Hoppa till innehållet
Strömstads stadshus / City hall of Strömstad, Sweden
Foto: Tubaist, CC BY-SA 3.0

Fakta om Strömstads kommun

Strömstads kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Göteborgs och Bohus län. Centralort är Strömstad.

Från Wikipedia-artikeln Strömstads kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

13 482

+788 sedan 2014

Landareal

470 km²

28,7 invånare per km²

Hushåll 2025

6 419

2,11 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 290

541 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda128149121132140
Döda132133176152120
Inflyttade668702735851774
Utflyttade650697686656781
Invandrade232166206263258
Utvandrade156180167208241
Folkökning2633131866

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
3,75 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
83
Sedan 2016
+35 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Strömstads kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt46 %
Hyresrätt38 %
Bostadsrätt16 %
Småhus53 %
Flerbostadshus42 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Handel1 817
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst765
Hotell och restauranger674
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik651
Utbildningsväsendet619
Byggindustri469
Transport- och magasineringsföretag408
Civila myndigheter och försvaret327

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 170 av 290

    13 557

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 66 av 290

    75

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 117 av 290

    22,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 187 av 290

    24,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 191 av 290

    32,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 148 av 290

    21,9 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 195 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 87 av 290

    398 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 50 av 275

    16,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 208 av 290

    78,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 94 av 290

    223

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 216 av 290

    69,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 22 av 180

    107,4

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 69 av 211

    28 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 22 av 290

    5,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 270 av 287

    74 %

Skolor

Förskoleklass (7)

Grundskola (8)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (8)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Bohus Biotech AB

Bohus Biotech AB, 39.15 Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7––0 kg
COD-Cr––0 kg
Kloroform0 kg––

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Strömstads kommun som köpare (27)

Avtal för 332 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (54)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Strömstads kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Hogdal, Lommeland, Näsinge, Skee och Tjärnö, alla i Vette härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området fanns även Strömstads stad som 1863 bildade en stadskommun.

Björneröd och Krokens municipalsamhälle inrättades 8 augusti 1908 och upplöstes vid utgången av 1958.

Vid kommunreformen 1952 bildades Vette landskommun av landskommunerna Hogdal, Lommeland, Näsinge och Skee.

1967 uppgick Vette och Tjärnö landskommuner i Strömstads stad. Strömstads kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Strömstads stad.

1997 upphörde Göteborgs och Bohus län och kommunen ingår sedan 1 januari 1998 i Västra Götalands län.

Kommunen ingick från bildandet till 2004 i Strömstads domsaga och kommunen ingår sedan 2004 i Uddevalla domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de norra delarna av landskapet Bohuslän med Skagerrak i väster. I söder gränsar Strömstads kommun till Tanums kommun, också i före detta Göteborgs och Bohus län. I nordväst har kommunen en maritim gräns till Hvalers kommun, i väst till Færders kommun, och i norr och öster gränsar kommunen till Haldens kommun, i Østfold fylke i Norge.

Topografi och hydrografi

Naturen i kommunen består av fjordar och skärgård. Västkustens djupaste havsområde, Kosterfjorden, avgränsar Kosteröarna och den kala ytterskärgården. Sprickdalar bryter genom landskapet och de syns vid kusten som smala sund och vikar med branta sidor upp mot bergsplatåerna. Dalbottnarna bildar inåt land bördiga lerslätter, vilka avbryts av sprickdalssjöar så som Strömsvattnet, Färingen och Lången. Hällmarksbarrskog dominerar bergsplatåerna, på öarna Öddö, Tjärnö och Råssö i innerskärgården utgör dessa huvudsakligen glesa bestånd av vindformad tall. Smala zoner av lövträd finns nedanför bergbranterna och där berget täcks av tunn morän eller svallsand. Vid Ledsund finns Sveriges västligaste fastlandspunkt.

Naturskydd

År 2023 fanns en nationalpark och 15 naturreservat i Strömstads kommun. Kosterhavets nationalpark är Sveriges första marina nationalpark. Den invigdes 2009. I firekt anslutning till nationalparken ligger naturreservaten Kosteröarna, Saltö, Västra Råssö, Norra Långön (Nord Långö), Öddö och Väderöarna.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Idefjordens församling, Skee-Tjärnö församling och Strömstads församling.

Från 2016 indelas kommunen itäkket i sex distrikt: Hogdal, Lommeland, Näsinge, Skee, Strömstad och Tjärnö.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en blocköverskridande koalition bestående av Socialdemokraterna, Moderaterna och Strömstadspartiet. Tillsammans samlade koalitionen 22 av 39 mandat i kommunfullmäktige. Valet 2014 ledde till maktskifte när Centerpartiet, Folkpartiet, Miljöpartiet och Kristdemokraterna tog över. Kristdemokraterna stannade vid makten efter valet 2018, men i en ny koalition. Deras nya samarbetspartners var Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Feministiskt initiativ.

Efter valet 2022 stannade Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet kvar vid makten. Feministiskt initiativ byttes dock ut mot Moderaterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Strömstads kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Till kommunstyrelsen finns ett utskott: Personalutskottet. Till stöd för sitt arbete har kommunstyrelsen en förvaltning: kommunledningsförvaltningen.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Tidigare var den traditionella fiskenäringen av betydelse, den har dock minskat sedan 1990-talet. Fiskenäringen har ersatts av handel och turism som i början av 2020-talet dominerar det lokala näringslivet. Bland företag inom handel kan nämnas Gottebiten Strömstad AB, Eurocash Food AB och Grensemat AB. Därtill kan nämnas att kommunen har ett av Skandinaviens största köpcentrum, Nordby Shoppingcenter.

