Hoppa till innehållet
Photo by Harri Blomberg.
Foto: No machine-readable author provided. Västgöten assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0

Tidaholms kommunvapen Fakta om Tidaholms kommun

Kommunvapnet kommer från Wikimedia Commons. Sidan drivs inte av kommunen.

Tidaholms kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Skaraborgs län. Centralort är Tidaholm.

Från Wikipedia-artikeln Tidaholms kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 805

+188 sedan 2014

Landareal

520 km²

24,6 invånare per km²

Hushåll 2025

6 156

2,06 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 737

604 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda134132122121122
Döda142139131156156
Inflyttade483485521477519
Utflyttade571475507459515
Invandrade6540604259
Utvandrade2511202551
Folkökning−5635140−34

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,75 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
86
Sedan 2016
+57 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Tidaholms kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt57 %
Hyresrätt26 %
Bostadsrätt17 %
Småhus60 %
Flerbostadshus35 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 045
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst877
Utbildningsväsendet664
Civila myndigheter och försvaret472
Handel436
Byggindustri287
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik283
Jordbruk, skogsbruk och fiske272

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 181 av 290

    12 736

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 190 av 290

    −69

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 143 av 290

    22,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 153 av 290

    25,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 226 av 290

    30,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 121 av 290

    22,1 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 270 av 290

    1,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 129 av 290

    390 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 159 av 290

    14,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 25 av 290

    90,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 198 av 290

    212

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 221 av 290

    69,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2022 · Plats 189 av 224

    23

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 47 av 225

    28 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 149 av 290

    0,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (9)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (7)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

347 ton

  1. 162016: 108 ton
  2. 172017: 45 ton
  3. 182018: 210 ton
  4. 192019: 50 ton
  5. 202020: 16 ton
  6. 212021: 253 ton
  7. 222022: 145 ton
  8. 232023: 105 ton
  9. 242024: 452 ton
  10. 252025: 347 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Siggestorps avfallsanläggning

Tidaholms kommun, 90.341 Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kadmium–0,0001 kg–
Kväve–78,3 kg–
Fosfor–0,26 kg–
Arsenik–0,0065 kg–
Cl-tot–429 kg–
Krom–0,0039 kg–

Tillsyn: Tidaholms kommun. Mer hos Naturvårdsverket

Värmeverket Eldaren

Tidaholms Energi AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil347 ton
Koldioxid, biogen29 477 ton
Kväveoxider16 ton
Svaveldioxid2 ton
Koldioxid, totalt29 823 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2009: 139 ton
  2. 2010: 880 ton
  3. 2011: 3 913 ton
  4. 2012: 1 423 ton
  5. 2013: 3 084 ton
  6. 2014: 2 201 ton
  7. 2015: 831 ton
  8. 2016: 108 ton
  9. 2017: 45 ton
  10. 2018: 210 ton
  11. 2019: 50 ton
  12. 2020: 16 ton
  13. 2021: 253 ton
  14. 2022: 145 ton
  15. 2023: 105 ton
  16. 2024: 452 ton
  17. 2025: 347 ton
20092025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: Ja, enligt BAT-slutsatser för avfallsförbränning.. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Bolag här som lämnat anbud (24)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Tidaholms kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Acklinga, Agnetorp, Baltak, Daretorp, Dimbo, Fröjered, Hångsdala, Härja, Hömb, Kungslena, Kymbo, Ottravad, Suntak, Valstad, Varv, Velinga, Vättak och Östra Gerum. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Tidaholms köping bildades 1895 genom en utbrytning ur Agnetorps landskommun och köpingskommunen ombildades 1910 till Tidaholms stad.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Dimbo (av de tidigare kommunerna Acklinga, Dimbo, Hångsdala, Hömb, Kungslena, Kymbo, Ottravad, Skörstorp, Suntak, Valstad, Varv, Vättak och Östra Gerum), Fröjered (av Fridene, Fröjered och Korsberga) samt Hökensås (av Agnetorp, Baltak, Daretorp, Härja och Velinga) medan Tidaholms stad förblev oförändrad.

