Hoppa till innehållet
Töreboda centrum, bild tagen 2005 av mig själv.

Photograph taken by me
Foto: No machine-readable author provided. Aaker assumed (based on copyright claims)., Public domain

Fakta om Töreboda kommun

Töreboda kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Skaraborgs län. Centralort är Töreboda.

Från Wikipedia-artikeln Töreboda kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 043

−29 sedan 2014

Landareal

543 km²

16,6 invånare per km²

Hushåll 2025

4 465

2,03 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 306

587 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8991768461
Döda128127107110112
Inflyttade639561481423404
Utflyttade621609478455465
Invandrade11668414362
Utvandrade2325203047
Folkökning−12−74−21−45−98

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,26 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
60
Sedan 2016
+27 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Nya företag och konkurser i Töreboda kommun

Bostäderna 2025

Äganderätt58 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt10 %
Småhus63 %
Flerbostadshus31 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri994
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst687
Utbildningsväsendet431
Jordbruk, skogsbruk och fiske309
Byggindustri307
Handel245
Civila myndigheter och försvaret163
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik129

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 228 av 290

    9 093

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 75 av 290

    50

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 208 av 290

    20,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 98 av 290

    27,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 210 av 290

    30,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 168 av 290

    21,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 115 av 290

    2,7 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 252 av 290

    367 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 151 av 275

    15

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 282 av 290

    69,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 265 av 290

    201

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 235 av 290

    68,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 40 av 180

    83,9

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 203 av 211

    0 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 262 av 290

    0,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

  • Bryggans skolaKommunal · Kyrkogatan 26, Töreboda
  • Nyponets skolaKommunal · Falkstigen 2, Töreboda

Gymnasieskola (2)

Anpassad gymnasieskola (2)

Fritidshem (6)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Åkersbergs Egendom

1.20 Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak15 ton

Tillsyn: Miljö- och byggnadsnämnden Töreboda Gullspång. Mer hos Naturvårdsverket

Bålerud

Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak2 ton

Tillsyn: Miljö- och byggnadsnämnden Töreboda Gullspång. Mer hos Naturvårdsverket

Borreboda avfallsanläggning

Avfall & Återvinning Skaraborg, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver––0,000051 kg
Bly––0,001 kg
Kadmium––0,00015 kg
Kväve––1 ton
Fosfor––4,5 kg
Arsenik––0,029 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Töreboda kommun som köpare (6)

Avtal för 592 Mkr de senaste tre åren

Bolag här som lämnat anbud (29)

Hos alla offentliga köpare de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Töreboda kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Beateberg, Björkäng, Bäck, Bällefors, Ekeskog, Fredsberg, Fägre, Halna, Hjälstad, Mo, Sveneby, Trästena och Älgarås. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Moholms municipalsamhälle inrättades 21 april 1940 och upplöstes vid utgången av 1955.

Töreboda municipalsamhälle inrättades i Björkängs landskommun 9 november 1883, och upplöstes 1909 när Töreboda köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen. Resterande del av landskommunen införlivades 1939 i köpingskommunen.

Vid kommunreformen 1952 bildades ett antal storkommuner i området: Hova (av de tidigare kommunerna Hova och Älgarås), Moholm (av Beateberg, Bällefors, Ekeskog, Fägre, Hjälstad, Mo, Sveneby och Trästena) samt Undenäs (av Halna och Undenäs). Samtidigt uppgick landskommunerna Bäck och Fredsberg i Töreboda köping.

Töreboda kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Töreboda köping, Moholms landskommun samt en del ur Hova landskommun (Älgarås församling) och en del ur Undenäs landskommun (Halna församling).

Kommunen ingick från bildandet till 2009 i Mariestads domsaga och kommunen ingår sedan 2009 i Skaraborgs domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i nordöstra delarna av landskapet Västergötland och gränsar i nordöst till Laxå kommun i Örebro län, i öster till Karlsborgs kommun, i sydöst till Tibro kommun, i sydväst till Skövde kommun, i nordväst till Mariestads kommun och i norr till Gullspångs kommun, alla i före detta Skaraborgs län. Ån Tidan rinner genom kommunens sydvästra hörn.