Små och medelstora företag dominerade i början av 2020-talet tillverkningsindustrin . Den största arbetsgivaren var dock kommunen.

= Turism =

År 1934 stod värdshuset Golden Inn i Hilmas Alaska klart. Det blev då ett av Strömstads mest populära besöksmål och tusentals personer besökte platsen varje dag under sommaren. Anläggningen förföll från mitten av 1960-talet men röstades upp på 1990-talet och har därefter återtagit sin plats som turistmål.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas i nord-sydlig riktning av motorvägen E6. Strömstad förbinds med E6 av länsväg 176 medan länsväg 164 genomkorsar de sydöstra delarna av kommunen.

Järnvägen Bohusbanan sträcker sig från Göteborg i söder fram till Strömstads station. Den trafikeras av regionaltågen Västtågen från Göteborg C och Uddevalla C med stopp även i Överby och Skee. Strömstad har en färjeförbindelse med Sandefjord i Vestfold fylke i Norge.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 13 636 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 170:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 3 516, eller 27,70 % av befolkningen (hela befolkningen: 12 694 den 31 december 2014).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Strömstads kommun 12 694 personer. Av dessa var 3 024 personer (23,8 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

Bland kommunens kulturarv hittas fornlämningsmiljön Blomsholm. Där finns ett flertal gravfält som inkluderar Bohusläns största gravhög, största skeppssättning och största domarring. I närheten ligger Skee kyrka med anor från 1100-talet.

Även Massleberg är ett område rikt på kulturhistoria. Där finns ett väl hävdat jordbrukslandskap med stort tidsdjup. I området finns gravar, gårdar och hällristningar.

Sport

Den lokala fotbollsföreningen heter IFK Strömstad och grundades 1907. Strömstad h…

Från Wikipedia-artikeln Strömstads kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Strömstads kommun

  • Kosterhavets nationalpark

    Nationalpark, 38 820 hektar

    Kosterhavets nationalpark består främst av vatten och undervattensmiljöer. Den är Sveriges första marina nationalpark och ligger i Strömstads och Tanums kommuner. Förutom ett stort vattenområde omfattar nationalparken även delar av Rossö och ett stort antal holmar och skär, fram…

    Visa på kartan
  • Blötebågen

    Naturreservat, 1 650 hektar

    Norra Öddö är den nordligaste av de större öarna i Tjärnö-arkipelagen. Här växer bohuslinden, som är en av de mest sällsynta trädarterna i vårt land. Den förekommer vild endast på tre loka- ler, samtliga i Bohuslän och två av dem på Norra Öddö. Förekomsterna i Sverige betraktas…

    Visa på kartan
  • Nord-Långö och Hällsöarna

    Naturreservat, 568 hektar

    Visa på kartan
  • Strömsvattnet

    Naturreservat, 194 hektar

    Visa på kartan
  • Nöddökilen

    Naturreservat, 50 hektar

    Nöddökilen är en mycket grund havsvik. Bottnen består i hela kilen av lersediment och är oftast blottlagd vid ebb. Kilens inre delar omges av ett mycket flackt landskap. Dessa marker är så låglänta att de oftast översvämmas under extrema högvatten. Här finns ett rikt fågelliv b…

    Visa på kartan
  • Skär SO Lyngholmen

    Djur- och växtskyddsområde, 29 hektar

    Visa på kartan
  • Kobbungen

    Naturreservat, 28 hektar

    Kobbungen vid Singlefjorden norr om Strömstad består av halvön Nordbytången, Kobbungsbäcken och dess bäckravin samt den intilliggande grunda havsviken Kobbungen. Uppe på Nordbytången finns hällmarkstallskog och fin utsikt över havet med Hvalers skärgård och det norska fastlande…

    Visa på kartan
  • Öddö 1:63 Drängsviken

    Naturreservat, 1,8 hektar

    Ett idegransbestånd vid Drängsviken på Norra Öddö sydväst om Strömstad. Det skyddades av Länsstyrelsen som naturminne 1976. 2011 beslutade Länsstyrelsen att området skulle bli naturreservat.

    Visa på kartan
  • Capri

    Naturreservat

    Området utgör en karaktäristisk del av det relativt skogfattiga skärgårdslandskapet. Med klipp- och sandstränderna finns goda förutsättningar för bad, vilket gör Capri livligt besökt under badsäsongen. På hällmarkerna mot Långörännan finns en sparsam vegetation med framför allt…

    Visa på kartan
  • Kosteröarna

    Naturreservat

    På Koster kan du uppleva en rik och varierad natur från ljunghedar och vidsträckta klapperstensfält på Nordkoster till Sydkosters lummigare landskap med lövskog, blomsterrika torrängar och inbjudande stränder. Kosteröarnas naturreservat omges av Sveriges mest artrika havsområde,…

    Visa på kartan
  • Saltö

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Orrevikskilen

    Naturreservat

    Orrevikskilen är en grund havsvik med ett djup under 50 cm. I det inre av kilen finns vidsträckta havsstrandängar som översvämmas vid högvatten. Strandängarna betas av nötkreatur. Kilen och angränsande strandängar är goda rastplatser för flyttande sim- och vadarfåglar. Även häc…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Strömstads kommun.