Tidaholms kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Tidaholms stad. 1974 införlivades Hökensås kommun samt huvuddelen av då upplösta Dimbo kommun (alla församlingar utom Skörstorp) och en del ur Fröjereds kommun (Fröjereds församling).

Kommunen ingick från bildandet till den 17 september 2001 i Falköpings tingsrätts domsaga för att sedan ingå i Skövde tingsrätts domsaga. Sedan den 1 april 2009 ingår kommunen i Skaraborgs tingsrätts domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de östra delarna av landskapet Västergötland och gränsar i sydöst till Habo kommun och i söder till Mullsjö kommun i Jönköpings län (tidigare i Skaraborgs län), i väster till Falköpings kommun, i norr till Skövde kommun och i nordöst till Hjo kommun, alla i före detta Skaraborgs län. Från söder mot nordöst rinner ån Tidan.

Topografi och hydrografi

Kommunen är belägen i gränslandet mellan det öppna landskapet på Västgötaslätten och de kuperade områdena längs Vätterns kust. I öster sträcker sig Hökensås, en urbergshorst täckt av sandiga och grusiga isälvsavlagringar, ofta omgiven av tallskog. De odlade markerna finns huvudsakligen längs Tidan och Ösan i västra delen av kommunen, där terrängen är mer flack. I väster domineras landskapet av platåbergen Varvsberget, Gerumsberget och Plantaberget, vars sedimentära berggrund har skapat terrasseringar och branta sluttningar. Dessa områden huserar en rik och sällsynt flora.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna som samlade 20 av 41 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 inkluderades även Vänsterpartiet i styret vilket gjorde att de fick majoritet. Även Miljöpartiet inkluderades i styret efter valet 2018.

Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Kristdemokraterna, Liberalerna, Moderaterna, Sverigedemokraterna och det nybildade partiet Vi Tidaholm.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Tidaholms kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess arbetsutskott fungerar även som krisledningsnämnd. Förutom arbetsutskottet finns även ett personalutskott.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Per-Olof Graaf, Socialdemokraterna, 1995–2008 Curt B Gustavsson, Socialdemokraterna, 2008–1 september 2013 Anna-Karin Skatt, Socialdemokraterna, 1 september 2013–oktober 2021 Runo Johansson, Liberalerna, 25 oktober 2021–

Näringsliv

Tillverkningsindustrin har en djup rotad tradition inom kommunens näringsliv och har länge varit en betydande drivkraft för ekonomin. Ett framstående exempel är tändsticksföretaget Vulcan, nu känt som Swedish Match Industries AB, som inte bara är landets största utan även en av världens mest moderna tändsticksfabriker. Genom åren har Vulcan haft en betydande inverkan på den lokala ekonomin och sysselsättningen.

Utöver Vulcan finns flera andra framstående företag i centralorten som spelar en viktig roll inom tillverkningsindustrin. LEAX Arkivator AB är känt för sin tillverkning av komponenter till bilindustrin, medan Dometic Seitz AB är specialiserat på fönstersystem för husbilar och husvagnar. Nobia svenska kök AB är en ledande aktör inom tillverkning av köks-, bad- och inredningssnickerier och har etablerat sig som en pålitlig leverantör av högkvalitativa produkter. En annan betydande aktör är Steens Mekaniska i Tidaholm AB, som har gjort sig känt inom den mekaniska verkstadsindustrin.

= Transporter =

I nord-sydlig riktning genomkorsas kommunen av riksväg 26 och från sydväst mot nordöst av länsväg 193 medan riksväg 47 sträcker sig genom kommunen sydvästra hörn.

