Hoppa till innehållet
Kungshamn in Bohuslän, Sweden
Foto: Matthias Prinke, CC BY-SA 2.5

Fakta om Sotenäs kommun

Sotenäs kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Göteborgs och Bohus län. Centralort är Kungshamn.

Från Wikipedia-artikeln Sotenäs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 104

+173 sedan 2014

Landareal

139 km²

65,5 invånare per km²

Hushåll 2025

4 770

1,89 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 352

588 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5260485152
Döda119130135146104
Inflyttade574536615403449
Utflyttade473491502443387
Invandrade7579815884
Utvandrade2032273041
Folkökning392535−10852

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
4,98 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
71
Sedan 2016
+49 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Sotenäs kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt55 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt15 %
Småhus67 %
Flerbostadshus28 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri868
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst622
Handel460
Byggindustri433
Utbildningsväsendet295
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik286
Hotell och restauranger235
Enheter för kultur, nöje och fritid232

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 230 av 290

    9 036

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 188 av 290

    −68

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 289 av 290

    15,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 4 av 290

    36,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 166 av 290

    34,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 137 av 290

    22,0 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 271 av 290

    1,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 48 av 290

    412 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 138 av 275

    15,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 167 av 290

    80,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 77 av 290

    226

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 162 av 290

    72,6 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 11 av 80

    107,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 121 av 211

    18 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 114 av 290

    1,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2007

3 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Orkla Foods Sverige AB (fd Abba Seafood AB Hagaberg)

Orkla Foods Sverige AB, Livsmedel och foder av kombinerade råvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve––12 ton
Fosfor––2 ton
Organiskt kol––133 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Hogenäs avfallsanläggning

Rambo AB, 90.30 Mellanlagring av avfall

Utsläpp 2019
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,001 kg–
Bly–0,0033 kg–
Kadmium–0,00022 kg–
Kväve–43,2 kg–
Fosfor–0,28 kg–
Arsenik–0,0077 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14 001.

Abba Seafood AB Hagaberg

Orkla Foods Sverige AB, Livsmedel och foder av kombinerade råvaror

Utsläpp 2014
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve–7 ton469 kg
Fosfor–378 kg99,7 kg
Organiskt kol–87 ton3 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Sotenäs kommun som köpare (73)

Avtal för 662,2 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (33)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Sotenäs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Askum, Kungshamn, Malmön och Tossene, alla i Sotenäs härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, men där landskommunen för Kungshamn även kallades Gravarne landskommun. Malmöns landskommun bildades dock först 1909 genom en utbrytning ur Askums landskommun. 1924 bildades Smögens landskommun genom en utbrytning ur Kungshamns landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades Södra Sotenäs landskommun (av Askums, Malmöns och Kungshamns landskommuner) medan Smögens landskommun och Tossene landskommun förblev opåverkade.

Vid kommunreformen 1971 bildades kommunerna Smögen, Södra Sotenäs och Tossene genom ombildning av motsvarande landskommuner. Sotenäs kommun bildades 1974 genom sammanläggning av dessa tre kommuner.

Geografi

Kommunen är belägen i de mellersta delarna av landskapet Bohuslän med Skagerrak i väster.

Geografiskt utgör kommunen en halvö, Sotenäset, som i väster och söder begränsas av Skagerrak, i norr av Bottnafjorden och öster av Åbyfjorden. I norr gränsar kommunen även till Tanums kommun, i öster till Munkedals kommun och i sydost till Lysekils kommun.

Topografi och hydrografi

Berggrunden i området som utgör kommunen består i huvudsak av bohusgranit. Den ligger på en platå vars höjder domineras av kalspolad hällmark. Vegetationen utmed dalsidorna utgörs ofta av lövskog. Genom landskapet bryter sprickdalar så som Bottnefjorden och Åbyfjorden, vilka är kommungränser i norr och sydöst. I dalgångarna förekommer finkorniga lerjordar samt en del isälvsavlagringar som delvis omlagrats till klapperstensfält. Avlagringarna är på många platser blandade med skal och skalfragment av musslor och snäckor. Detta har gett förutsättningar för ängsmarker med en rik flora. Hällmarker och hedvegetation dominerar i västra delarna och på öarna.

Naturskydd

År 2023 fanns åtta naturreservat i Sotenäs kommun, däribland Hållöarkipelagen i skärgården och Sandön. Ungefär fyra procent (11,8 procent av landytan) av Sotenäs kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade &&&&&&&&&&&01629.&&&&&01 629 hektar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar:

Från 2016 indelas kommunen istället i sex distrikt: Askum, Hunnebostrand, Kungshamn, Malmön, Smögen och Tossene.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen i koalition med Nya Sotenäspartiet. Tillsammans samlade partierna 19 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 stannade Alliansen kvar vid makten med 17 av 31 mandat. Alliansen gick fram i valet 2018, vilket ledde till att de behöll majoriteten. Ingen av de traditionella blocken samlade egen majoritet i valet 2022. Socialdemokraterna tog därför makten i minoritet genom en valteknisk samverkan med Vänsterpartiet och Miljöpartiet samt genom "diskussioner med Alliansen och Demokratiresan".