Topografi och hydrografi

Berggrunden varierar i kommunen, där östra delen huvudsakligen består av granit medan gnejs dominerar i väst, med inslag av grönsten särskilt vid sjön Ymsen. I väst och söder finns främst flacka områden med uppodlade, finkorniga sediment. Norr om centralorten och i nordöstra delen av kommunen är moränen dominerande, där det också finns ett betydande antal mossar, varav Myrhultamossen är den största. Fredsbergs mosse, norr om sjön Ymsen, utgjorde en tidigare vik av sjön. Mellan Älgarås och Bällefors sträcker sig en isälvsavlagring med flera åsryggar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Fredsberg-Bäcks församling, Fägre församling, Hova-Älgarås församling (ligger även i Gullspångs kommun) och Töreboda församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av de rödgröna i koalition med Folkpartiet. Tillsammans samlade partierna 16 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Valet 2014 ledde till maktskifte där de borgerliga partierna Moderaterna, Centerpartiet och Folkpartiet ingick en valteknisk samverkan med Miljöpartiet. Detta efter att Centerpartiet, som tidigare meddelat en möjlig samverkan med Socialdemokraterna, bytt sida. Dessa partier fortsatte styra kommunen även mandatperioden 2018–2022.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Kristdemokraterna åkte ur kommunfullmäktige i valet 2010. I valet 2018 åkte även Miljöpartiet ur fullmäktige.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 15 ledamöter. För att stödja sitt arbete har kommunstyrelsen fyra utskott med fem ledamöter vardera. Dessa är: utvecklingsutskottet, utbildnings- och kulturutskottet, vård- och omsorgsutskottet samt personalutskottet. De olika utskotten gör att en stor del av kommunens verksamhet har samlats under kommunstyrelsen istället för i nämnder.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Bengt Sjöberg, Moderaterna, 1 januari 2015–31 december 2022 Linn Brandström, Moderaterna, 1 januari 2023–

Näringsliv

Kommunen har ett varierat näringsliv med många små och medelstora företag. Tillverkningsindustrin är en betydande arbetsgivare och sysselsätter cirka 26 procent av kommunens förvärvsarbetande, medan jord- och skogsbruket svarar för 8 procent av sysselsättningen. Bland företagen märks Moelven Töreboda AB, Källbergs Industri AB inom livsmedelsindustrin, Daloc Trädörrar AB inom verkstadsindustrin och Novab AB som är ett byggföretag, alla belägna i centralorten. Dessutom finns Skaraborgs Städ AB i Moholm. Töreboda är även känt för sin urtillverkning, representerad av Westerstrand Urfabrik AB.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas från norr mot sydväst av länsväg 200, i väst-östlig riktning av länsväg 202 och i de södra delarna av länsväg 201. Från nordöst mot sydväst genomkorsas kommunen av Västra stambanan som trafikeras av SJ:s fjärrtåg. Göta kanal sträcker sig i öst-västlig riktning genom kommunen.

= Utbildning =

Naturbruksgymnasiet ligger utanför Töreboda och drivs av Västra Götalandsregionen. Skolan har ekologisk inriktning och grundades 1958. Skolan bedriver också vuxenutbildning.

I centrum ligger Kanalskolan med bageri och kockutbildning. Eleverna på Kockutbildningen har till exempel serverat på Nobelfesten. Kanalskolan har också vuxenutbildning. Utbildningen för tunga fordon ligger i Industriområdet.

Från Wikipedia-artikeln Töreboda kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Töreboda kommun

  • Östen

    Naturvårdsområde

    Vid Logårdens utökning upphävs de överlappade områdena.

    Visa på kartan
  • Uggleberget

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Myrhulta mosse

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Trälket 1:16 och 1:17

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Bredebolet 1:36

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Gersebacken 1:18

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Trälket 1:6

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Värslatorp 3:2, 3:3 och 3:4

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Kanterud 1:4

    Övrigt biotopskyddsområde

    Naturbetesmark i jordbruksmark

    Visa på kartan
  • Moholmen-Tidan (Vassbacken)

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Älgarås

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lilla Holmen

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskyddsområde i sjön Ymsen, Töreboda kommun. Tillträdesförbud 15 mars-15 juli

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka. Tillbaka till Töreboda kommun.