Från Wikipedia-artikeln Tidaholms kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Tidaholms kommun

  • Hökensås

    Naturvårdsområde, 19 577 hektar

    På urbergsplatån Hökensås ligger en av Sveriges största sand- och grusavlagringar. Landskapets många fascinerande former minner om den senaste istidens härjningar i trakten. Den glesa tallskogen och det stora antalet sjöar gör området mycket attraktivt för friluftsliv. Om Höken…

    Visa på kartan
  • Nordvattnet

    Djur- och växtskyddsområde, 126 hektar

    Fågelskyddsområde i sjön Nordvattnet, Tidaholms kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 maj

    Visa på kartan
  • Grimmestorp

    Naturreservat, 107 hektar

    Dödisgropar, grusåsar, raviner, dalgångar, frodig granskog, torra tallmarker, bäckar, källor, sumpskogar och massor av död ved. Där har du en kort och intensiv beskrivning av naturre- servatet Grimmestorp. Det här är ett reservat med en mängd olika ansikten. Och massor med liv. …

    Visa på kartan
  • Sjöamad

    Naturreservat, 74 hektar

    En bevarandeplan för Natura 2000 området (ca. 13 ha) finns. Men den behöves ses över och kompletteras i vissa delar. Flera rikkärr med många karraktärsarter såsom flugblomster, vaxnycklar, käppkrokmossa (1393), vippstarr m.fl. finns i området. Enligt våtmarksinventeringen har …

    Visa på kartan
  • Hyltan

    Naturreservat, 64 hektar

    Reservatet ligger på Hökensås ca 12 kilometer öster om Tidaholm. Landskapet är kuperat med åsar, kullar och dödisgropar av vilka de båda sjöarna Hyltesjön och Vitsjön utgör de största. Inom reservatet finns det många naturtyper, som sjöar, strandkärr, tallmosse, tallskog, barr-…

    Visa på kartan
  • Lena borg

    Naturreservat, 38 hektar

    I södra delen av naturreservatet finns en ask-ekskog på mark med rörligt grundvatten. Flera bäckraviner leder norrut och längs dessa växer även en del klibbal. Skogsmarken har hög bonitet. Ask-ekskogen bedöms ha en medelålder på ca 40-50 år. Trots detta innehåller skogen en förh…

    Visa på kartan
  • Brokvarn

    Naturreservat, 6,2 hektar

    Brokvarn består av några markerade kullar. Kullarna skapades under inlandsisens avsmältning, när vattenmassorna drog med sig stora mängder grus, slam och stenar. De mjuka kullarna ger landskapet ett vackert och vänligt utseende. Idag betas naturreservatet och vegetationen är to…

    Visa på kartan
  • Ekedalen, Varv

    Naturreservat, 4,2 hektar

    Ekedalens naturreservat är ett litet lövskogsområde som anlades på 1870-talet av friherre Reinhold von Essen. I området dominerar bok med dungar av grova träd vid vägen. Här finns också andra trädslag, exempelvis alm, ask, lönn och avenbok. Färg och form är tycke och smak, men …

    Visa på kartan
  • Valstad

    Naturreservat, 0,4 hektar

    Området bildades som naturminne. Det ska benämnas och hanteras som naturreservat med hänvisning till övergångsbestämmelserna i naturvårdslagen och med stöd av 7 kap 10 § miljöbalken.

    Visa på kartan
  • Bare mosse

    Naturreservat

    Bare mosse och Möjamossen bildar ett stort myrkomplex dominerat av en platåmosse och sluttande mossar med fastmarkspartier. Myrområdet berör de tre kommunerna Habo och Mullsjö i Jönköpings län, och Tidaholm i Västra Götalands län. Mossen är av högmossekaraktär med tuvsträngar, h…

    Visa på kartan
  • Lammevadskärret

    Naturreservat

    Ett orkidérikt kärr som är lättillgängligt även för den rullstolsburne. Så kan man lättast presentera Lammevadskärret. Lammevadskärret är ett lättillgängligt kärr och rikt på orkidéer. Några exempel är ängsnycklar, brudsporre, vaxnycklar, kärrknipprot och flugblomster. Kärret l…

    Visa på kartan
  • Gorsan

    Naturreservat

    Gorsan som våtmarken kallas, är en av landets märkligaste källkärr med höga botaniska, hydrolo- giska och geovetenskapliga värden. Den ligger söder om Valstad i Tidaholms kommun. Myren består av en sluttande källmyr i en åsgrop, omgiven av mäktiga isälvsavlagringar. Myren får t…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Tidaholms kommun.