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter. Fyra av dessa tillhör Socialdemokraterna. Moderaterna har tre ledamöter och Demokratiresan två ledamöter. Centerpartiet, Sverigedemokraterna, Liberalerna och Kristdemokraterna har en ledamot var.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Rolf Mattson, Socialdemokraterna, 1995–31 december 2006 Mats Abrahamsson, Moderaterna, 1 januari 2007–31 december 2022 Therése Mancini, Socialdemokraterna, 1 januari 2023–

= Övriga nämnder =

Förutom kommunstyrelsen finns sex andra nämnder. En av dessa är gemensam för mellersta Bohuslän, nämligen miljönämnden. Nedan presenteras presidiet för respektive nämnd mandatperioden 2022–2026.

Näringsliv

Det lokala näringslivet var i början av 2020-talet baserat på fiske, stenindustri och turism. Många arbetstagare arbetade i verksamheter relaterade till fisket, så som de största arbetsgivarna Orkla Foods Sverige AB, Marenor AB och rökeriet Leöy Smögen Seafoods AB. Tillverkaren av kant- och gatsten, Bohusgranit ekonomiska förening, representerar stenindustrin. Dessutom har området en lång tradition inom hantverksnäringen.

= Transporter =

De norra och västra delarna av kommunen genomkorsas av länsväg 174 och de östra och mellersta delarna av länsväg 171.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 988 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 231:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Människor befolkade området som idag utgör Sotenäs kommun omkring 8000 år f.Kr. Lämningar från denna period är till exempel stenkammargravar vid i Åby inom Nordens Arks område, på kyrkogården i Hunnebostrand och i Bögebacka utmed Soteleden. Från bronsåldern finns ett stort antal hällristningar och rösen bevarade, i synnerhet kring Askum, Tossene och Rished. Flera gårdar har troligen etablerats under järnåldern eller medeltiden.

På flera platser finns lämningar i landskapet efter den tid då stenindustrin tog fart i området, exempelvis på Bohus Malmön och Långö samt i Ulebergshamn, Hunnebostrand och Ävja.

Från Wikipedia-artikeln Sotenäs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Sotenäs kommun

  • Bottnafjorden och Tosterödsvattnet

    Landskapsbildsskyddsområde, 4 461 hektar

    Visa på kartan
  • Ramsvikslandet

    Naturreservat, 2 128 hektar

    Visa på kartan
  • Anneröd-Hogsäm

    Naturreservat, 1 015 hektar

    Anneröd-Hogsäms naturreservat är ett stort sammanhängande lövskogsområde. Ek dominerar på bergssidorna, bok i dalgångarna. Bokskogen tros vara Sveriges nordligaste, spontant uppkomna. Det finns planterad bok längre norrut. I centrala och södra delen av området finns skaljord. A…

    Visa på kartan
  • Hållöarkipelagen

    Naturreservat, 283 hektar

    Hållö med intilliggande Sälö är de sista större öarna utanför Sotenäset innan det öppna Skagerack tar vid. Det är en speciell känsla att komma ut på Hållö och uppleva hur himmel möter hav. Sommar- tid går det reguljär båttrafik till ön från Smögens hamn. Hållö och Sälö är flack…

    Visa på kartan
  • Klevekilen

    Naturvårdsområde, 242 hektar

    Visa på kartan
  • Guleskär, Guleskärsskären

    Djur- och växtskyddsområde, 70 hektar

    Omr 34, Fågelskyddsområde i Skagerrak, Sotenäs kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 juli

    Visa på kartan
  • Alvö

    Naturreservat, 21 hektar

    Alvön ligger nordväst om Hunnebostrand. Ön är skyddad som naturreservat för sina jättegrytors skull.

    Visa på kartan
  • Bua Hed

    Naturreservat

    Bua Hed är en av de mest välbevarade kustljunghedarna i Bohuslän. Heden ligger på en sandavlagring. Ljung och kråkris dominerar växtligheten men här och var finns också partier med lavrik gräshed. Mellan uppstickande bergknallar utmed stränderna finns fina badstränder och från h…

    Visa på kartan
  • Sandön

    Naturvårdsområde

    Visa på kartan
  • Åby

    Naturvårdsområde

    Visa på kartan
  • Tåsteröds stora vatten

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lilla Dalevattnet

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Sotenäs kommun.