Hoppa till innehållet

Fakta om Tingsryds kommun

Tingsryds kommun är en kommun i Kronobergs län. Centralort är Tingsryd.

Från Wikipedia-artikeln Tingsryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kronoberg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 966

−232 sedan 2014

Landareal

1 049 km²

11,4 invånare per km²

Hushåll 2025

5 964

1,99 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 398

618 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda113113989970
Döda200163188168154
Inflyttade670748747651518
Utflyttade637768708730677
Invandrade74114160140147
Utvandrade4336184592
Folkökning−24−50−22−142−189

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,33 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
96
Sedan 2016
+82 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt64 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt3 %
Småhus70 %
Flerbostadshus22 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 625
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 322
Handel617
Utbildningsväsendet530
Jordbruk, skogsbruk och fiske419
Byggindustri353
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik232
Civila myndigheter och försvaret215

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 203 121 · Riket 10 605 529 · Plats 189 av 290

    11 896

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −230 · Riket 17 819 · Plats 194 av 290

    −70

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 247 av 290

    19,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 21,1 % · Plats 52 av 290

    30,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,9 % · Riket 48,5 % · Plats 231 av 290

    29,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 134 av 290

    22 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 177 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 245 av 290

    369 100 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 231 av 275

    13,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 175 av 290

    80,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 232 av 290

    206

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 136 av 290

    74,4 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 70 av 80

    27,5

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 195 av 211

    3 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,7 · Riket 3,0 · Plats 253 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (7)

Grundskola (8)

Anpassad grundskola (8)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (7)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Hulta Gård

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak9 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: Egenkontroll, LRF:s Miljöhusesyn. Mer hos Naturvårdsverket

Korrö Gård AB

Korrö Gård AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak7 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: Kontrollprogram. Mer hos Naturvårdsverket

Linneryd Norregård

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak1 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: Egenkontroll. Mer hos Naturvårdsverket

Skallerlid kycklingstall

Skramsö förvaltning AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak2 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: Egenkontroll. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Tingsryds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Almundsryd, Linneryd, Södra Sandsjö, Tingsås, Urshult, Väckelsång och Älmeboda. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Den 2 december 1905 inrättades Ryds municipalsamhälle i Almundsryds landskommun. 1921 bildades Tingsryds köping genom en utbrytning ur Tingsås landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildas ett antal storkommuner i området: Almundsryd (av de tidigare kommunerna Almundsryd och Härlunda), Linneryd (av Linneryd och Nöbbele), Väckelsång (av Jät, Uråsa och Väckelsång) samt Älmeboda (av Långasjö och Älmeboda). Samtidigt uppgick Tingsås landskommun i Tingsryds köping medan landskommunerna Södra Sandsjö och Urshult förblir oförändrade. 1958 ombildades Almundsryds landskommun, som en av de sista i landet, till Almundsryds köping som sedan 1967 namnändrades till Ryds köping.

Tingryds kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Tingsryds köping, landskommunerna Södra Sandsjö och Urshult samt delar ur Linneryds landskommun (Linneryds församling), Väckelsångs landskommun (Väckelsångs församling), Älmeboda landskommun (Älmeboda församling) och ur Ryds köping (Almundsryds församling).

Geografi

Kommunen är belägen i de södra delarna av landskapet Småland. Tingsryds kommun gränsar i väster till Älmhults kommun och Alvesta kommun, i norr till Växjö kommun och Lessebo kommun, alla i Kronobergs län, i öster till Emmaboda kommun i Kalmar län samt i söder till Ronneby kommun, Karlshamns kommun och Olofströms kommun i Blekinge län. Tingsryds kommun ligger i Värend, ett av Smålands traditionella små länder.

Tingsryd har landarealen 1 045 kvadratkilometer, vilket innebär att kommunen ytmässigt är den 101:a största i landet.

Topografi och hydrografi

Tingsryds kommun är en skogrik kommun med många sjöar. Kommunen är en inlandskommun som inte har någon havsstrand. Landskapet är måttligt kuperat och kommunens högsta punkt är Pinnabacken som mäter 194,65 meter över havet. Östra delen av kommunen har granitberggrund medan porfyrer och gnejsgraniter dominerar i övriga delar av kommunen. Terrängformerna varierar och landskapet är ställvis rikt på block och stenigt. En mängd skogssjöar med skiftande stränder och små myrar fyller ut sänkorna. Flera stråk av isälvsavlagringar kan följas genom kommunen. Vid Linneryds består berggrunden av grå granit, med inslag av hällefinta. Socknen har många rullstensåsar. Ett fällt med rullstensgrus finns söder om Rottnen och fortsätter genom socknens mellersta och sydöstra delar. Utmed Ronnebyån finns en mäktig rullstensås efterlämnad av en stor isälv som vid utflödet i en sjö bildade ett delta med flera flodarmar som bildat flera rullstensåsar vid Flåboda, Svartbäck och Smedjehult. Linneryds marknadsplats ligger på ett issjödelta. Fornåsnens stränder bildar klapperstensfält I Åsnenområdet bland annat nära Bjurkärr. Väckelsång har en större drumlin i norr/söder där tätorten och bebyggelsen ligger. Lutningen ner mot Åsnen är beväxt med bokskog. Östra delen av Väckelsång hade tidigare flera sjöar som är utdikade med flera stora mossar. I södra delen av kommunen är lövskogen utbredd, med inslag av ädellövskog. I Urshult finner man ett intressant odlingslandskap med många kulturhistoriska och säregna drag. Ängsfruktodlingsområdet i Urshult är av riksintressen för kulturmiljövården.

Kommunen har omkring 200 sjöar med en yta större än en hektar. Kommunen berörs i huvudsak av fem vattensystem; Mörrumsån, Mieån, Bräkneån, Ronnebyån och Nättrabyån.

