Hoppa till innehållet
Residential area Brittgården, Tibro. Sweden, constructed 1956-59 and designed by architect Ralph Erskine
Foto: Boberger. Photo: Bengt Oberger, CC BY 3.0

Tibros kommunvapen Fakta om Tibro kommun

Kommunvapnet kommer från Wikimedia Commons. Sidan drivs inte av kommunen.

Tibro kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Skaraborgs län. Centralort är Tibro.

Från Wikipedia-artikeln Tibro kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 338

+474 sedan 2014

Landareal

221 km²

51,4 invånare per km²

Hushåll 2025

5 419

2,09 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 415

566 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda126108123101100
Döda146141114137133
Inflyttade593576622580544
Utflyttade554563547619529
Invandrade5040615469
Utvandrade1336264248
Folkökning57−16118−676

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,99 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
90
Sedan 2016
+55 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Tibro kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt12 %
Småhus58 %
Flerbostadshus36 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Handel626
Tillverkningsindustri566
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst549
Utbildningsväsendet460
Transport- och magasineringsföretag363
Civila myndigheter och försvaret251
Byggindustri233
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik208

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 198 av 290

    11 326

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 125 av 290

    −12

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 119 av 290

    22,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 163 av 290

    25,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 190 av 290

    32,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 169 av 290

    21,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 124 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 162 av 290

    385 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 31 av 275

    16,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 176 av 290

    80,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 187 av 290

    214

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 219 av 290

    69,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 86 av 180

    55

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 96 av 211

    24 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 197 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Tibrokök

Culinarum Group AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2022
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen9 ton

Tillsyn: Miljönämnden Östra Skaraborg. Miljöledning: Nej.

Tibro Kök AB

Culinarum Group AB, Förbrukning av organiska lösningsmedel

Utsläpp 2020
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen12 ton

Tillsyn: Miljönämnden Östra Skaraborg. Miljöledning: Nej.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Tibro kommun som köpare (8)

Avtal för 24,3 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (33)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Tibro kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Kyrkefalla och Ransberg. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Tibro municipalsamhälle inrättades i Kyrkefalla landskommun 20 oktober 1923 och upplöstes 1947 när Tibro köping bildades genom en ombildning av landskommunen.

Tibro kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Tibro köping och en del ur den då upplösta Mölltorps landskommun (Ransbergs församling).

Kommunen ingick från bildandet till 2009 i Skövde domsaga och kommunen ingår sedan 2009 i Skaraborgs domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de östra delarna av landskapet Västergötland. Tibro kommun gränsar i norr till Töreboda kommun, i öster till Karlsborgs kommun, i sydöst till Hjo kommun och i väster till Skövde kommun, alla i före detta Skaraborgs län. Ån Tidan rinner från söder mot norr, delvis som gräns mot Skövde kommun.

Topografi och hydrografi

Granit och gnejsgranit utgör berggrunden i området. I västra delen av kommunen är den flacka berggrundsytan täckt av uppodlade lerjordar i sydväst och sand- och mojordar i nordväst. Genom västra delen rinner Tidan i nord–sydlig riktning, vilken delvis omges av fuktängar söder om tätorten Tibro. Barrskogsklädd morän dominerar den mer kuperade östra delen av Tibro och där ligger kommunens största sjö Örlen. Öster om Örlen finns flera exempel på ålderdomligt jordbrukslandskap. Ett stråk av randmoränryggar, deltan och rullstensåsar, tillhörande mellansvenska ändmoränerna går genom Tibro i öst–västlig riktning.

Naturskydd

Naturvårdsarbetet i Tibro har under 2000-talet inriktats på att driva projekt "i syfte att kartlägga den rika flora och fauna som finns i kommunen samt att fastställa eventuella behov av skydd för områdena".

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i två församlingar: Ransbergs församling och Tibro församling.

År 2015 fanns fortfarande samma församlingar som vid årsskiftet 1999/2000, vilket distriktsindelningen är baserad på.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen, vilka samlade 20 av 35 mandat i kommunfullmäktige.

Efter valet 2014 gjordes ett samverkansstyre mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Partierna samlade en majoritet av mandaten och syftet var att utestänga Sverigedemokraterna från inflytande. Till posten som kommunalråd valdes socialdemokraten Rolf Eriksson. Då tillträdde ett nytt majoritetsstyre bestående av Centerpartiet, Liberalerna och Socialdemokraterna. Partierna fortsatte samarbetet i minoritet efter valet 2022.

Näringsliv

Möbelindustrin har en stark tradition i kommunen med anor från 1850-talet och under 1950- och 60-talen upplevde branschen en väldig expansion. Trots att många företag lagts ner eller förändrats hade möbelindustrin i början av 2020-talet fortfarande stor betydelse. Bland möbelindustrier märks Mio AB och SA Möbler AB. Utöver möbelindustrin fanns också en växande service- och tjänstenäring.

= Transporter =

Från sydväst mot nordöst genomkorsas kommunen av riksväg 49 och av länsväg 201 från norr till söder.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 276 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 200:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Ett av kommunens kulturarv är Brittgården, ett modernistiskt bostadsområde som växte fram åren 1959–1969. Västra Götalandsregionen beskriver bebyggelsen som "Djärv arkitektur med asymmetri och ovanliga material- och färgval". Vid ån Tidan ligger en av Skaraborgs äldsta gårdar, Åreberg. Området finns omnämnt redan på 1200-talet och i början av 1700-talet inleddes gårdens bruksepok då stångjärnsmide startades. Senare utökades verksamheten manufaktursmid och under 1800-talets första decennier återuppbyggdes en förfallen kvarn. Förutom att kvarnen återuppbyggdes tillkom också ett brännvinsbränneri och ett oljeslageri. Dessutom byggdes nuvarande huvudbyggnad och en vattendriven såg. År 1880 ersattes den vattendrivna sågen av en turbindriven ramsåg med kantverk. I takt med industrialismens framväxt kom verksamheterna på Åreberg att påverkas och 1880 lades stångjärnssmidet ner och framåt 1910-talet hade de flesta ursprungliga verksamheterna lagts ner. I början av 2020-talet utgörs verksamheten av elproduktion i kombination med jordbruk.

Från Wikipedia-artikeln Tibro kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Tibro kommun

  • Lerstugesjön

    Naturreservat, 570 hektar

    I naturreservatet Lerstugesjön genomförs hydrologisk restaurering för att långsiktigt skydda och restaurera höga limniska naturvärden nedströms. I Fröstorpabäcken, som ligger nedströms Lerstugesjön, finns ett Natura 2000 område med höga limniska naturvärden. I Fröstorpabäcken …

    Visa på kartan
  • Ruderskogen

    Naturreservat, 124 hektar

    Befintligt naturreservat är i sin helhet Natura 2000 område. 9050 - Näringsrik granskog, 9080 - Lövsumpskog* Centralt i området finns ett klibbalkärr som omges av bäckdråg och översilade marker med lövskog och blandsumpskog. Sumpskogen är mycket säregen med kalkkrävande flora m…

    Visa på kartan
  • Tibro

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Fagersånna

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Degermossen och Store mosse

    Naturreservat

    Objektet består av två av de största av mossarna i gränstrakterna mellan Töreboda, Skövde och Tibro kommuner. Omgivningarna består huvudsakligen av barrskogsmarker med aktivt skogsbruk. I mossekantskogarna och vid myrholmarna finns här och där stora block. Ett så stort objekt är…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Tibro kommun.