Hoppa till innehållet
The river Henån passes through the locality of Henån, which is the seat of Orust Municipality at the west coast of Sweden. Orust is the third biggest island in Sweden, some 60 kilometres (approximatel...
Foto: Västgöten (Harri Blomberg), CC BY-SA 3.0

Orusts kommunvapen Fakta om Orust kommun

Kommunvapnet kommer från Wikimedia Commons. Sidan drivs inte av kommunen.

Orusts kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Göteborgs och Bohus län. Centralort är Henån.

Från Wikipedia-artikeln Orusts kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

15 352

+298 sedan 2014

Landareal

389 km²

39,5 invånare per km²

Hushåll 2025

7 322

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

9 776

637 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda115142113101106
Döda199169186187178
Inflyttade932937812653766
Utflyttade755887717700710
Invandrade9697849199
Utvandrade3546364263
Folkökning973070−8219

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
3,35 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
164
Sedan 2016
+44 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Orust kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt74 %
Hyresrätt21 %
Bostadsrätt5 %
Småhus80 %
Flerbostadshus14 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst966
Handel737
Tillverkningsindustri673
Byggindustri668
Utbildningsväsendet630
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik419
Civila myndigheter och försvaret263
Transport- och magasineringsföretag241

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 154 av 290

    15 363

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 102 av 290

    11

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 258 av 290

    19,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 16 av 290

    32,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 120 av 290

    37,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 104 av 290

    22,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 263 av 290

    1,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 63 av 290

    406 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 91 av 275

    15,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 35 av 290

    89,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 51 av 290

    231

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 107 av 290

    75,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 91 av 180

    53,7

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 29 av 211

    38 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 145 av 290

    0,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (7)

  • Ängås skola F-6Kommunal · Rödsvägen 12, SVANESUND
  • Ellös skolaKommunal · Ellösvägen 1, Ellös
  • Henåns skola F-6Kommunal · Skolvägen 1, HENÅN
  • Orust MontessoriskolaFristående · Kaprifolvägen 24-26, Henån
  • SolskolanFristående · Kockhed 830, Orust
  • Stensbo skolaFristående · Stensbo 155, Hälleviksstrand
  • Varekils skolaKommunal · Rönnbärsvägen 1, Varekil

Grundskola (10)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (9)

  • Ängås skola F-6Kommunal · Rödsvägen 12, SVANESUND
  • ÄnggårdenKommunal · Kvarnvägen 2, Mollösund
  • Anpassad grundskolaKommunal · Skolvägen 1, Henån
  • Ellös skolaKommunal · Ellösvägen 1, Ellös
  • Henåns skola F-6Kommunal · Skolvägen 1, HENÅN
  • Orust MontessoriskolaFristående · Kaprifolvägen 24-26, Henån
  • SolskolanFristående · Kockhed 830, Orust
  • Stensbo skolaFristående · Stensbo 155, Hälleviksstrand

Komvux (1)

  • KomvuxKommunal · Skolvägen 1, Henån

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Månsemyrs avfallsanläggning

Orust kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,0003 kg–
Bly–0,036 kg–
Kadmium–0,0025 kg–
Kväve–876 kg–
Fosfor–6,8 kg–
Arsenik–0,08 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Mer hos Naturvårdsverket

Månsemyrs deponi- och återvinning

Orust kommun, Deponering

Utsläpp 2024
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0 kg–
Bly–0,03 kg–
Kadmium–0 kg–
Kväve–2 ton–
Fosfor–5,6 kg–
Arsenik–0,1 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län.

Månsemyrs deponi- och återvinn

Orust kommun, Deponering

Utsläpp 2010
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,004 kg–
Bly–0 kg–
Kadmium–0,004 kg–
Kväve–2 ton–
Fosfor–8,9 kg–
Arsenik–0,08 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län.

Månsemyrs deponi- och återvinningsanläggning

Orust kommun, Deponering

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,0003 kg–
Bly–0,03 kg–
Kadmium–0,003 kg–
Kväve–2 ton–
Fosfor–4,3 kg–
Arsenik–0,11 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Orust kommun som köpare (34)

Avtal för 416,6 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (27)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Orust kommun

Namn

Kommunfullmäktige på Orust tog 1993 ett beslut om att skriva kommunnamnet som "Orust kommun", alltså utan genitiv-s. Beslutet står i strid både med allmänna grammatiska regler och med statliga beslut vid kommunens bildande. Kommunnamnet hade understundom skrivits så sedan bildandet av kommunen och förespråkarna ansåg därför att man fastställde en redan befintlig praxis.