Mörrumsån är den största ån som mynnar i Blekinge. Åns källflöde finns i trakten av Lindshammar på gränsen mellan Jönköpings och Kronobergs län. Ån passerar de större sjöarna Helgasjön, Salen och Åsnen och mynnar vid Mörrum i Blekinge. Ronnebyån rinner upp i Rottnen i Lessebo kommun och rinner sedan söderut in i Tingsryd kommun där den passerar de större sjöarna Viren och Sandsjön och vid Rötlången rinner den in i Ronneby kommun. Mieåns källflödet rinner ut i Yttre Arasjön, och passerar sjön Mien och mynnar vid Karlshamn. Bräkneån börjar i Fiskestadsjön och slingrar sig en halvmil till sjön Ygden förbi Tingsryds tätort till Tiken och når Blekinge nära riksväg 29. Bräkneån slutligen mynnar i Östersjön vid Väby. Nättrabyån 60 km lång och i Tingryd genom sjön Kvesen vid Yxnanäs och mynnar vid Nättraby.

Vattenutnyttjandet både uppströms och nerströms i vattendragen samordnas. Kommunen gjorde en särskild utredning om ytvattnet en vattenvårdsplan som underlag för översiktsplanens redovisning av vattenfrågor. I Vattenvårdsplanen redovisas även grundvattenförekomster. De många sjöarna och vattendragen har betydelse för fiske, friluftsliv, samt som vattentäkter för dricksvatten och som recipienter för kommunalt och industriellt avloppsvatten. Sjöarna och vattendragen är också viktiga naturvårdsintressen, på internationell, nationell och regional nivå.

Vattenkvaliteten i Tingsryds kommun hotas av försurningen och av urlakning av metaller till vattendragen. Kommunala avlopp och industrier har en mer lokal påverkan. Utsläppskällor utanför Tingsryds kommun påverkar Ronnebyån mest. Vattenkraftsutbyggnaden i de större åarna har förändrat åarnas naturliga lopp. Hensjön är Tingsryds största vattentäkt och är ett viktigt skyddsobjekt, Åsnen med Mörrumsån är av riksintresse för naturvården med Åsnens nationalpark med stort värde för naturvård, friluftsliv och yrkesfiske. Åarna har en viktig kraftproduktion. Vattenfrågorna är föremål för samarbete i vattenvårdsförbund mellan berörda kommuner, länsstyrelser, och Skogsvårdsstyrelsen. Sjön Åsnen och Mörrumsån är av riksintresse för yrkesfisket.

Klimat

Tingsryd saknar en mätstation med historiska temperaturdata. De väderdata som finns är sammanställd av observationer från väderstationen Nya Tingsryd som ligger fyra kilometer från centrala Tingsryd. Mätserien är kort och består bara av 148 månader i november 2023. Högsta uppmätta temperaturen är från juli 2018 då 33,2 grader uppmättes medan lägsta julitemperaturen uppmättes med 5,8 grader 2020. En sommardag i j…

Från Wikipedia-artikeln Tingsryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Tingsryds kommun

  • Ryd

    Vattenskyddsområde, 5 031 hektar

    Visa på kartan
  • Åsnens nationalpark

    Nationalpark, 1 869 hektar

    Visa på kartan
  • Utnäsuddens övärld

    Naturreservat, 1 499 hektar

    Visa på kartan
  • Förarm

    Naturreservat, 498 hektar

    Öarna Fårarm och Risö ligger i den östra delen av sjön Åsnen. Det aktuella området består av större delen av de bägge öarna och ett stort antal småöar och holmar. Till området hör även vattnet runt om öarna. Detta vattenområde gränsar till båda naturreservaten "Utnäsuddens övärl…

    Visa på kartan
  • Grytö

    Naturreservat, 368 hektar

    Visa på kartan
  • Ekefors

    Naturreservat, 137 hektar

    Ärendet hanteras inom ramen för KOMET. Vatten- och landmiljöerna runt Hackekvarn vid Åsnens utlopp är ett naturområde med höga naturvärden. De strömmande vattenmiljöerna vid Hackekvarn är intressanta med musslor som tjockskalig målarmussla Unio crassus och bottenfauna med stor k…

    Visa på kartan
  • Älganäs

    Naturreservat, 100 hektar

    Visa på kartan
  • Grönvik

    Naturreservat, 89 hektar

    Visa på kartan
  • Mörrumsåns övre dalgång

    Naturreservat, 39 hektar

    Naturreservatet Mörrumsåns övre dalgång omfattar ett 39 hektar stort land- och vattenområde längs en knappt 3 kilometer lång sträcka av den östra delen av Mörrumsåns dalgång, mellan Hovmansbygd i söder upp till länsgränsen Blekinge-Kronoberg i norr. Ån följer en väl framträdande…

    Visa på kartan
  • Ekeryd

    Naturreservat, 39 hektar

    De högsta biologiska värdena i området är knutna till ädellövskog med ek, ask, hassel och bok, lövsumpskog (mest alsumpskog med grova socklar) och blandlövskog med grov asp. Delar av området är rikt på död ved. Området är ofullständigt inventerat men flera rödlistade svampar ha…

    Visa på kartan
  • Hyllesbolsö

    Naturreservat, 20 hektar

    21 ha stor ö som hästbetades fram till 1930-talet. 19 ha är har lämnats i stort sett orört och därefter utvecklats till olikåldrig och flerskiktad lövnaturskog av många olika trädslag med mycket död ved, grova ek, bok och björk. På ön förekommer tre sumpskogsområden. Lövnatursk…

    Visa på kartan
  • Lunnabacken

    Naturreservat, 6 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.