utsikt över dalgången. Bergets högsta punkt når 104 meter över havet. Klevabäcken störtar sig…

    Visa på kartan
  • Södra Harska

    Naturreservat, 16 hektar

    Visa på kartan
  • Gunnarsbo

    Naturreservat, 8,2 hektar

    Gunnarsbo ligger i Örekilsälvens dalgång, sydost om Hedekas. Naturreservatet utgörs av en grusavlagring som är skyddad för sina geologiska värdens skull.

    Visa på kartan
  • Bredmossen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Vågsäter

    Naturreservat

    Vågsäter naturreservat utgörs av en grusavlagring, som har stora geologiska värden. Det ligger vid Viksjön öster om Munkedal. Avlagringen ligger vid änden av Viksjön, där den delar dalgången som en barriär. Den har betydelse för tolkningen av den senaste nedisningen och israndl…

    Visa på kartan
  • Vågsäter bokskog

    Naturreservat

    Vågsäter bokskog är belägen på en östsluttning cirka en kilometer söder om gården Vågsäter i Valbo-Ryr. Skogen är med största sannolikhet spontan och som sådan landets nordligaste belägna. Bokskogen har inte skötts i skoglig mening och har många förmultnade eller stående döda tr…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Munkedals kommun.