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Gullholmen, Käringön, Långelanda, Mollösund, Morlanda (del av), Myckleby, Röra, Stala, Tegneby och Torp. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Morlanda landskommun minskades 1892 när Skaftö landskommun utbröts

I området fanns följande municipalsamhällen: Mollösund (29 januari 1886–31 december 1970), Gullholmen (29 januari 1886–31 december 1959), Hälleviksstrand (29 januari 1886–31 december 1959), Käringön (29 september 1886–31 december 1959), Ellös (30 november 1893–31 december 1959), Edshultshall (18 november 1910–31 december 1956), Stocken (18 november 1910–31 december 1959).

Vid kommunreformen 1952 bildades i området de tre storkommunerna Morlanda (av de tidigare kommunerna Gullholmen, Käringön, Mollösund och Morlanda), Myckleby (av Långelanda och Myckleby och Torp) och Tegneby (av Röra och Stala och Tegneby).

1962 bildades Östra Orusts landskommun genom en sammanslagning av Myckleby och Tegneby landskommuner.

Orusts kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Morlanda och Östra Orusts landskommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 2006 i Stenungsunds tingsrätts domsaga och ingår sedan 2007 i Uddevalla tingsrätts domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i Skagerrak och i de mellersta delarna av landskapet Bohuslän med Lysekils kommun i norr och Uddevalla kommun i norr och öster. Sydost om kommunen finns Stenungsunds kommun och i söder Tjörns kommun, alla i före detta Göteborgs och Bohus län. Kommunen skiljs från fastlandet av Björnsundsfjorden och Kalvöfjord i norr och av Havstensfjorden i öster. I söder skiljs kommunen från ön Tjörn av Stigfjorden.

Topografi och hydrografi

Kommunen omfattar ön Orust, där de flesta invånarna bor, samt många omkringliggande mindre öar, holmar och skär, varav några är bebodda, till exempel Flatön, Lyrön, Härmanö, Gullholmen, Käringön och Malö.

Huvudön är 346 km2, vilket gör den till Sveriges till ytan fjärde största ö. Dess berggrund utgörs av gnejs och är uppsprucken i plintformade höjder, vilket resulterar i branta kuster och branta bergsluttningar mot sprickdalar fyllda med lera. Östra delen av ön, liksom den inre delen, har bergsplatåer klädda med barrskog och i dalgångarna finns öppen jordbruksmark. Bergshöjderna övergår till ett ljunghedslandskap väster om sprickdalen mellan Henån och Varekil. Ljunghedslandskapet övergår i sin tur till snårvegetation och kala berghällar mot yttersta kusten. Vid till exempel den grunda, örika Stigfjorden i söder finns strandängar.

Naturskydd

År 2023 fanns 11 naturreservat i Orusts kommun. Bland dessa öarna Valön, Koljön, Härmanö och halvön Råssö. Bland reservaten hittas även Kollungeröd Vatten som inkluderar en av Bohusläns få lerslättssjöar. Ungefär 8,2 procent (9,0 procent av landytan) av Orusts kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade 3 475 hektar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i sju församlingar: Långelanda, Morlanda, Myckleby, Röra, Stala, Tegneby och Torps.

Från 2016 indelas kommunen istället i 10 distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna:

Styre

Mandatperioden 2010–2014 var politiskt orolig. Inledningsvis styrdes kommunen av en minoritetskoalition bestående av Socialdemokraterna, Folkpartiet och Folkviljan på Orust. I december 2011 röstades dock dess budget ner när två ledamöter från Folkviljan på Orust valde att rösta på oppositionens budget. I februari 2012 meddelades att partiet hoppade av den styrande koalitionen och istället anslöt sig till samarbetet mellan de så kallade "Samarbetspartierna" (Moderaterna, Kristdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Orustpartiet). Tillsammans tog de sju partierna över makten. Efter valet 2014 stannade Centerpartiet, Miljöpartiet, Folkviljan, Vänsterpartiet och Orustpartiet kvar vid makten medan Moderaterna och Kristdemokraterna byttes ut mot Socialdemokraterna.

Valet 2018 ledde till delvis maktskifte när en blocköverskridande koalition bestående av Socialdemokraterna, Moderaterna, Folkviljan på Orust och Liberalerna tog över makten. Socialdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna stannade kvar vid makten även efter valet 2022.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter, varav fyra tillhör Socialdemokraterna. Moderaterna och Centerpartiet har två ledamöter vardera medan Folkviljan på Orust, Liberalerna, Miljöpartiet, Sverigedemokraterna, Vänsterpartiet samt en oberoende ledamot har alla en ledamot vardera.

Näringsliv

Det lokala näringslivet dominerades i början på 2020-talet av båtbyggeri, en bransch som svarade för mer än 50 procent av kommunens arbetstillfällen. Branschen har stor spännvidd och inkluderar både hantverksmässig produktion av orustbåtar till industriell produktion av fritidsbåtar.Det fanns även elektronisk-, mekanisk och livsmedelsindustri. Även jordbruket spelade en viss roll. Bland kommunens företag kan nämnas Hallberg-Rassy, Marinfloc AB (rengöringsutrustning för fartyg) och Orust Fartygsservice AB. Sommarturismen var i början av 2020-talet stor och betydande näring i Orust, som ledde till att befolkningen sommartid ökade till cirka 40 000 personer.

En stor del av de förvärvsarbetande pendlade ut från kommunen, varav de flesta söderut till kommunerna (i nämnd ordning):

= Transporter =

Med länsväg 160 har kommunen broförbindelser till Tjörn med Skåpesundsbron och till den nordvästra delen av Uddevalla kommun med Nötesundsbron. Med bilfärjan Svanesundsleden finns förbindelse mellan Svanesund och Kolhättan norr om Ödsmål i Stenungsunds kommun.

År 1960 öppnades Tjörnbroförbindelsen söderöver mot det expansiva industrisamhället Stenungsund …

Från Wikipedia-artikeln Orusts kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Orust kommun

  • Glimsås-Huseby

    Landskapsbildsskyddsområde, 7 762 hektar

    Visa på kartan
  • Stigfjorden

    Naturreservat, 6 575 hektar

    Stigfjorden utgör ett innanhav i miniatyr mellan Orust och Tjörn och står i förbindelse med havet genom trånga men segelbara sund i väster och öster. Kalvöfjorden och Tjuve kile i den grunda norra delen av fjordsystemet samt Sundsby kile öster om Mjörn utgör några av kustens ri…

    Visa på kartan
  • Härmanö

    Naturreservat, 1 495 hektar

    Härmanö, som är ett av de större naturreservaten i Bohuslän, har en rik palett av naturtyper. Här möter du ett pittoreskt fiskesamhälle omgivet av karga vindpinade klippor och ljunghedar men också lummig lövvegetation, blomstrande ängar och hagar. Den uppspruckna och brutna gne…

    Visa på kartan
  • Råssö

    Naturreservat, 1 167 hektar

    Visa på kartan
  • Morlanda

    Naturreservat, 920 hektar

    Reservatet omfattar en av länets största gårdar, Morlanda säteri, som ligger på nordvästra Orust. I norr når reservatet fram till Malö strömmar och Björnsundsfjorden. Vidsträckta odlingsmarker kännetecknar den västra delen kring säteriet, som har medeltida anor. Säteriets huvud…

    Visa på kartan
  • Valön

    Naturreservat, 413 hektar

    Valön är den största ön i Stigfjordens övärld. Berggrunden är uppsprucken i två större dalgångar vars bottnar utfylls av marina leror. Här har tidigare bedrivits jordbruk på åker- och betesmarker. På öns norra del odlas fortfarande mindre ytor och bete med nötkreatur förekommer…

    Visa på kartan
  • Koljön

    Naturreservat, 116 hektar

    Koljön, i Koljöfjorden i Morlanda socken nordväst om Ellös på Orust, är låglänt och till större delen täckt av sand- och grusavlagringar som når långt ut över omgivande havsbotten På södra delen av ön finns en strandäng med karaktäristiskt djurliv. Sand- och grusavlagringar fin…

    Visa på kartan
  • Valöns västsida

    Djur- och växtskyddsområde, 103 hektar

    Omr 22, Fågelskyddsområde i Skagerrak, Orust kommun. Tillträdesförbud 1 mars-15 juli

    Visa på kartan
  • Risö m fl

    Djur- och växtskyddsområde, 63 hektar

    Omr 23, Fågelskyddsområde i Skagerrak, Orust kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 juli

    Visa på kartan
  • Öar söder om Sälsön

    Djur- och växtskyddsområde, 38 hektar

    Omr 23, Fågelskyddsområde i Skagerrak, Orust kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 juli

    Visa på kartan
  • Kattevik (Slätterna)

    Vattenskyddsområde, 28 hektar

    Visa på kartan
  • Gullmarn

    Naturvårdsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Orust kommun.